• ankaranin eski yerlesim yerlerinden, ankara kalesi eski meclis genclik parki bulunur.
 • istanbul'da her seyiyle okuz pahali olan guzel semt..
 • (bkz: millet)
 • sınırları belli bir toprak parçasında, bir devlete ve bir bayrağa ait olan insan topluluğu, zümre.
 • 19 mayıs stadyumuda buradadır.
  söz konusu yere metroyla ulaşım çok kolaydır.
 • arka arkaya sürekli olarak tekrarlayınca "sulu" şeklini alıyor.
  (bkz: tersi de gecerlidir)
 • ankara ulus mahalle abilerinin mi uydurdugu, onceden beri mi var olan, yoksa bizim gotumuzden mi sallayarak neseyle oynadigimizi bilemedigim bir mahalle oyunudur.
  oyuna hazirlanis safhasinda mahalledeki saplar toplanir iki gruba ayrilir. gruplardan biri kale tabir edilen yerde 10-20 dakika bekler, diger grup toplu ve ya daginik halde kacar.
  oyunda amac kacan grubun uyelerini bulmak ve kaleye kadar tekme tokat getirmektir. kaleye getirilen oyuncu bir daha kacamaz, kaba tabirle yarragi yer. belirlenen sure sona erdiginde ki bu takriben 5-6 saattir, yakalanan oyunculara ceza verilir (ot yedirme, dovme, ustune binme vs.).
  oyunun guzel tarafi adindan da anlasilabilecegi gibi kacma-kovalama alaninin ankara sehri dahilinde sinirsiz olusudur. ulus sadece kafiye olsun, ilginc olsun amacli ilistirilmistir. oyun esnasinda otobusle sehir turuna cikanlara, berbere* gidip tras olanlara, camileri* tavaf edenlere rastalanir.
  kimi esnaf noluyo lan hirsiz mi var diyerek kovalayanlarin pesinden gelir, turlu rezaletler ciksa da super bir oyundur.
 • abilerimizden öğrenip çocuk saflığıyla hiç bir çıkar gütmeden sadece mahalle geleneğini devam ettirmek amacıyla oynadığımız şu günlerde bir televizyon kanalında oyunumuzun birkaç ufak değişiklikle ticari amaçlarla kaçak adında bir yarışma olarak yayınlanacağını esefle izlediğimiz oyun.oyuncularında aranacak özelliklerin başında tabanı kuvvetli kondisyonu yüksek olmak ardından ise bir dedektif ustalığında iz sürme yeteneğine sahip olmaktır.tabi ankara sokak,cadde ve sote mekanlarını avcunun içi gibi bilmek oyunun doğası gereği vazgeçilmezdir.kovaladığınız grubu bulmanız için size tavsiye edeceğim yöntemler ortama hakim tepelerden etrafı kolaçan etmek,kaçanların eşkallerini sağda solda bebelere vermek suretiyle nereye doğru gittiklerini bulmak icabında şeker,çikolata,üç-beş kuruş para verip görürlerse haber vermelerini sağlamak ve kaçan grubun her üyesinin o günkü işlerini öğrenerek nereye gideceklerini bulmaktır.zira oyun esnasında işimi de göreyim diyerek berbere,doktora,alışverişe gitmiş oyuncular ankara ulus tarihinde görülmemiş şeyler değildir.her şeyin sonunda yakaladığınız keklikleri verdiğiniz en pis cezaları uygularken izlemek tüm yorgunluğunuzu alacak sizi neşeden sarhoş etmeye yetecektir
 • (bkz: nation)
hesabın var mı? giriş yap