şükela:  tümü | bugün
 • ilk örnekleri 1789 fransız ihtilalinden sonra görülür..bu tarihten önce ulus-devlet diye bir kavram yoktu....
  ing:nation-state
 • ulus devlet kureselle$me ile beraber ortaya cikan yari$an kentler kavrami ile onemini yitirmi$tir ya da yitirmesi istenmektedir.fakat bunu savunan ulkeler bile ulus devletin gerekliligini kavrayarak bir geri donu$ ya$amaktadirlar.
 • emperyalizmin habire tu kaka dedigi devletsel cekirdek aile. yikilmali ki somurge devam etsin.
  (bkz: $erefsizler)
 • sınırları belirli bir coğrafyada, paydaş bir kültürü, dili ve geçmişi olan, yine paydaş bir gelecek için bu özellikleri temel alarak birlikte yaşayan bir toplumun feodal dönemden ayrı olarak merkezi otoriteyi temel alan yeni politik rejimi, yani milliyeti ve milleti baz alan devlet örgütlenmesine denmektedir.

  feodalizmden sermayeciliğe geçiş sürecinde , aristokrasinin hükümranlığına karşı topluluğun, milletin hükümranlığının savunulması, fikri anlamda ulusçuluk akımınının boygöstermesiyle sonuçlanmıştır.fransız devrimiyle başlayan bu süreç insan hakları, cumhuriyet,kendi kendini yönetme, sömürgeciliğin ortadan kalkması ve kitlesel bilinçlenme ve en nihayetinde demokrasi (hernekadar demokrasinin güdük hallerine daha önce rastlanmışsa da )gibi kavramların da doğuşuna sebebiyet vermiştir.

  ulus-devlet olgusunun devasa sermaye sahipleri (koc sabancı gibi değil zira öyle böyle değil bizim en büyük 400 şirketin bilançosu general motorsun yıllık cirosunun 1/3 ün tekabül etmektedir ) tarafından tü kaka ilan edilmesi biraz da ortaçağ sömürgeciliğinin hortlaması ve yeniden şekillenmesi, bu esnada “küreselleşme-postmodernizm” safsatalarında kendini bulmasıyla yeni pazarlar,otlayacak mis gibi çimler meralar araması sürecine denk gelir.

  işte bu esnada zamanında nasıl krala kontese tırmık batırmış kazma dürtmüş ve nasıl emperyalist ordulara karşı süngüyle pıçakla savaşmış o meyanda bilinçlenmiş hakkını hukukunu müdaafai hukuk, tamil şeytanları, poseidon savaşcıları vb. isimli örgütlerle korumuş yek vücut olmuş ulus bilincini kaymak kıvamına getirip önüne gelene bir tekme atmış bu yığınlar ve hernasılsa (artık tepeden iner inmez bilemem) oluşturduğu “ulus-devlet” fikriyatı çıkar karşılarına.ne yapmalıdır o zaman?bu kendini bilmez ama kaymak pazarın ve toplumun içindeki çıkıntılar keskinleştirilmeli, etnik ve dinci akımlar desteklenmeli, liboşlar yedirilip propagandalar yaptırılmalı ulusun direnci her anlamda kırılmalı, üst kimliklerin alt kimlikler üzerindeki sözde tahakkümü yıkılmalı hiç olmadı, uluslar arası –o da nasıl oluştu ve meşruiyetini nasıl kazandı ve hangi temeller üzerinde devam ettirmektedir sorgulanmalı- bilincin somutta birleşmiş milletler (aha millet diyo birleşmeyin kardeşim!) hiçe sayılarak cebir uygulanmalı, iblis ininden çıkarılıp saçı sakalı kesilmelidir.evet.
 • kapitalizm adlı canavarın önünde yegane uygulanabilir model. yeni dünya düzeni safsatasının altında dayatılmak istenen dünya imparatorluğuna karşı modern bir başkaldırı
 • sehir devletlerin* gelismis ve daha buyumus hali. tarihteki sehir devletler gibi, ulus devletlerde yikilmaya mahkumdur. (bkz: yeni dunya duzeni)
 • ülkesinin sahip oldugu hammaddenin, enerji kaynaklarinin, is gücünün, mülkiyetin, ordunun, hukukun, gümrüklerin ve de finans kurumlarinin ulusal ekonominin istekleri dogrultusunda kullanildigi yapidir..
 • afrikada pastoral bi hayat süren, iklimlere göre göçebe yasayan,yani hayvancilikla geçinen bazi klanlarin yasam sürekliliklerini olumsuz yönde etkileyen olusum. ulus devlet olma anlayisi avrupada yirminci yüzyil baslarinda anlamli olabilecekken afrika gibi konar göçer yasayan toplumlarda saskinlikla karsilanmistir. hayvancilikla geçinen bi kimseye bi sabah uyandiginda diger köye geçmek için pasaport sorulmaya baslanmistir. özetle, ulus devlet olma anlayisi afrikada kendiliginden dogmamas, avrupali sömürgeciler tarafindan dayatilmistir.
  (bkz: ders çalisirken entry girmek)
 • _ssst siz ordakiler,aloo size diyom niye kurtce konusuyonuz lan kendi aranizda
  _seyy gardas
  _hey sen ordaki,sen de gel,ne lan bu sakallarin hali,o eldeki tespih nee,?
  _seyyy
  _once isimlerinizi alsın bizim hakim arkadaslar sonra gecin bakiyim su falakanin yanina
  _tamam komutanim kizmayin
  aslında iyi bisey olmasına ragmen ne yazik ki cogu zaman turkiye'de uygulanis bicimi bundan oteye gidemeyen hede.
  ozellikle dgm lerin olayı abartması,bazı populer yazarların ve sanatcıların bakın ben ne kadar elestirgengillerdenim dgm ye bile cıktım dedirtmek icin yazdıkları yazılar yuzunden yargılanması devleti rezil etti.
  sezenaksu diyarbakırda konser verdi daha konserden once bak kurtce konusursan sarkı sotylersen oyarız seni deyip konseri ertelemeye kastılar.bu tip uygulamalar bitirdi bunu.o yuzden ulus devlet iyidir hosturda turkiye bunu fasistce uygulamıstır.
hesabın var mı? giriş yap