şükela:  tümü | bugün
 • uefa'nın 2018 yılından itibaren başlayacağını duyurduğu, hazırlık maçlarının yerini alacak, milli takımlar düzeyinde futbol turnuvası.

  güzel olacak gibi duruyor.

  edit: hakkında güzel de bir kaynak sitesi hazırlanmış olan. (bkz: uluslar ligi)
 • çok daha çekişmeli olacağı kesin. normal lig usulü olacağını duyurdu uefa. 1. ve 2. kategori diye ili ayrı lig olacakmış ve küme düşme üst lige çıkma gibi uygulamalar da olacakmış.

  klupler büyük ihtimalle kazan kaldıracaktır. ulusal maçlara yıldızlarını gönderme konusunda zaten ayak sürer pozisyondalar bir de bugüne kadar hiç bir önemi olmayan hazırlık maçlarına ekstra bir anlam yüklenmesi maçların çok daha çetin geçeceğine işaret.

  konu ile alakalı uefa açıklaması
 • uefa'nın üzerinde pek ciddi düşünülmemiş, fakat bugün itibariyle onaylanmış kötü bir projesi. hazırlık maçlarına fazla anlam yüklenecek, hazırlık maçları da hazırlık maçı olmaktan çıkacaktır. ucunda avrupa şampiyonası'na katılma bileti olan ve kendine denk güçte bir takımla oynarken neyi deneyebilirsin, normalde kadroya alsan yadırganacak futbolcuları nasıl rahat oynatabilirsin?

  ayrıca 3. kademede ortalarda hatta üst sıralarda olan takımlar şampiyona bileti alamazken 4. kademedeki takımın alması da ayrı bir saçmalık, adaletsizlik.
 • türkiye'nin b klasmanında kalması ile hem klasman düşmesine hem grup liderleri playoff turundan doğrudan euro 2020ye katılamamasına neden olan ligdir.
  c klasmanında olsak hem rakipler kolay olacaktı. hem de grup liderleri ile yapacağımız play off ile euro 2020 bileti almamız kolaylaşacaktı.
  bu ligde 4 grup maçı ve 2 play off maçı ile şampiyona bileti almak mümkün. özellikle d klasmanından euro 2020 bileti alacak takım bu sistemin avantajını yiyecek.
  edit:
  sistem bu haliyle devam eder ve dünya kupalarına katılımda bir anlam ifade etmezse tamamen kaybetmeye odaklı takımlarla dolu olarak yoluna devam edecektir. dünya kupası grupları öncesi c klasmanındaysan küme düş. avrupa şampiyonası öncesi d klasmanında grup lideri ol play off ile avrupa şampiyonasına kal. bunu her dönem yaparak avrupa şampiyonasına katılımını kolaylaştırabilirsin.
  bu nedenle dünya kupasına katılım için hak tanıyan bir sistem olmalı. bunun için a klasmanında ilk 2 yapan 8 takım direk katılım verilir. zaten bu tür bir hak bu takımlara verilmeli. diğer alt klasmandaki ülkelerde burada olmak için mücadele etmiyor mu? burada kayıp yok.
  a klasman 3.sü 4 takım, b klasmanının 12 takımı, c klasmanının 15 ülkesi ve d klasmanının 4 grup birincisinin katılımı toplam 35 ülke kalan 5 takım için mücadele eder.
  5 grup 7şerli grupların 1.si olmak için mücadele eder. almanya, ispanya vb. ülkeler için ve diğer alt kategoriler için en iyi çözüm bu. yoksa 1 düş 1 çık yapmaya çalışırsın.
  küme düşme olmadığını varsayarsalım, her dönem ülke puanı ile lig klasmanı oluşacaksa lig yapmanın anlamı yok.
 • futbol tarihindeki en rezil şey. bu fikri kim ortaya attıysa beynine attırayım.
 • (bkz: uefa uluslar ligi)
  (bkz: uefa nations league)
  (bkz: uefa avrupa uluslar ligi)

  adına daha kaç ayrı başlık açılabileceğini merak ettiğim uefa organizasyonu. ingilizcesi açılmış bak; fransızcası, almancası için falan da ayrı başlıklar açılabilir. uluslar yerine milletler/devletler kombinasyonları da denenebilir.
 • bütün yapısal sorunları önünde sonunda adaletsizliğe çıkan turnuva.

  hazırlık maçlarına ciddiyet katmak için ortaya bir ödül konması mantıklı ama 4 avrupa şampiyonası bileti bu iş için aşırı değerli bir ödül olmuş. sadece bu maçlarda kazanılan puanlar ve bu ligde alınacak dereceler de milli takımlara uefa sıralamasında puan olarak dönecek ve bu sayede daha üst torbalara çıkabilecek/daha alt torbalara düşülecek denseydi bile yeterli bir ödül olurdu bence. ödülü bu kadar yükseltince ayrı bir turnuva stresi yüklüyorsunuz ve hazırlık maçlarından asıl murâd edilen deneme işini tamamen devreden çıkarıyorsunuz. buradan verilecek 4 şampiyona biletinin; özellikle de c ve d ligi şampiyonlarına verilecek biletlerin adaletsizliği ise ayrı bir sorun.

  turnuvanın takvimi de bir başka sorun. futbolcuların ısınmadığı, form tutamadığı eylül-ekim-kasım döneminde peşpeşe 6 maçla bütün kaderi belirleneceğine, daha sezon ortası gibi bir dönemde oynansa ya da sezon içerisine yayılsa daha âdil olmaz mıydı? ha bir de biraz araştırdım ama göremedim; uluslar ligi'nden şampiyona bileti alacak 4 takım avrupa şampiyonası elemelerinde 3. ve 4. maçların oynanacağı haziran ayında belirlenecek. şampiyona bileti alan takımlar herhalde elemelerdeki maçlarına da devam edecekler ve oradan da şampiyona bileti kazanırlarsa ligden kazandıkları bilet bir alttakine devredecek. ya da şampiyonadan kazandıkları bilet mi şampiyonada bir alt sıradaki takıma devredilecek? her neyse; oradan bilet alan takımın burada maçlara devam etme motivasyonu ne olacak? hadi kendisi için önemli değil ama o gruptaki diğer takımlar için avantaj, dolayısıyla diğer gruplardaki takımlar için dezavantaj olmayacak mı? yine bir sürü haksızlık...

  yoksa hazırlık maçlarına biraz ciddiyet gelmesine hiçbir itirazımız olmazdı. sadece bu maçlara puan ödülü konarak da bu iş yapılabilirdi. bu böyle olmamış platini abi.