şükela:  tümü | bugün
 • 2 senede bir gerceklesen kultur destegi...
  17 eylül-30 ekim arasında oluyor bu seneki...
  dolmabahçe kültür merkezi, aya irini ve deniz hatları vapurlarında...
 • istanbul'da bir bienal tipi*

  7.si icin (bkz: egofugal) ve (bkz: egokac)
 • aya irini'de insanların kumandalı uzay başlıklarıyla dolaşmak için sıra bekledikleri hadise
 • bugün aya iriniyi ve kısmen darphaneyi görmüş olduğum aktivite. beklentilerimi fazla fazla karşıladı kesinlikle. aya irinide 4 kişinin birbirinin gördüklerini gördüğü başlıklar ve the problem kesinlikle çok güzeldi. ayrıca ghost in the shell'e gönderme yapan animasyon etkileyiciydi. i'm not a ghost just a shell (shell benzincinin logosu şeklinde ifade edilmiş).
 • nedense eserler hakkında bilgiler gizlenmek isteniyordu. arkadaşım yazsana bu olayımızı terlik altından faydalanarak yaptım diye, artsın sana hayranlığımız. isim soyad ve eserin adından başka bilgi verilmediği için bi garip hissettim kendimi, zaten görevliler de bienalin sanat (sanat için olan) kokan atmosferinde gerekli havayı kazanmışlar ve sizinle ilgilenmeleri gerçekten güç. böyle olunca zor yani egonuzdan kaçmanız.
 • bu sene küratörlüğünün yuko hasegawa tarafından gerçekleştirildiği, çağdaş sanatın türkiyede takip edilebileceği nadir organizasyonlardan. bu seneki içerik bir önceki bienale kıyasla çok daha doyurucuydu. şehrin içine yerleştirilmiş, dokusuna işlenmiş işlerle sanatın hayata yakınlığı hissedilebiliyor. işi boğaziçi köprüsünde yer alan alberto garutti'nin bienal'in web sitesinde yer alan şu söyleminin can alıcı olduğunu düşünüyorum:

  "sanat, bir "karşılaşma sanatıdır" denebilir! sanat tarihinin muhteşem eserleri farklı kültürlerin, duyarlılıkların, bilginin, imgelerin ve düşüncelerin karşılaşmasından başka nedir ki?
  işlerimin toplum tarafından sanat eseri olarak kabul edilmesi bence çok önem"siz". insanların işlerimi yanıbaşlarında duran gerçeğe yeni ve güzel bir bakış olarak algılamalarını tercih ederim."

  bu yaklaşımı post-modernin nefes-kesiciliği/içine-girmesi-zaman-alıcılığını göz önünde tutarak anlamakta fayda olabilir.

  darphane-i amire'deki "a perfect day/7 april 2001" (introduction to sculpture-ucla,los angeles) neden türkiye'de akademilerde böyle yaklaşılamaz sanata/heykele dedirterek, heykeli hala 'yontu' olarak algılayanlara da bir kez daha "yuh!" dememize vesile olmuştur.

  kentte süregiden diğer güzel projeler için (bkz: proje 4l)
 • 2001 yılının konseptinin "egofugal: fugue from ego for the next emergence" - "egokaç: gelecek oluşum için egodan kaçış" olduğunu da belirtmekte fayda var, gelecek oluşum için.

  bienal kapsamındaki en iyi işlerden biri: rihtim
  ve tabi hussein chalayanin işleri
 • istanbul'un günlük koşuşturmalarini pause ederek 3 saat için huzura kavuşma mekanı ve olayı
 • http://www.istfest.org/bienal/ bu adreste ikamet eden onemli etkinlik