şükela:  tümü | bugün
 • orta ve dar gelirlinin çarşısı olarak anılır, ankaranın en eski yerleşim birimlerinden biri olan ulustadır. her türde ürün bulunmakta. hal esnafı çarşının almanlar tarafından kurulduğu söylensede halin altında roma kalıntıları bulunmakta. ortalama 60 dükkan bulunuyor.
 • bozkır insanı ankaralının zayıf deniz ürünleri kültürüne binaen sardalyeyi hamsi, uskumruyu palamut, levreği lüfer etiketiyle satabilen esnaflara sahip bir garip pazar yeri.
 • ankara'nın gerçek yüzüdür.

  farklı amaçlarla (genelde öğrencilik, memuriyet vb) ankara'ya gelen insanlardan bağımsız olarak ulus hali gerçek ankara sakinlerinin profilini yansıtır.

  ayrıca ankara'da en güzel, en taze balık burada bulunur. sürekli bir satış olması sebebiyle her şey tazedir.
 • sürekli kalabalık, curcunalı, ankara'nın istanbul'a benzeyen yerlerindendir. etrafta gördüğünüz alışveriş yapan insanlar genelde orta yada daha alt ekonomik seviyededirler ancak ilginçtir ki hal meyve sebze açısından pahalıdır. migros, çağdaş gibi marketlerde görmediğiniz meyve fiyatlarını halde görebilirsiniz, sonra ee bu kadar insan, o kadar kalabalık ne arar ki burda diye düşünürsünüz...
 • iş yeri değişikliği sebebiyle günde 2 3 kere içinden geçtiğim pazar.

  sabah esnaf dükkanı yeni açıyor, tezgahları diziyor, balıkları buza yatırıyor. sessiz sakin oluyor sabahları. akşam iş çıkışı tekrar geçiyorum. hava buz gibi ama her tezgahın önü müşteri dolu. bağırış çağırış etrafı izleye izleye geçiyorum. resmen balık görerek, sakadat görerek terapi ediyorum kendimi.
 • gecenlerde ulus halini geziyorum. baktim balikci tezgahlarinda ithal uskumru, karadeniz palamut diye satiliyor. benim böyle dikkatli baktigimi gören satici ile aramizda söyle bir diyolog gecti.
  - vereyim mi abi ? taze karadeniz palamutu
  - iyi de bu plamut degil, ithal norvec uskumrusu.
  - burada böyle abi. halde palamut diye bu satilir.
  - ankara palamutu yani ..
  - (ince bir siritis) vereyim mi abi ?
  - kalsin. hayirli isler.
  - (dalgayla karisik) bekleriz abi.
 • bir daha asla kapısından geçmeyeceğim avm.
  kokmuş balık çıktı kesekağıdından.
  balık sert diye dikkat etmedim. demek ki dondurucuda sertleştirip tezgaha koyuyorlar. düpedüz kasıt var.
  bakalım bu cinlikten kim kazançlı çıkacak?
 • burdaki açıkta sakatat satışını görünce corona ailesinden bi virüsün ortaya çıkması işten bile değil diyorum asghk...