şükela:  tümü | bugün
 • türk tarihinin terminator 2'sidir ulubatlı hasan... bilmem nerenin ulubat'ından gelip sawaşa katılmış, taşıdığı sancağı ne pahasına olursa olsun, bizans surlarına dikmiştir...

  sancak kendisindeyken, kolundan,bacağından, ensesinden oklar yediği, üzerine köpek kışkılandığı, gururuna çok dokunan laflarla karşı karşıya kaldığı halde sancağı elinden bırakmaması, tüm iman gücüyle, sancağı dikip sonra şehit olması efsanesi wardır.
  (bkz: turkun gucu), (bkz: iman kudreti), (bkz: kopek kiskilamak).
 • "ulubatlı hasan, bir elinde kalkan öteki elinde kılıcıyla merdivenlere tırmanmış, kalkanı başına siper yaparak surların üzerine ayak basmış, otuz kadar arkadaşı kendisini izlemişti. bizanslılar, attıkları ok ve taşlarla arkadaşlarından on sekizini şehit etmişler, hasan yaralanmasına rağmen sur üzerinde kalmış ve aşağıdan yukarı çıkan arkadaşlarının surlar üzerine yerleşmesine yardım etmiş fakat atılan büyük bir taşın rastlaması sonucu surlardan düşerek şehit olmuştur."

  (bkz: konstantiniye düştü)
 • bahcelievlerde adının verildiği bir de cadde mevcuttur.
 • (bkz: #914014)
 • tarihi övünme mayası yapan, ibret almak ders çıkarmak yerine sanal kahramanlar üzerinden ötekine karşı üstünlük misyonu elde etmeye çalışan guruhun yarattığı şehir efsanesidir. oysa ilkokul yıllarında ne çok severdik kendisini, bayrağı dikişi falan. bilemezdik ki popüler milliyetçiliğin değirmenine su taşımak için uydurulduğunu.
 • tarihimizdeki halk kahramanlarından seyit onbaşı ve nene hatun'un aksine gerçek olup olmadığı muallakta kalan bir şahsiyettir. ulubatlı hasan, aslında çözümü tarihçilere bırakılması gereken bir meseledir*. buna rağmen bursa havalisinde ulubatlı hasan artık geri dönüşü olmayacak bir şekilde sevilmiş ve benimsenmiş durumda. mesela karacabey tarafına gidip, "yoook böyle bi adam" diye konuşanı oracıkta linç ederler, derisini yüzerler, ebesini bellerler.. insanlar arasında mayısın sonunda yağan yağmurlar hep hayra yorulur. "hasan dedenin gözyaşları" olarak bilinen bu yağışlar berekettir. ortalığı sel götürse kimsenin konuşmaya hakkı olmaz. şahsın yaşadığı rivayet edilen uluabat beldesinde yaptırılmış bir ulubatlı hasan anıtı vardır. biraz içeri yapıldığı için, köyün ortasından geçen bursa-izmir karayolundan bakıldığında yakın zamana kadar bu anıt görülmüyordu. daha iyi görülsün diye önündeki binalar yıktırılmıştır. duble yol yapımı buna bahane olmuştur..
 • günümüzde ulubat'ta otoyol kenarında, araba ile geçerken görülebilen, bir heykeli bulunan kahraman asker.