şükela:  tümü | bugün
 • hiç bir yaptırımı olmayan ya da yaptırımı, hukuku uygulamayan ve uygulatmak isteyen ülkelerin askeri ve ekonomik güçleriyle bağlantılı olan hukuk dalıdır.

  yaptırımı olmayan hukuk koca bir hiç olduğundan, uluslararası hukuk diye bir şey pratikte yoktur.

  uluslararası özel hukuk başka bişeydir.
 • amerika'nın bu yıl içinde bir anlamda rafa kaldırdığı hukuk disiplini. hayırlı, uğurlu olsun hepimize...
 • uluslarası hukuk teoride bazı temellere dayandırılmış olsa da realist yaklaşımda anarşi üzerine kurulmuştur.
 • bir cesit goz aldanmasi, algi bozuklugu sonucu var oldugu sanilan kavram. uluslararasi hukuk, gucu o an elinde bulundarinin bir digerine dayattigi kurallari kagit ustune dokup "aha boyle boyle yapiyorum sana na buraya da yaziyorum" demesidir.

  antlasmaymis, kuralmis, teamullermis bunlar gelip gecici bugun var yarin yok olan seylerdir. eger size karsi cikacak kimse yoksa savas actiginizi bildirmeden dusman memleketin liderinin evine bomba sallayabilirsiniz. eger komsunuz bir ulkenin kendisini savunacak durumu yoksa onun topraklarina binlerce askerle girip operasyon duzenleyebilirsiniz. fakat otuz yil evvel bir antlasmayla sagladiginiz haklarinizi eger bugun yeterince gucunuz yoksa kullanamazsiniz.

  eger guc sahibi bir devletse soz konusu olan, baska bir memlekette secimle basa gelmis iktidari devirmek icin memleketinizin askeri uslerinde gerilla yetistirebilirsiniz. bu politikalari elestirenleri komunistlikle suclayip(!) "ne yapsaydik yani boyle onemli konulari o ulkenin sorumsuz secmenlerine mi biraksaydik" diyip nobel baris odulu alabilirsiniz. (bkz: henry kissinger)
 • pek aşina olmadığım bu alanda realist, gerçekçi, hardcore realist, neorealist gibi yaklaşımlar var anladığım kadarıyla. cesaretim cehaletime verilsin ama uluslararası hukukçulardan bir vatandaş olarak büyülü gerçekçi teoriler bekliyorum ben: "birisi uluslararası hukuk mu dedi, durun gabriel garcia marquez'i çağırayım" demek zorunda kalsın george bush.
 • guclu olanin ezdigi ulkelerin sirtini sivazlama el kitabi.
 • oku oku bitmeyen kitaplara konu olmuş bunyeyi yıpratmış harap etmiş sıkıcı boktan dersin adı.
 • hugo gratius'un sevaş ve barış hukuku üzerine yazdığı yapıt üzerine inşa edilen hukuk
 • japondan ates edip endonezyadaki insani öldürten, bu esnada endonezyadaki -ölmesi gereken- insana da fransadaki baska birine bomba attiran, fransadaki insanin uçakla fransaya inmeden önce japonyadaki
  arkadasa havadan füze gönderten ve bu olaylarla da insanda beyin hücresinin zerresini birakmayan akillara ziyan sinavi olan ders.