şükela:  tümü | bugün
  • kum güzeli şiiri pek kimselerce bilinmeyen spinozacı.
  • 'bir azınlık duyguları sözlüğü için notlar' başlıklı yazısı bulunan ve çok sevdiğim entelektüel. yazıdan ufak bir kısmı alıntılayayım:

madem ki sapmalar, her şeyden önce "bedensel meseleler" ve azınlıklar da "bedensel günahkârlar"dır, sosyal bilimcilerin olabildiğince kendilerinden uzak tutmaya çalıştıkları ve yeterince 'bilimsel' bulmadıkları "beden"e yeniden dönmekte yarar görüyoruz.

bu yazının tamamı birikim'in 78. sayısından ya da ulus baker'in yazılarının yer aldığı 'aşındırma denemeleri' isimli kitaptan okunabilir.
  • verdiği sanat ve arzu seminerlerini dinlerken bu konularla hiç ilgilenmeyen babamın bile dikkatini çeken, seminerleri dinlediğim sırada kulak kabartan babama "kim bu dinlediğin? ne kadar güzel konularda akıcı ve sakin konuşuyor." dedirten ve benim tanımlara sığdıramadığım kişidir.
  • spinoza ile tanışmamdan sonra ülkede spinoza üzerine sayılı yazar ve düşünürlerden biri olarak keşfettiğim önemli akademisyendir. dolaylı eylem ve yüzeybilim fragmanlar kitapları(derleme) kesinlikle kütüphanesinde bulunmalıdır bu alanda araştırma yapan kişilerin. dopdolu iki kitap. tabi kitaplar kendi esrleri değil vefatından sonra derlemelerden oluşuyor. spinoza üzerine ki özellikle ethica üzerine yazıp söyledikleri kesinlikle okunmalıdır. ayrıca iktidar üzerine yazıları da kayda değerdir.

baker'in ardından onun kadar nitelikli düşünce insanlarının da yetiştiğini düşünmüyorum açıkçası.
  • (bkz: kumgüzeli)
  • "kederli ruhların desteklenmek ve propagandasını yapmak için bir despota ihtiyaçları olduğu gibi, despotun da amacına ulaşmak için ruhların kederlenmesine ihtiyacı vardır."
  • “anlamak dünyayla ilişkinin sadece bir biçimidir.” diyor bir yerde. güzel diyor bence.
  • “dostum başka bir ‘’kendimdir’’ ve onun erdemini gözlemlerken kendiminkini görür ve tanırım"

(bkz: kanaatlerden imajlara)
  • hala ulus bak-er mi ulus beykir mi cozemedigim insan.