• 2016-2017 yılında öğrenci almaya başlayacak olan üniversitedir.

kıbrıs girne 'dedir.

(bkz: kıbrıs uluslararası final üniversitesi)

türkiye'deki final dergisi dershanelerinin sahipleri olan kişiler tarafından kurulmuştur.

tabi dershaneler kapandı malum. bunlar da (bkz: final eğitim kurumları) adı altında temel lise , özel lise , özel öğretim kursları açtılar. veya kimi kurumlarında isim değişikliği yoluna gittiler.

buraya yazıyorum ve iddia ediyorum.

vasat bir eğitim olacak burada ve sadece ama sadece para kazanmaya odaklanmış bir yapı çıkacak karşımıza .

bir müddet sonra buraya gitmiş kimi öğrencilerin ağlaşmalarını bu başlık altında okursunuz.

allahaşkına kim veriyor bunlara öğrenci alma iznini?

kim veriyor merak ediyorum !
    ne tür kıstasları vardır ?

bunlar bu kıstasları sağlamış mıdır ?
    nasıl bir inceleme yapılmıştır ?

merak ediyorum merak.

ve soruyorum:

1- final eğitim kurumlarının türkiye'deki ortaklık yapısı nedir, şeffaf mıdır ortaklık yapısı ?

2- özellikle istanbul 'da çalışan her öğretmen iyi bilir ki , final en düşük ücretle öğretmen çalıştıran kurumların başında yer alır .
    öğretmenlerin ders saati ücreti meb 'in üçte ikisi kadar ancak vardır .
    üstelik ellerine geçen ücreti de sgk 'ya tam olarak bildirmediği iddiaları var. ( iki şubesinde bildirilmediğini ben net olarak biliyorum, diğer şubelerinde de böyle olduğu iddiaları var. )

böyle bir firmaya nasıl oluyor da üniversite kurma izni veriyorlar ?

ciddi bir araştırma yapsalar kesinlikle izin alamazlar .

gitmeyin derim ben.
  • radyoda reklam yapmaya başlayan üniversite. yalnız kısaltması bi değişik geliyor kulağa ya da sadece benim kulağıma. (bkz: ufü)
  • üniversiteye hazırlayan üniversite.
  • bu yıl ösym nin tercih kılavuzuna girerek öğrenci almaya başlayacak üniversitedir.

gençler, 33 yıldır üniversite hazırlık sektöründe çalışan biri olarak söylüyorum, hayatınızın en önemli kararlarından birini vereceksiniz. o yüzden iyice araştırmadan karar vermeyin sakın.

devlet üniversitelerini az çok tanıyorsunuz.

işte en iyi devlet üniversiteleri malum; boğaziçi, istanbul teknik, orta doğu, istanbul , marmara falan...

peki özel üniversiteler arasındaki kalite sıralaması nasıldır? hele yeni açılan özel üniversitelerin bunlar arasındaki yeri nasıl olacaktır?

bu konuda karar vermek de hayli zor.

benim kafamda, daha çok gözlemlerimden oluşan bir sıralama var gerçi, daha sonra başka bir entyde buna da değinirim .

uluslarası final üniversitesini kıbrıs 'taki diğer üniversitelerle aynı kefeye koymak sanırım yanlış olur.

eğer kıbrıs 'ta bir okul yazmayı düşünüyorsanız, bence kesinlikle bu üniversiteyi de incelemeye alın.

şu günlerde, türkiye'deki final eğitim kurumlarının tümünün "rehberlik servisleri" uluslarası final üniversitesi'nin "tanıtım ve tercih ofisi" olarak da hizmet veriyorlar.

gidin, konuşun, öyle karar verin.
  • surmansette devasa bir 'online odeme' tusuyla ziyaretcilerini karsilayan ana sayfaya sahip dukkan.
  • az önce sabiha gökçen havaalanında reklamlarını gördüm aynen şöyle yazıyordu: “mezunlarımıza iş garantisi veriyoruz”. nasıl böyle bir garanti veriyorlar çözemedim. kıbrıs’daki iş imkanları ve nüfus zaten belli. türkiye’deki işsizlik rakamları malum. biraz desteksiz sallamışlar sanki.
  • daha önce vereceklerine dair söz vermelerine rağmen sonradan "b grubu" diye bir şey uydurup yan çizerek yabancı öğrencilere burslarını tam vermeyen kurum.

sizce yıllardır ailelerini görmeye bile gidemeyen o kamerunlu, suriyeli çocuklar nasıl ödüyor yurt paralarını/kiralarını? bu nasıl vicdan?
  • her önüne gelen özel kurum üniversite açmamalı.üniversitelerin bir ağırlığı olmalı.final dershaneleri çok köklü bir kurum olmakla beraber üniversitecilik çok başka bir iştir.
  • bir kktc üniversitesi...
  • eczacılık fakültesi bir kulübeden ibaret. gerçi üniversite de bir binadan ibaret. hoca kadrosu yok. sağdan soldan hoca toplayıp ders verdiriyorlar. eczacılık gibi zor ve yoğun laboratuvar dersi içeren bir eğitimi nasıl veriyolar tamamen soru işareti
hesabın var mı? giriş yap