şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "ultimate figthing championship" denen ilginç bir organizasyon. "octagon" adi verilen bir ringde yapilir. kurucusu brazilian jiujitsu'nun önde gelen temsilcilerinden rorion gracie, ki aynı zamanda kendisi gracie kardeşler denilen enterasan oluşumda en büyük kardeştir, tarafından bjj'nin etkililigini ortaya koymak icin meydana getirilmis, tum stillere acik bir dovus organizasyonudur. daha sonra gordugu yogun ilgi sebebiyle, yayin haklari cesitli tv kuruluslari tarafindan satin alinmis ve bugunku haline gelmistir. bu gibi ayrıca pride, k1 gibi kimi degisik organizasyonlar da bulunmaktadır. ayrintili bilgi icin http://www.ufc.tv/ adresine bakilabilir.
 • siddet olaylarından hoslanmayanların kusmasına neden olabilir cünkü sürekli kan akmaktadır...bunun yanında bütün dövüs stillerinin serbest olması we oraya cıkan insan evlatlarının nasıl bu kadar korkusuz oldugunu tartısmak alıskanlık yapar ve izleme engellenemez...ultimate fighting in kafeste yapılanıda wardır ki o kafes görüntüsü nedeniyle daha dehsetli ve vahsi bi ambiansa sahiptir...gladiator olayının ne vahsice ve insanlık dısı bisey oldugu konusulurken günümzde bu tip bir organizasyonun nasıl yasal oldugunu anlamak,dünyanın döndügünü anlamak kadar zor bir durumdur...dövüscülerin hepsi birbirinden psikopattır...hele hayoto sakurai die bi adam wardır ki psikopatın önde gidenidir...ultimate fighting izlemek isteyenler kazaa dan bir cok görüntü temin edebilirler...
 • k1 ile paralel giden musabakalardir. ancak kurallari oldukca farklidir, hemen hersey serbesttir. burdaki dovusculerin cogu k1 a katilirlar, ama ringdeki kurallar yeterince serbest diildir ve cogunlukla yenilirler.

  (bkz: bob sapp)
 • jiu jitsu ustası gracie biraderlerin kendilerine rakip bulamamaları sonucu yarattıkları dövüş müsabakası disiplinidir. her tip savaş sanatçısına siklet gözetmeksizin açıktır.
  yaygın olan hiç bir karşılaşma stiline benzemez. herşey serbesttir. çıplak eller vurmak, sarılmak, diz dirsek vuruşları, burkma, kırma teknikleri, yere düşmüş rakibe vurmak, itmek - kakmak, öpmek serbesttir. bir tek ısırmak, bir de direk kafa atmak yasaktır...
 • ufc ve daha fazlasi
  http://www.sherdog.com/
 • müsabakaları izlemek için; (bkz: multivision)
 • 15 dakikalik musabakalardan olu$an, nadiren de olsa 3 dakikalik uzatmalara gidebilen 21 inci yy gladyator dovu$leridir. macin galibi cogunlukla digerinin suratini en cok dagitandir, hakemin araya girip maci durdurmasi icin ya birinin fena halde olmek uzere olmasi, yani bilincini kaybetmesi, ya mindere veya rakibin koluna sirtina avuc iciyle $efkat dolu vuru$lar yapmasi* veyahut birilerinin ringe havlu atmasi gerekmektedir. kar$ila$malarda boy, agirlik, renk ve dovu$ egitimi pek kaale alinmasa da, cogunlukla ceyrek finallere kadar dovu$ tarzi (aggressive, submissive) na gore bir e$le$tirme yapilir.
 • yayınlandığı uydu kanalı için; (bkz: multivision)
  izleyebilmek için; (bkz: uydu alıcısına yazılım yükleme rehberi)
 • yerde dövüşmek serbest olduğu için onuncu saniyesinden sonra kırkpınar güreşi tadında geçen k1'dan daha zevksiz dövüş müsabakası.