şükela:  tümü | bugün
 • nigde sinirlari icerisinde iki adet "uluki$la" bulunur. birisi buyuk olan ve "tren ulukislasi" olarak bilinen yerdir digeri de hasan dagi'nin yamaclarina yakin bir kasabadir.
  (bkz: opsar)
 • dedemin ailesinin selanik'ten gelip yerleştiği ilk yer. daha sonra dedem de, yunanistan'dan bir gemiye kaçak olarak binip gittiği abd'den 2. dünya savaşı yıllarında dönmüş ve buradaki demir yolu tesislerinde bulunan ve ingilizlere ait olan depoların sorumluluğunu ve ingilizlerin tercümanlığını üstlenmiş. yol üzerinde bulunan depoları geçerken her görüşümde 5-6 yaşlarındaki babamı o çuvallar üzerinde oynarken hayal ederim. içini hiç görmediğim ama aile tarihimde önemli yeri olan bir yerdir kuş uçmaz kervan geçmez ulukışla.
 • girişinde ve çıkışında daima radar olan yurdum ilçesi
 • her pazartesi pazarı kurulan ilçecik, pazarın olduğu günler çevre köylerden minibüslerle gelen köylüler sarar ortalığı tabi bide pazarcılar.
  çocukluğumda ulukışla pazarında yediğim kebablar benim için büyük bir lükstü.
 • icinde nigde universitesinin myo barındıran dısarıdan bakıldıgından yasanmıyacakmıs gibi gozuken ama alısıldıktan sonra ayrılmak ıstenmeyen ilcecik .fakat suaralar ne halde pek bilemiyorum .
 • 8 ay kış 4 ay bahar yaşar genellikle bu ilçe(hatta kasaba;belkide köy demeliyim). evlilik törenleri, sünnet törenleri 4 aylık bahara bırakılır. bunun sonucu olarak beldede bulunan iki düğün meydaninda(hükümet konağı önü ve lise bahcesi) hergün ayrı bir düğün olur. ve bu düğünlerin genellikle iki ortak paydası vardır: biri her düğün için patlatılan günlük sayısı 15-20 olan havaifişekler; diğeri ise iğrenç ses kirliliğidir. biri buraya iyi şarkı türkü söyleyen birini göndermelidir, şayet çekilmemektedir. hele de benim gibi kuzen bakıcılığı için tıkılıp kaldıysanız ölümdür. tatil için tavsiye edilecek bir yer değildir...
 • ankara'dan sonra güneye doğru yolun en sıkıcı kısmının bittiği yer. konya ovasını geçene kadarki birkaç saatlik sabır sonucu adeta ödüllendirilir insan çünkü memleketin en şahane manzarası, toroslara kadar geldiğinizde sizi karşılamakta ve uzun bir süre daha devam etmektedir. pozantıya kadar. evet, iddia ediyorum en şahane manzara. pozantı pelit tesislerinde içilecek 'soğuk kış günündeki çay' eklentisiyle entry'yi daha da duygusallaştırmak mümkün.

  halbuki on milyon kere söyledim abartma diye
 • altın madeni ile ilgili mevzunun detaylarını bilmemekle beraber, niğde il jandarma komutanlığı'nda görevli askerlere sürekli iş çıkaran niğde'nin son zamanlardaki en sorunlu ilçesi.
 • izmir'den adana'ya giderken sırf ulukışla'yı seyretmek için sabaha karşı uyanıverirdim. tam gün ağarmaya başlarken bir başka güzel olur oralar. hele bir de tam istasyonun orada yol daralır evlere misafir olmuş hissi yaşarsınız ya... konya ovası'nın o alabildiğine bozkır kaplı düzlüklerinden sonra, ulukışla insana tuhaf bir neşe verir.

  not: otoyol açıldığı için artık bu dediğim yoldan gidilmiyor.