şükela:  tümü | bugün
 • iki veya cok tarafli anlasmalar uyarinca , siniflarina gore arac kullananlara belli sure ile verilen belgedir. motorlu taşıtlar yönetmeliğinde madde 40 ' ta aynen şöyle açıklanmıştır:

  madde 40 - dis ulkelerden alinmis olan surucu belgelerinin degistirilmesi ve bu belgelerle ulkemizde arac kullanma esaslari asagida gosterilmistir:

  a) yonetmelikte belirtilen sure icinde turk vatandaslarinin ve ilgili kanunlar ile ikili veya cok tarafli anlasma hukumleri sakli kalmak kaydiyla istekleri halinde yabancilarin dis ulkelerden aldiklari surucu belgeleri sinav sarti aranmaksizin karsiligi veya dengi olan surucu belgesi ile degistirilir.

  b) turk vatandaslari ve ilgili kanunlar ile ikili ve cok tarafli anlasma hukumleri sakli kalmak uzere yabancilar, dis ulkelerden aldiklari cins icin gecerli surucu belgeleri ile yabanci ve turk plakali araclari ulkemizde kullanabilirler.

  turk vatandaslarinin ve yabancilarin; dis ulkelerden aldiklari surucu belgelerinin degistirilmesine ve bu belgeler ile ulkemizde arac kullanmalarina iliskin esaslar yonetmelikte gosterilir.
 • turist olarak gidilen ülkede mağdur olunmaması için verilir. protokole imza atan ülkelerde geçerlidir.
  en son 120 milyon olduğunu hatırlıyorum harcının.
 • para tuzagi.

  asagi yukari 100 dolar bayildiktan sonra elinize eski nufus cuzdanlarina benzeyen 7-8 sayfalik koca bir defter verilir. icinde cinceden ispanyolcaya degisik dillerde "bu adam su sinif araba kullanmaktadir" gibi seyler yazar. ama pek bir ise yaramaz. cunku bu zimbirtidan alan ve veren haric neredeyse kimsenin haberi yoktur. mesela bir amerikali polisin eline verdiginizde "ne lan bu" diye garip garip yuzunuze bakar. abi bak orada ingilizce var dersiniz bu seferde "bu ne bicim ehliyet" diye sorar. anlasamazsiniz, sonra cikarip turk ehliyetinizi gosterdiginizde ise, bir bok anlamasa bile en azindan tepesinde driving licence yazdigi icin haa der ve birkac nasihat ettikten sonra yoluna devam eder.

  ekleme: amerika disinda ise yaradigina dair bir mesaj aldim. kisaca yazdiklarim benim tecrubelerime dayanan subjektif bir sonuctur.
 • türkiye turing ve otomobil kurumu tarafından 1 yıl süre ile verilir..
 • iki yıl önce yurdışına çıkmadan önce babamın arkadaşi araciligi ile izmir turing klubünden 130 milyon türk lirası verip kazıklandığım, geçerli olduğu bir yıl boyunca dört ayrı ülke* * * *de bir defa olsun göstermeme gerek olmayan ehliyet türü. şimdi yurtdığına kısa süreli çıkış yapıyorsanız türk ehliyetinizin cebinizde olması yeterli. eğer benim gibi çalışma veya okuma amaçlı çıktıysanız türk ehliyeti yeterli olmuyor ama uluslararası sürücü belgeside yeterli değildir. yapılması gereken gideceğiniz ülkede oturma iznini aldıktan sonra belediyede türk ehliyetini vererek eğer iki ülke arasında anlaşma varsa ehliyetinizin o ülkede tanındığını belirten ehliyet ile değiltirmek en pratik ve ucuz çözümdür. bazı ülkeler ayrıca ehliyet için sınava sokabilecekleri gibi çoğu avrupa ülkesinde türk ehliyetini teslim edip o ülkede geçerli olan ehliyete kavuşabilirsiniz.
 • http://www.turing.org.tr/…/uluslararasi_ehliyet.asp

  sitesinde belirtildiği üzere uluslararası ehliyet veren bunun için ehliyetin aslı, 2 resim ve 182 ytl alan kurum. düzenlenen belge abd de -eyaletten eyalete değişmekle birlikte genelde- 1 yıl süre ile araba kullanmak mümkün. en azından dil okuluna yada master/doktora için gidenlere ortama alışana kadar kolaylık sağlaması açısından düşünülmesi gerekir. (bkz: kullanan var ordan biliyorum) ama eskiden 100 ytl idi bu iş o ayrı bir konu. normalinde bir haftaya çıkar ama şöylesi de olabiliyor:

