şükela:  tümü | bugün soru sor
 • önce mersinde sonra sivasda felsefe ana bilim dallarını açan şu sıralar anılarını yazmakta olduğunu duyduğum felsefeci, bilgili insan.
 • gün itibari ile hacettepe üniversitesi edebiyat fakültesi bedrettin cömert salonunda dünya felsefe günü etkinlikleri çerçevesinde bir konuşma yapan ve tanıdığım hemen herkesin saygısını ve sevgisini kazanan türk felsefeci. özellikle hemen yanında oturan ve eski sınıf arkadaşı olan ioanna kuçuradi ile toplantının sonunda girdikleri kimin yaşça daha büyük olduğuna dair konuşma görülmeye değerdi.
 • iyi eğitimli, yetenekli, ama tembel felsefeci.
 • bu sabah itibariyle dünyadan ayrılmış naif felsefe adamımız.
 • "insan felsefeleri hep olacaktır. ama buna ulaşmak genel bir insan kavramıyla başlamayı değil, genelliği canlandıran, farklı yörelerde farklı dillerde yaşayan insanların sorunlarından geçmeyi gerektiriyor."

  uluğ nutku

  huzur içinde yatsın
 • çok, çok, çok üzgünüm.. hic tanismadigim, kişisel olarak tanımadığım halde hayatımı şekillendirmemde, kendime bir amaç edinmemde yaşamımı en çok etkileyen insan,, tevazu sahibi, güleryüzlü, sevgi dolu uluğ hoca... filozof.
 • uluğ nutku'nun kişiliği, felsefeciliği, akademisyenliği hakkında söylenen sözler "hamaset" değildir. insan türünün ender yetişen bireylerindendir. onu bir çok felsefeciden ayıran özelliklerinden biri de - ki bence çok önemli - sadece konuşması değil, aynı zamanda "eylem adamı" olmasıdır.

  kimbilir, belki bir "1 mayıs" eyleminde, belki bir "açlık grevinde", belki bir öğrenci ayaklanmasında yan yanaydınız.
 • yaş almış bazı kimselerin yakında öleceğini bilmek - ne kadar ölüm mefhumuna aykırı bir düşünce de olsa - insanı huzursuz eder. benim için onlardan bazıları; çetin altan, woody allen, noam chomsky filandır. işte sevgili uluğ hoca da o isimlerden biriydi. yakın zamana kadar üretmeye, haliyle ufkumuzu açmaya devam ediyordu. felsefenin güncelliği üzerine yoğunlaşmıştı son zamanlarında. kant'ın sentetik a priori yargıları çözümlemesini bir yenilik ve buluş olarak değerlendiriyordu. hartmann'ın ereksel düşünmeyi çözümlemesini de keza. kendisi atasözleri de yazıyordu. bir örnek verip çekiliyorum.

  "öküz helasına çadır kurulmaz, cuntacının leşine selam durulmaz"
 • ideal insandı gözümde. ne demekse? başarısız bir felsefe bölümü deneyimimde aklımda kalan iki kişiden biriydi sayın hocam. diğeri de metin hocaydı, uluğ hocayı taparcasına seven. aradan 16 yıl geçti en son
  dersine gireli. hatıra kalan imzalı kitabını da bir öğrencime hediye etmiştim bir sure evvel. pişman mıyım? değilim. o öğrencim felsefeye aşıktı uluğ hoca gibi. nurlar içinde yat güzel insan.
  ek: çaylak bir yazar olarak görünmeyeceğini bilerek...
 • tüten anğ'ın kendisinin ardından cbt'de (1445 / 28 kasım 2014, s.19) yazdığı yazı:

  http://jimithekewl.com/…bt-1445-28-kasim-2014-s-19/