şükela:  tümü | bugün
 • uefa'nın 2018 yılından itibaren başlayacağını duyurduğu, hazırlık maçlarının yerini alacak, milli takımlar düzeyinde futbol turnuvası.

  güzel olacak gibi duruyor.

  edit: hakkında güzel de bir kaynak sitesi hazırlanmış olan. (bkz: uluslar ligi)
 • çok daha çekişmeli olacağı kesin. normal lig usulü olacağını duyurdu uefa. 1. ve 2. kategori diye ili ayrı lig olacakmış ve küme düşme üst lige çıkma gibi uygulamalar da olacakmış.

  klupler büyük ihtimalle kazan kaldıracaktır. ulusal maçlara yıldızlarını gönderme konusunda zaten ayak sürer pozisyondalar bir de bugüne kadar hiç bir önemi olmayan hazırlık maçlarına ekstra bir anlam yüklenmesi maçların çok daha çetin geçeceğine işaret.

  konu ile alakalı uefa açıklaması
 • uefa'nın üzerinde pek ciddi düşünülmemiş, fakat bugün itibariyle onaylanmış kötü bir projesi. hazırlık maçlarına fazla anlam yüklenecek, hazırlık maçları da hazırlık maçı olmaktan çıkacaktır. ucunda avrupa şampiyonası'na katılma bileti olan ve kendine denk güçte bir takımla oynarken neyi deneyebilirsin, normalde kadroya alsan yadırganacak futbolcuları nasıl rahat oynatabilirsin?

  ayrıca 3. kademede ortalarda hatta üst sıralarda olan takımlar şampiyona bileti alamazken 4. kademedeki takımın alması da ayrı bir saçmalık, adaletsizlik.
 • türkiye'nin b klasmanında kalması ile hem klasman düşmesine hem grup liderleri playoff turundan doğrudan euro 2020ye katılamamasına neden olan ligdir.
  c klasmanında olsak hem rakipler kolay olacaktı. hem de grup liderleri ile yapacağımız play off ile euro 2020 bileti almamız kolaylaşacaktı.
  bu ligde 4 grup maçı ve 2 play off maçı ile şampiyona bileti almak mümkün. özellikle d klasmanından euro 2020 bileti alacak takım bu sistemin avantajını yiyecek.
  edit:
  sistem bu haliyle devam eder ve dünya kupalarına katılımda bir anlam ifade etmezse tamamen kaybetmeye odaklı takımlarla dolu olarak yoluna devam edecektir. dünya kupası grupları öncesi c klasmanındaysan küme düş. avrupa şampiyonası öncesi d klasmanında grup lideri ol play off ile avrupa şampiyonasına kal. bunu her dönem yaparak avrupa şampiyonasına katılımını kolaylaştırabilirsin.
  bu nedenle dünya kupasına katılım için hak tanıyan bir sistem olmalı. bunun için a klasmanında ilk 2 yapan 8 takım direk katılım verilir. zaten bu tür bir hak bu takımlara verilmeli. diğer alt klasmandaki ülkelerde burada olmak için mücadele etmiyor mu? burada kayıp yok.
  a klasman 3.sü 4 takım, b klasmanının 12 takımı, c klasmanının 15 ülkesi ve d klasmanının 4 grup birincisinin katılımı toplam 35 ülke kalan 5 takım için mücadele eder.
  5 grup 7şerli grupların 1.si olmak için mücadele eder. almanya, ispanya vb. ülkeler için ve diğer alt kategoriler için en iyi çözüm bu. yoksa 1 düş 1 çık yapmaya çalışırsın.
  küme düşme olmadığını varsayarsalım, her dönem ülke puanı ile lig klasmanı oluşacaksa lig yapmanın anlamı yok.
 • başlığı aslında avrupa uluslar ligi olarak değiştirilmesi gereken oluşum.

  avrupa uluslar ligi aslında hem bir nevi hazırlık maçlarına anlam katmak için hem de avrupa şampiyonası eleme gruplarındaki iddiasız takımları motive etmek için ortaya konmuş bir sistem. aslında için demek yerine isteğiyle demek daha doğru olur çünkü daha format açıklanır açıklanmaz sistemin sakat tarafları kendini belli ediyor (ilerleyen paragraflarda bu konuya değinilecektir).

  ilk kez 2020 avrupa şampiyonası için uygulamaya konulacak bu sistemde uefa sıralamasına göre sıralanmış 54 ülkenin 4 kümeye (a,b,c ve d) sırasıyla ilk 12 ülke, ikinci 12 ülke, sonraki 14 ülke ve son 16 ülke olarak yerleştirilmesi sonrası kümeler şekilleniyor. daha akılda kalıcı şekilde ifade edebilmek için mevcut kümelerdeki ülkeleri aşağıda gösterelim.