  abd ye giden bir arkadaş uluslararası ehliyet alırken acelesi olduğunu söylediğinde turing deki bir teyzenin "-bu iş 1-2 hafta alır, sen eğer şuraya bir 40 kağıt atarsan 1 saate hazır olur.” demesiyle 1 saate ehliyeti vermesi bir olmuştur. (bkz: canım türkiyem) (bkz: tapu kadastro) (bkz: acele pasaport çıkarttırmak)

  edit: abd ye yada diğer ülkelere gitmeden önce, mutlaka eyaletin dmv (deparment of motor vehicle) sitelerinden driving license ile uluslararası ziyaretçilerle ilgili duruma bakmanızda yarar var. bazen gerekmeyede biliyor.
 • çoğu ülke kişinin kendi ülkesinden aldığı sürücü belgesini geçerli kabul etse de kimi ülkeler bu belgeyi şart koşar.

  sokaktaki polisin haberi olmasa da olur da bir kazaya karışırsanız başınızın ağrımaması için yurt dışına çıkarken bir tane almakla iyi edebilirsiniz. bunun dışında uluslararası sürücü belgesi genelde turistler veya o ülkede kısa süreli kalacaklar içindir; oturum izni aldıysanız yaşadığınız ülkeden yeni bir sürücü belgesi edinmeniz gerekir. bununla birlikte uluslararası sürücü belgesinin bazı yabancı ülkelerde ehliyet almak için kullanılabildiği de söyleniyor. gitmeden güncel durumu araştırın en iyisi.
 • asıl adı beynelmilel sofor ehliyetnamesi olan ehliyet
 • gidilecek ülkeye göre araştırma yapıp ona göre alınması veya alınmaması gereken belgedir.. hani elimizin altında telefon var, internet var, hiç sorup soruşturmayıp sonra da "o kadar para verdim meğer şu ülkede hiçbir işe yaramıyormuş gitti paralar, ocağım söndü" demeyi pek anlamıyorum.. şahsen yaşadığım ülkede* ehliyetimi oranınkiyle değiştirebilmem için şart koşulduğundan hazır istanbul'dayken bugün bir tane gidip aldım.. dünyada uluslarası ulaşımla ilgili iki tane anlaşma var; biri cenevre'de imzalanan 19 eylül 1949 tarihli antlaşma, öteki de 8 kasım 1968 viyana antlaşması.. bizim turing'in verdiği ilkine uygun (yalnız bizde diğer ülkelerdekinin yaklaşık 10 katı bir fiyata satılıyor, tabiri caizse resmen ayakta şeyapılıyoruz).. türk ehliyeti ve 2 fotoğraf verdikten sonra hiçbir soru sorulmadan yaklaşık 5 dakikada veriliyor.. çalışanlar gayet kibar ve profesyonel gözüküyordu; herhangi bir rüşvet vs. şu bu durumuna da denk gelmedim, fiş bile verdiler.. (ya da isterken "acelem var" dememek lazım)..

  bir de sanırım eski tarihli bir antlaşma uyarınca hazırlandığı için özgün ifadeler korunmuş.. örneğin kapağında "türkiye cumhuriyet - beynelmilel motörlü trafik", iç kısmında ise "işbu ehliyetname hiç bir suretle ehliyetname sahibinin geçtiği bir memleketin ikamet ve çalışma ile ilgili mer'i kanun ve nizamlarına sıkı sıkıya riayet mecburiyetine halel getirmeyecektir" gibi ifadeler var.. türkçe, ingilizce, almanca, italyanca, rusça, arapça, ispanyolca, çince ve fransızca olarak kullanılabilecek araçların sınıfları ve açıklamaları yazıyor.. eğlenceli..
 • basima gelen bir tecrübe ile bir ise daha yaradigini gördügüm belge. pasaportunuz evde kalsiysa ve yaninizda uluslararasi baska bir hüviyet yoksa bu defter ile avrupa birligine üye herhangi ülkede bulundugunuz havalimani polisinden gecici dolayim belgesi isteyebilirsiniz. sizin türkce kimliginiz yeterli degildir. normal ehliyetiniz ikametiniz ile ilgili bir ipucu vermez ama beynelmilel sofor ehliyetiniz varsa polis sizin o ülkede gecici de olsa ikamet ettiginizi bilir ve kendi sorumlulugu icersinde oldugu icin o belgeyi verir. siz de birlik icinde rahatca ic ucusu yapar, huzur bulursunuz.