şükela:  tümü | bugün soru sor
  • (bkz: uluburun)
  • 3300 sene öncesinde kaş sahiline 10 km uzaklıkta, döneme ait 10'dan fazla kültüre ait eşyalar ile birlikte batan, 15-16 metre uzunluğundaki gemidir. geç bronz çağı dönemine ait, altın, gümüş, çeşitli değerli takılar, bakır ve titanyum ingotları ile birlikte aletler, kılıçlar ve başka silahlar bulunmuştur. 149 adet kap içerisinde zeytin, fıstık ezmesi, badem, incir, üzüm, sumak ve sakız bulunmuştur. 1982 yılında tesadüfen dalgıç mehmet çakır tarafından bulunan batığı su altından çıkarmak 10 sene ve 22,413 dalış sürmüştür.
  • doğru bilinen yanlışlarda bugün: "uluburun batığı gelidonya burnunda bulunmuştur"

    no. nononononononono.

    uluburun batığı, uluburun'da bulunmuştur arkadaşlar, manyak mısınız? yerini merak edenler için; kaş-kekova arasındaki sığtaş adası'nın hemen sağında kalan burun. burunun yanılmıyorsam sağ yüzünde batığı çıkaran ekibin geçici konaklamasını sağladığı, bugün ise sezonda cafe olarak kullanılan yapılar var. internette 'gelidonya'yı gördükçe tepem atıyor, ilk kim uydurdu bunu allaşkına? kimden çıktı bu yanlış bilgi, çok merak ediyorum. neyse.

    anadolu'dan italyaya akdeniz'deki pek çok batık gibi, sünger avcıları tarafından tesadüfen fark edilmiştir. arkeolojiye tunç devri ticareti ve ticaret yolları hakkında inanılmaz bilgiler kazandıran batık. kazı ekibinin kullandığı yapılar günümüzde cafe-restoran olarak hizmet vermektedir. likya yolu rotası da uluburun'dan geçer, limanağzı-boğazcık parkurunda zorlu ve kaygan kayalıklar akabinde uluburun'a ulaşılabilir. günümüzde eserleri bodrum kalesi içindeki bodrum sualtı müzesi'nde sergilenmektedir.