  a kümesi: almanya, portekiz, belçika, ispanya, fransa, ingiltere, isviçre, italya, polonya, izlanda, hırvatistan, hollanda.

  b kümesi: türkiye, avusturya, galler, rusya, slovakya, isveç, ukrayna, irlanda cumhuriyeti, bosna hersek, kuzey irlanda, danimarka, çek cumhuriyeti .

  c kümesi: macaristan, romanya, iskoçya, slovenya, yunanistan, sırbistan, arnavutluk, norveç, karadağ, israil, bulgaristan, finlandiya, kıbrıs rum kesimi, estonya, litvanya.

  d kümesi: azerbaycan, makedonya, belarus, gürcistan, ermenistan, letonya, faroe adaları, lüksemburg, kazakistan, moldova, liechtenstein, malta, andorra, kosova, san marino, cebelitarık.

  her bir küme kendi başına bir ligi temsil ediyor. yani küme=lig diyebiliriz.

  a ligi:
  takımlar, 3'erli 4 gruba ayrılacak. 4 grup lideri, 2019 haziran'da şampiyon olmak için uefa uluslar ligi finalleri'nde (yarı final, üçüncülük maçı ve final) mücadele edecek.

  ev sahibi ülke, finalistler arasından 2018 aralık'ta belli olacak. grup sonuncusu olan 4 ülke, 2020'de düzenlenecek uefa uluslar ligi'nde b grubu'na düşecek.

  b ligi:
  takımlar, 3'er takımlı 4 gruba ayrılacak. gruplarında lider olan 4 ülke, a ligi'ne yükselecek. grup sonuncusu 4 ülke ise 2020'de oynanacak bir sonraki turnuva için c ligi'ne düşecek.

  c ligi:
  takımlar, 1 grup 3 ve 3 grup 4'er takıma ayrılacak. 4 grup birincisi b ligi'ne yükselecek. grup sonuncusu olan 4 ülke, 2020'de düzenlenecek uefa uluslar ligi'nde d grubu'na düşecek.

  d ligi:
  takımlar 4'erli 4 gruba ayrılacak. 4 grup lideri c ligi'ne yükselecek. uefa euro 2020'ye katılamayan en çok puana sahip 4 ülke mart 2020'de avrupa futbol şampiyonası finallerine gidecek bir takımı belirlemek için play-off oynayacak.

  şimdi pratik bir örnek vermek gerekirse, a ligi' nde birinci, ikinci ve üçüncü gruplar şu şekilde olsun (ben puan sıralamasına göre dizdim ve aslında bu şekilde bir dizilim olası. çünkü aynı lig içinde seri başı diye bir kavram yok! bu ilk saçmalık):

  almanya
  portekiz
  belçika

  ispanya
  fransa
  ingiltere

  isviçre
  italya
  polonya

  izlanda
  hırvatistan
  hollanda

  bu dört grupta oynanacak deplasmanlı maçlardan sonra her bir grubun liderleri 2019 yazında eleme usulü (yarı final, final ve üçüncülük maçları) şampiyonluk mücadelesi verecek. niye? belli değil!

  diğer kümelerdeki gruplarda ise sadece bir üst kümeye (lige) yükselmek için yine deplasmanlı grup maçları oynanacak. grup sonuncuları ise yukarıda da belirtildiği gibi bir alt lige düşecek.

  şimdi geldik zurnanın zırt dediği yere!: a ligindeki grup liderleri şampiyonluk maçı oynadığına göre b,c ve d grubundakiler de şampiyonluk maçı oynayacak sanıyorsunuz ama yanılıyorsunuz. sadece gruplarını lider bitirip bir üst kümeye terfi edecekler. b,c ve d liglerinde yine a ligindeki gibi bir 4 takımlı eleme usulü (a liginin aksine deplasman maçlı) turnuva yapılacak ama grup liderleri arasında değil, normal şekilde yine devam edecek avrupa şampiyonası elemelerinde gruplarında ilk ikiye girememiş takımlar arasında olacak. bu durum için sırasıyla b, c ve d ligleri takımları için farazi gruplar belirleyip, farazi bir örnek üzerinden durumu irdeleyelim.

