şükela:  tümü | bugün soru sor
  • aslında bunun iç ve dış bir sürü nedeni var. ekşi sözlükte de binlerce yazar var. ben sadece son 16 yılda yaşanan ekonomik bağımlılığı kısa bir örnekle anlatacağım. terör, dış mihrakların farklı manipülasyonları ve diğer nedenleri başka yazarlar anlatsın.

şimdi diyelimki sizin bir tarlanız var. yılda 100 bin lira kazanıyorsunuz. bir gün bir ağa geliyor, ve size bir teklifte bulunuyor. diyor ki; gel sen bu tarlayı ekme, ben sana yılda 200 bin vereyim. siz de fazla akıllı olduğunuzdan kabul ediyorsunuz.

ve yılda 200 bin liranızı da alıyorsunuz.

tarla da artık işe yaramıyor diyerek satıyorsunuz.

bir de ordan para geliyor. oh mis zengin oldun amına kodumun malı.

işte hayatının en büyük hatasını yaptın.

kendi gelirinle ayakta dururken, üretim yaparken, katma değer sağlayıp, zincir şekilde binlerce kişiye fayda sağlarken gittin bağımlı oldun çünkü.

şimdi o adam sana sürekli "şunu yapmazsan bu yıl ki paranı vermem, bunu yaparsan yarrak alırsın 200 bini" gibi şartlar öne sürüp duruyor.

oysa tarlanı ekmeye devam etsen, hem gelirin kendinin olurdu, hem de sürekli üretim yapa yapa işini büyütebilirdin. belki yılda 200 bin bandını da aşardın. bağımsızlığın, kimseye eyvallahın olmaması da cabası olurdu.

işte bu akp, 16 yıl önce abd'nin bu tür önerilerine hep olumlu cevap verdi.

ne varsa sattık.

ne de olsa daha fazla parayı onlar gönderiyor diye üretime hiç yanaşmadık.

sonumuzsa hüsran.

iran ile el altından ticaret yapalım, ambargoyu delelim dediler, ellerine yüzlerine bulaştırdılar.

abd deresinin suyu hiç kesilmeyecek sandılar.

abd'nin ortağı fetö ile anlaşmazlık çıkınca, abd uzun yıllardır besleyip büyüttüğü fetö projesinden taraf oldu.

şimdi cumhurbaşkanı ne kadar dik durmaya çalışırsa çalışsın duramıyor.

çünkü elimizde koz kalmadı.

brunson da koz değildi.

kimbilir belki de, 2 hafta önce, cumhurbaşkanına abd'de aba altından sopa göstermeye kalktılar.

brunson'u bırakmazsanız, bakanlarınızı bile tutuklamayı seçeriz dediler.

durum ne bilmiyoruz. ama işler iyice sarpa sardı.

ve elimiz gerçekten çok zayıf.

herkesin kağıtları açıldı. biz de bir sinek 2'li, bir de türk milletinin bağımsızlık sevdası kaldı.

birileri küçümsese de, bence 15 temmuz'da türk milleti ölümden korkmadığını gösterdi.

yani kartlarımızdan türk milletinin bağımsızlık sevdası olan maça as yerine koyabiliriz.

fakat yine de geçmişte yapılan hataların, şimdiki zamanda telafi edilmesi çok zor.
  • elinde firsat varken yani tek parti ve ve meclis cogunlugun varken, hayati önemde olan egitimde ve üretimde adim atmadigin gibi elindeki az sayidaki is görür kartlari hayasizca elden cikarman olabilir. bu adamlardan bu beklenti icinde kimse olmamistir gerci de. sözün özü hayasizca tüketilen kamu kaynaklarina ek olarak yapilan borclar neticesinde osmanliyi yasiyoruz gercekten, ama hasta adam olan osmanli zamani. bu kadar borcun olunca da kimse seni s.kine takmaz.