şükela:  tümü | bugün
 • tübitak'ın türkiye'de yapılan akademik yayınalrını teşvik programının adı: http://www.ulakbim.gov.tr/cabim/ubyt/

  yanlız sosyal bilimlerde şöyle problemleri var.

  misal vererk gidelim, farzedelim ortadoğu üzerine bir makale basmak istiyorsunuz. middle east policy b grubuna giriyor, middle east journal ve middle eastern studies gibi daha nitelikli dergiler c grubuna dahil edilmiş. neye göre bu yapılmış kriter nedir bilinmez. hatta bu kategoride daha süperi olan international journal of middle east studies da c grubunda kendine yer bulabilmiş.

  gelelim türkçe bazı dergilere, belleten a grubuna gidiyor ki, burada ne kallavi dergiler olduğunu varın siz düşünün. ama gelin görün ki, toplum bilim bir guruba dahi girmiş değil. hadi ssci belirleyici bir kriter diyelim, uluslararası ilişkiler burdan yırtıp c grubuna girebilmiş, ama ssci dahil olmayan belleten neden a grubuna girebilmiş. tamam eski filan ama biliyoruz ki artık eski kallaviliği kalmış değil.

  edit: 2013 yılı itibariyle yukarıda saydığım çarpıklıkları impact factor uygulamasına geçerek önemli ölçüde kaldırmıştır.
 • son dört haftadır başvuru durumumun "yeni başvuru" olarak görünmesine bir anlam veremediğim teşvik şeysi. ubyt alan tüm tanıdıklarımdan aynı şeyi duymuştum oysaki. başvuruyu yaparsın, değerlendiriler pıt diye hesabına yatırıverirler paracıkları.
  hâlâ bekliyoruz...
 • iki haftada basvuruyu onaylayan ama ustunden iki hafta gecmesine ragmen bir hareket goremedigimiz tesvik programi.

  not: yukaridaki veriler tek seferliktir, istatistiki bir degeri yoktur.

  not2: tam iki ay sonra odeme yapildi.
 • nedendir bilinmez fen c'ye odeme yapmayan sistem. siniflandirmayi thamson'a gore yapiyoruz ise bana biraz ayakmis gibi gelmeye basladi. impact faktoru yukselen bir dergi, bakiyorsunuz bir onceki sene a grubunda iken bu sene b'ye inmis.
 • fen c sinifindaki dergi eger turkiye'de basiliyorsa yilda en fazla iki kere tesvik veren program.
 • basvurali tam iki ay oldu. basvurum sitesinde hala "yeni basvuru" olarak gozukuyor. 2023'te yatirirlar parayi heralde. bir turkiye klasigi.
 • dünyaca ünlü bazı dergileri, yine thomsan reutersa göre, en çok atıf alan dergilerden biri ise, daha az impact factorü olan bir dergiyi a yapıp onun onune geciren sistemdir. ünlü ve impact faktörü yüksek bir dergiyi c kategorisine itebiliyor. impact factörü olan bazı dergileri ise listeye hiç almamış sosyal bilimlerde. evet bir turkiye klasiğidir. hangi kriterlere göre dergilerin seçildiği tartışılır zira thomsan reutersa dayanarak yayınlıyorsa aynı verileri ya düzgün kullanmıyorlar ya da sıralama yapmasını becermiyorlar.
 • 2013 yayın teşvikleri listesini hangi kriterlere göre yaptığı anlaşılamayan birim ya da program.

  eskiden sınıflandırma sistemi (a, b, c sınıfı) eleştiriliyordu şimdi onu terkedip puanlama yapmışlar ama çok daha komik olmuş.
  getirdikleri yeni en yüksek puanlı dergiler 100 puan üzerinden ve 5000 tl teşvik miktarıyla başlatmışlar ve devamında gelen dergilerin puanlamasında impact factor ile ilgili derinliği kaybetmişler, çok muğlak ve anlamak mümkün değil.
 • hala ve hala devreye girmeyen sistemdir.

  sanırım, bu seneyi de atlatıp, 2014 yılında göndermeyi planlıyorlar teşvikleri.

  edit: ya artık bu paraları vermek istemiyorlar ya da planlama denen konudan zerre anlamıyorlar.

  bence birinci opsiyon daha kuvvetli zira geçmiş yıllarda teşvik yapılması kabul edilen makale için meblağ'nın ödenmesi 3 ayı buluyordu.

  madem zorunuza gidiyor veya adam gibi para yetiştiremiyorsunuz, kaldırsanıza teşvik programını yürürlükten.

  kim ne makale basarsa bassın. önce bir program açıp, sonra da "size de beleşten para veriyoruz" tavrı neyin nesi?
 • sosyal bilim dergileri için söylüyorum; impact factor'ü dikkate alan yeni uygulamasıyla önceki yıllarda olan adaletsizlik ve keyfiliği önemli ölçüde ortadan kaldırmışlardır.

  bir de poh atmaya gerek yoktur, tübitak tarihinin en iyi uygulamalarından biridir. açık şeffaf ve akademik üretimi teşvik eden bir şey.