*

şükela:  tümü | bugün
 • telefon faturasının gotünüze girmesine yarayan çok korkanç kodlar..
 • yurtdisi telefon gorusmelerini gerceklestirebilmek icin aramak istenilen sahsin telefon numarasindan once tuslanmasi gereken, her ulke icin farkli olan numara gruplaridir.
 • zone'lar şu şekilde belirlenmiştir:

  1- kuzey amerika
  2- afrika
  3- avrupa
  4- avrupa
  5- latin amerika
  6- güney pasifik
  7- rusya
  8- doğu asya, özel servisler
  9- batı/kuzey asya, ortadoğu
 • içeriğinde şehir kodları olmadığı sürece çok bir anlam içermeyen kodlardır. çünkü bir çok ses taşıyıcı, elbette ki şu anda türk telekom hariç, ülkelere göre değil, ülkenin aranan şehrine göre faturalama yapmaktadır.
  öyle ki, barbados adalarının başkentini aramak, başka bir kentini aramaktan daha ucuzdur.
 • antarktika: 672
 • burada en buyuk karisiklik kuzey amerika ulkeleri ile rusya-kazakistan'da gerceklesmektedir. amerika birlesik devletleri, telefon teknolojisini gelistirmenin getirdigi ayricalik ile kendisine 1- ulke kodunu almis, ancak cevresindeki irili ufakli ulkeler de farkli koda sahip olmak yerine, gene 1- ulke kodunu kullanip, uc basamakli sehir kodlarinda kendilerini ayirt etmislerdir. gene ayni sekilde kanada da 1- ulke kodunu kullanmakta, amerika ile uc basamakli sehir kodlari vasitasiyla ayrilabilmektedir.

  sovyetler birligi doneminde ise tum ulkelerin ulke kodu 7- iken, birlik dagildiktan sonra her ulke kendisine ait ve genelde 9..- ile baslayan ulke kodlarina sahip olmustur. ancak kazakistan nedense cok sevdigi 7- ulke kodundan vazgecmemis ve onu kullanmaya devam etmistir. gene rusya ile kazakistan'in ayirt edilebilmesi ise anca sehir kodlari ile mumkun olmaktadir.

  bunun disinda genel ilke olarak (bazi cok ufak bolgelerde gorulebilse bile) bir ulkenin kodu ile bir baska ukenin kodu birbiri ile ortusemez. ornegin turkiye'nin ulke kodu 90- ise, 9- veya 901- gibi bir ulke kodu olamaz.

  bu ulke kodlarindan bir de brezilya (55-), arjantin (54-) ve kuba (53-) de ulkemiz acisindan onemlidir. zira ozellikle elle yapilan turkiye gsm aramalarinda tek 0 yerine yanlislikla iki kez 0'a basan bunyeler kendilerini bu latin amerika ulkelerinden birisini ararken bulabilirler.
 • turkiye'nin zamaninda 36 kodu ile avrupa bolgesinde bulundugu ama sonradan ortadogu bolgesinin basina yerlestirildigi kod sistemi.
 • güzelim 36 yı nasıl kaptıdık. aşağıdaki linke göre 1968 de bizi avrupadan atıp kafamıza vura vura siz ortadoğulusunuz demişler. türkiye bu durumu nasıl kabul etmiş. nasıl olumus yazan yok. uzucu bir durum. ben bile kendime telefon numarası alırken karizma olsun vs diye bakıyorum koca ülkedeki umursamazlık. gerçi en büyük problem bu değil bu ülkede ama ülkedeki sorunların kaynakları 1968e kadar uzanıyor demekki
  https://www.webtekno.com/…-telefon-kodu-h80767.html
  90lı olan telefon kodları aşağıdaki gibi grubumuzu bilelim.
  +90 – turkey
  +91 – ındia
  +92 – pakistan
  +93 – afghanistan
  +94 – sri lanka
  +95 – myanmar
  düzeltebiliyorsak +38 boşta onu alalım +39italya ya komşu oluruz.