şükela:  tümü | bugün soru sor
 • öncü bir 3d printer şirketi. ces 2015 itibariyle satıştaki yazıcı modeli sayısı 5'e çıktı. orijinal ultimaker ile ultimaker+'ı ayrı sayıyorum.

  $5000 altı yazıcılar için düşündüğümüzde dünyada yapılan kayda değer 3d print projelerinin çoğu ultimaker'larla yapılıyor. ultra-süper bir yazıcı değil ama stabilitesi, fiyatı, firma personelinin yardımseverliği ve en önemlisi kullanıcı kitlenin paylaşım sevgisi bu markaya olan talebi sürekli artırıyor. en son yapılan 3dhubs anketinde de en çok istenen yazıcı ultimaker2 çıktı mesela. 2 yıl gibi bir sürede ciddi miktarda büyümüş olup da hala open source kafasında çalışan tek 3d printer firmasıdır ayrıca. tek sorunları yedek parçalarının pahalı olmasıdır fakat onu da firmanın sitesinin forumlarında önerilen alternatiflerle halledebilirsiniz.

  ilk sipariş ettiğim yazıcının dhl şöförü tarafından çalınmasının ardından ücretsiz olarak yenisini göndermişlikleri vardır ve bu yüzden bendeki yerleri ayrıdır (evet koca printer gönderdiler bir tane daha). üşenmesem baklavamı alıp ofislerine teşekkür ziyaretine gidicem bu yıl içinde.

  tavsiye : elektronik eşyaları kurcalamak konusunda kendinizden en ufak bir tereddüdünüz varsa assembled bir versiyonunu alın yoksa üzülürsünüz. evinizde ilk etapta geldiği gibi çalışan bir yazıcınızın olması motivasyonunuzu artırır. aleti tanıdıkça zaten kurcalamaya başlarsınız. ilk başta bir nozzle tıkanıklığını 3-4 günde çözebilen bendeniz, şimdi aynı işlemi 7-8 dakikada yapabiliyorum ayrıca alete düzgün çalışan bir dual extruder eklemiş durumdayım. bu konularda hiç geçmişim olmamasına rağmen.
 • portföylerini profesyonel eksende genişleten son model yazıcılarını bu hafta duyurdular.

  https://ultimaker.com/en/products/ultimaker-3

  öne çıkan özellik kolayca değiştirilebilen nozzle modülleri. normal kağıt baskı aldığımız yazıcılardaki mürekkep kartuşu değiştirme sistemi kadar pratik bir dizayn hazırlamışlar. özellikle çoklu materyal 3d baskı yapanların hayatını çok kolaylaştıracaktır. öte tarafta, normal ev kullanıcısı için bir önceki modele göre 60%'a yakın fiyat artışını karşılayacak bir durum yok. ultimaker 2 ve ilk ultimaker popüler kalmaya devam edecektir.
 • (bkz: ultimaker 3)