  b ligi gruplar, ulusal ligde aldıkları puanlar ve avrupa şampiyonası elemesini geçip geçmediği (çıktı/çıkamadı):

  türkiye 8 evet
  avusturya 7 hayır
  galler 1 hayır

  rusya 4 evet
  slovakya 4 hayır
  isveç 4 hayır

  ukrayna 12 hayır
  irlanda cumhuriyeti 6 hayır
  bosna hersek 0 evet

  kuzey irlanda 12 evet
  danimarka 2 evet
  çek cumhuriyet 2 evet

  avusturya, ukrayna, irlanda ve slovakya bu durumda çift maçlı eleme usulü play off oynayıp avrupa şampiyonası için b ligine ayrılan bir kontenjandan şampiyonaya gidecek. peki 4 puanlı slovakya gidip sırasıyla öcne avusturya sonra da grubunu namağlup bitirmiş ukrayna'yı eleyip şampiyonaya giderse ne olacak? ukrayna bu sinirle ab'den ayrılsa kim ağzını açıp bir şey diyebilir?* aynı durum c ve d kümeleri için de geçerli ama b kümesinde oynanan maçlar genelde ülkelerin uefa sıralamasını göz önüne aldığımızda en sıkıntılı olanlar. üstelik c ve d kümelerinde için de daha büyük bir saçmalık söz konusu.

  önce tekrar taaağğğ yukarı scroll yapmamak için c kümesi gruplarını bir hatırlayalım:

  macaristan, romanya, iskoçya, slovenya, yunanistan, sırbistan, arnavutluk, norveç, karadağ, israil, bulgaristan, finlandiya, kıbrıs rum kesimi, estonya, litvanya.

  normal avrupa şampiyonası elemelerinde bu ülkelerin en iyi şekilde gruplarında üçüncü olup turnuvaya direkt gidiş bileti alamadığını kabul edelim. c grubundaki ülkelerin ulusal lig maçlarını oynayıp grup liderlerinin play off maçları sonucu şampiyonun norveç olduğunu düşünelim (yani avrupa şampiyonasına giden bileti alan ülke). aynı şekilde ukrayna ve norveç'in avrupa şampiyonası elemelerinde aynı grupta olduğunu ve ukrayna'nın norveç'e iki grup maçında 5 gol atıp 6 puan aldığını düşünelim. şimdi o ab'den o sinirle ayrılmış ukrayna, canı burnunda ukrayna bunun üzerine merkel'i benzine bulayıp yakmaz mı (platini demeyin, onun vebali bir yanışla gitmez)?

  eee, peki size çok ama çok daha kötü bir durum örneği verelim;

  tekrar d kümesi ülkelerini hatılayalım öncelikle:
  azerbaycan, makedonya, belarus, gürcistan, ermenistan, letonya, faroe adaları, lüksemburg, kazakistan, moldova, liechtenstein, malta, andorra, kosova, san marino, cebelitarık.

  son dönemde avrupa'nın sikik futbol oynayan ülkeleri sıralamasında biraz eli yüzü düzgün top oynamaya başlayan lüksemburg kalkıp önce d ligindeki grubunu lider bitirip sonra çanakkale geçilmez ile d ligi play off şampiyonu olup avrupa şampiyonasına giderse o kırım'ı burnundan gelmiş ukrayna topraklarının geri kalanının 3/8'ine karşılık rusya'dan nükleer bomba alıp avrupa'ya atmaz mı?

  yukarıda saydıklarım hiç de öyle halamın bıyıkları olsa durumu değil, bilakis ülke isimlerini değiştirdiğiniz takdirde her seferinde muhtemelen gerçekleşecek senaryolar.

  bir de tabi çok düşünmeden işin çakallığı ile ilgili kısım var. her küme için geçerli olmakla beraber özellikle b ve c grupları için geçerli bir durum var. sen zaten avrupa şampiyonası elemelerine en iyi ihtimalle üçüncü torbadan başlayacağın için ilk ikiye girip turnuvaya katılma ihtimali zor olacak bir gruba düştüğünde (bu sadece 1 sefer için değil, üst üste avrupa şampiyonası elemeleri için torba sırası aynı olacak bir ülke olursa), o grupta futbolunu geliştirmek için oynayıp, ulusal ligdeki maçlarına en sikko takımınla çıkıp alt kümeye düşmeye çalışmaz mısın? böylece bir sonraki avrupa şampiyonası'na katılma ihtimalini uefa sıralamasında senin üzerindeki yaklaşık 20 takımdan daha fazla hale getirmiş olursun (alt kümeye düşük kendi ayarında ya da kendinden daha kötü en fazla 5 takımla (üçü grup aşaması, ikisi deplasmanlı play off) maç yapıp en iyisi olmaya çalışmak). eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmeyelim tabi ...

  kısacası kardeşim, bu sistem yiğit özgür'ün karikatürünün gerçeğe uyarlanmasıdır.

  çok fazla küme, lig, avrupa şampiyonası, avrupa şampiyonası elemeleri dediysem affola.

  edit: imla
 • futbol tarihindeki en rezil şey. bu fikri kim ortaya attıysa beynine attırayım.