şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: #14538574)
 • çok önemli bir kurumdur.
  kimyasal zehirlenmeden besin zehirlenmesine kadar oldukça geniş kapsamda hizmet veren bir birimdir.
  öyle ki kimyasal üretim yapan tesislerde meydana gelen zehirlenmelerde ilk müdahale çok önemlidir.
  bu konuda yeterli hastane altyapısının olmadığını göz önünde bulundurursak, ilk zehirlenme durumu ortaya çıktığında (ki bu kimyasalın bir şekilde insan vücuduna temasını da içermektedir) arandığı vakit karşınıza çıkan doktor sizden maruz kalınan kimyasalın ya da zehirin özelliklerini sorar.
  bu özellikler de nedir, maddenin adı, türü, cinsi gibi bilgilerdir.
  bunlar nerde yer alır diye sorarsanız da maddenin bulunduğu kabın üstündeki bilgilendirici etikette ya da msds bilgilerinden de ulaşılabilir.

  bu merkezin telefon numarası ise 114'tür.

  merkezin internet sitesinde ise oldukça faydalı bilgiler bulunmaktadır.

  http://uzem.rshm.gov.tr/…alka-yonelik-bilgiler.html
 • ulaşabilene helal olsun. 15 dakikadır telefona uzman gelecek diye arayıp arayıp durduğum birim. sonuç sıfır. yine kendi bildiğimizi yapalım bari.
 • arayanların yüzde 90 hekimdir.
 • zehirlenme durumunda bu arkadaslari aramadan once hastaneye gidebiliyorsaniz hastaneye gitmek daha kolay olabilir. cunku oldukca uzun sure hatta bir uzmanla gorusmek icin bekliyorsunuz. kabul ediyorum ki acil durumlarda ilk yardim cok onemlidir ve eger hastane gidilebilecek kadar yakin mesafede degilse burayi aramak cok daha faydali olacaktir.

  doktorlar da gerekli testleri yaptiktan sonra uzem'i arayip fikir paylasiminda bulunuyorlar ve ona gore tedaviye yon veriyorlar.
 • hiçbir yararı olmayan bir servis. hatta safi zarar. 3-4 defa ihtiyacım olup aradım, her defasında 5 dakika operatöre bağlamayı bekledim ve bağlanamadım. dakikalarin, saniyenin onemli oldugu zehirlenmiş hastayla mı ilgileneyim yoksa telefonun basında dakikalarca müzik dinletilerek çıldırayım mı?

  acil oneme sahip ama ulaşılamayan birim.
 • burada kimlerin çalıştığını merak ediyorum. uzman farmakologlar mı, yoksa ülkede henüz olmayan toksikologlar mı yoksa pratisyen hekimler mi? güzel iş valla.
 • kimler çalışıyor bilmiyorum ama kimler arıyor merak ediyorum.
  bakanlık zehirlenme ilaç alımı vakalarında buradan görüş almadan hastaları taburcu etmeyin diyorlar lakin; şu anda 50. dakika dayım bekliyorum.
  hastanın mideyi yıkadık, serumunu verdik, kanlarının sonucu çıktı, ben eve gidicem demeye başladı, hala telefon açık klasik müzik dinliyorum.
  çok güzel düşünülmüş bir sistem olmakla beraber maalesef kullanışlı değil. 112 deki bir sistem olsa ve hastaneden aradığımızda koordinasyon şeklinde bir yere yönlendirseler keşke.

  edit: 1 saat 7 dakika sonunda ulaştım.
 • eğer bu hattı arayıp operatörün en yakın sağlık kuruluşuna gitmenizi tavsiye edip gitmezseniz bir saat sonra polis zoru ile hastahaneye götürülürsünüz. **
 • klasik müzik dinletme servisi. 2 saat müziği dinlemeden ilgiliye ulaşamıyorsunuz efendim. ne zaman aramak zorunda kalsam klasik müzik 2 hafta sinir yapıyor bünyede.