şükela:  tümü | bugün soru sor
 • iki veya cok tarafli anlasmalar uyarinca , siniflarina gore arac kullananlara belli sure ile verilen belgedir. motorlu taşıtlar yönetmeliğinde madde 40 ' ta aynen şöyle açıklanmıştır:

  madde 40 - dis ulkelerden alinmis olan surucu belgelerinin degistirilmesi ve bu belgelerle ulkemizde arac kullanma esaslari asagida gosterilmistir:

  a) yonetmelikte belirtilen sure icinde turk vatandaslarinin ve ilgili kanunlar ile ikili veya cok tarafli anlasma hukumleri sakli kalmak kaydiyla istekleri halinde yabancilarin dis ulkelerden aldiklari surucu belgeleri sinav sarti aranmaksizin karsiligi veya dengi olan surucu belgesi ile degistirilir.

  b) turk vatandaslari ve ilgili kanunlar ile ikili ve cok tarafli anlasma hukumleri sakli kalmak uzere yabancilar, dis ulkelerden aldiklari cins icin gecerli surucu belgeleri ile yabanci ve turk plakali araclari ulkemizde kullanabilirler.

  turk vatandaslarinin ve yabancilarin; dis ulkelerden aldiklari surucu belgelerinin degistirilmesine ve bu belgeler ile ulkemizde arac kullanmalarina iliskin esaslar yonetmelikte gosterilir.
 • turist olarak gidilen ülkede mağdur olunmaması için verilir. protokole imza atan ülkelerde geçerlidir.
  en son 120 milyon olduğunu hatırlıyorum harcının.
 • para tuzagi.

  asagi yukari 100 dolar bayildiktan sonra elinize eski nufus cuzdanlarina benzeyen 7-8 sayfalik koca bir defter verilir. icinde cinceden ispanyolcaya degisik dillerde "bu adam su sinif araba kullanmaktadir" gibi seyler yazar. ama pek bir ise yaramaz. cunku bu zimbirtidan alan ve veren haric neredeyse kimsenin haberi yoktur. mesela bir amerikali polisin eline verdiginizde "ne lan bu" diye garip garip yuzunuze bakar. abi bak orada ingilizce var dersiniz bu seferde "bu ne bicim ehliyet" diye sorar. anlasamazsiniz, sonra cikarip turk ehliyetinizi gosterdiginizde ise, bir bok anlamasa bile en azindan tepesinde driving licence yazdigi icin haa der ve birkac nasihat ettikten sonra yoluna devam eder.

  ekleme: amerika disinda ise yaradigina dair bir mesaj aldim. kisaca yazdiklarim benim tecrubelerime dayanan subjektif bir sonuctur.
 • http://www.turing.org.tr/…/uluslararasi_ehliyet.asp

  sitesinde belirtildiği üzere uluslararası ehliyet veren bunun için ehliyetin aslı, 2 resim ve 182 ytl alan kurum. düzenlenen belge abd de -eyaletten eyalete değişmekle birlikte genelde- 1 yıl süre ile araba kullanmak mümkün. en azından dil okuluna yada master/doktora için gidenlere ortama alışana kadar kolaylık sağlaması açısından düşünülmesi gerekir. (bkz: kullanan var ordan biliyorum) ama eskiden 100 ytl idi bu iş o ayrı bir konu. normalinde bir haftaya çıkar ama şöylesi de olabiliyor:

  abd ye giden bir arkadaş uluslararası ehliyet alırken acelesi olduğunu söylediğinde turing deki bir teyzenin "-bu iş 1-2 hafta alır, sen eğer şuraya bir 40 kağıt atarsan 1 saate hazır olur.” demesiyle 1 saate ehliyeti vermesi bir olmuştur. (bkz: canım türkiyem) (bkz: tapu kadastro) (bkz: acele pasaport çıkarttırmak)

  edit: abd ye yada diğer ülkelere gitmeden önce, mutlaka eyaletin dmv (deparment of motor vehicle) sitelerinden driving license ile uluslararası ziyaretçilerle ilgili duruma bakmanızda yarar var. bazen gerekmeyede biliyor.
 • asıl adı beynelmilel sofor ehliyetnamesi olan ehliyet
 • basima gelen bir tecrübe ile bir ise daha yaradigini gördügüm belge. pasaportunuz evde kalsiysa ve yaninizda uluslararasi baska bir hüviyet yoksa bu defter ile avrupa birligine üye herhangi ülkede bulundugunuz havalimani polisinden gecici dolayim belgesi isteyebilirsiniz. sizin türkce kimliginiz yeterli degildir. normal ehliyetiniz ikametiniz ile ilgili bir ipucu vermez ama beynelmilel sofor ehliyetiniz varsa polis sizin o ülkede gecici de olsa ikamet ettiginizi bilir ve kendi sorumlulugu icersinde oldugu icin o belgeyi verir. siz de birlik icinde rahatca ic ucusu yapar, huzur bulursunuz.
 • az önce aradığım türkiye turing ve otomobil kurumu ankara şubesinden, resim ve ehliyet ile gidildiğinde (inanması zor ama) 5 dk içinde verildiğini öğrendiğim ehliyettir.
 • dünyanın hiçbir ülkesinde ihtiyaç duymayacağınız bir belgedir, dünyadaki bütün ülkelere gittim ordan biliyorum.
 • dünyanın bazı yerlerinde araba kiralarken sorarlar.

  araba kiralama şirketlerinin iki ayrı listesi olur.
  bazı avrupa ülkelerinden ya da amerika birleşik devletleri'nden geliyorsanız araba kiralarken ekstra belge sormazlar, ama hindistan'dan, türkiye'den hatta polonya'dan geliyorsanız, bu belgeyi sorarlar.

  dünyanın bazı yerlerine gittim, oradan biliyorum.
 • mars'taki bazı araba kiralama firmaları soruyor bunu.