şükela:  tümü | bugün
 • linkteki inanilmaz videonun http://www.youtube.com/watch?v=fg0ftkaqz5g cekilmesine olanak saglayan uydu. 1:10 civarinda kamera avrupa uzerinden girip turkiye'yi goruntuluyor. simsekler mi dersin, aurolar mi dersin, tam bir goruntu cumbusu.
 • uzayın ne olduğunu öğrenmek, dünyayı yoğun bir donanımla izleyebilmek, dünyanın ve uzayın bilinmezliklerine ilişkin detaylı raporlar alabilmek için inşa edilmiştir. istasyonun özel olarak belirlenmiş yörüngesi dünya yüzeyinin %85'inin ve dünya popülasyonunun %95'inin gözlemlenebilmesine imkan tanır.

  düşük yer çekimine sahip olan istasyonda fizik, astronomi, kimya, meteoroloji,biyoloji, fizyoloji ve daha birçok dalda deneyler yapılmaktadır. küçük, insansız uzay araçları yerçekimsiz ortam sağlarken uzay istasyonları belki 100 yıl sürebilecek deneylere ev sahipliği yapabilir. dolayısıyla bir şeyler öğrenmenin şu hayatta önemli olan tek şey olduğunu bilmeyenlere yalnızca masraf ve enerji kaybı gibi görünecektir.
 • son günlerde tuvalette yaşanan tıkanıklık nedeniyle kozmonot ve astronotların küçük tuvaletini yapmakta güçlük yaşadığı yer.

  avrupa uzay ajansına yeni katılan türkiye nin pet şişe yollayarak sorunu çözmesi bekleniyor.
 • şu videoda dünyadan nasıl göründüğünü göstermişler.

  hayatımda izlediğim en heyecan verici şeylerden biridir.
 • 4 ocak 2011 parçalı güneş tutulması sırasında ay'a yardım etmeye çalışmış ama biraz güdük kalmıştır. http://www.star.ucl.ac.uk/~idh/apod/ap110105.html ya da http://apod.nasa.gov/apod/ap110105.html
 • üniversitelerimizde çok daha önemli konularla uğraştığımız için, bilimsel araştırma için insan gönderemediğimiz, büyük ihtimalle de gönderemeyeceğimiz uzay istasyonu.
 • atmosferin besinci katmani olan termosferin 320 ile 380 km arasindaki bolgede sabit bir yorungede kendi halinde ikamet eden metal yigini. bodrum'da yazliginda rahat rahat takilan emekli albay kivaminda rahat ve tasasiz bir sekilde semada suzulur durur. uzay copleri buyuk tehdit olustursa da, her daim icerisinde bulunan yigit personeli tarafindan asagi yukari hareket ettirilmek suretiyle bu tehlikeden uzak tutulur. kocaman bir lego gibi dusunursek, ilk parcasinin adi zaryadir. bunun devasa operator robot kolu uzayda yercekimsiz ortamda olmanin verdigi rehavet ve cengaverlikle 99 bin tonu kaldirabilir ki buradan kendisine oha demek istiyorum!
 • içinde bulunan astronot ve kozmonotlara rusya ukrayna savaşı konusundaki görüşleri sorulmuş ve aşağıdaki cevap alınmış:
  http://images.scribblelive.com/…a97a6781626_500.jpg
 • personele göre bişii çarpmış, gürültülü metalik sesli bir çarpışma olmuş ve birden fazla kişi duymuş. ama bilgisayarlara bakılırsa yolunda olmayan birşey yok.

  evet, doğru biz bu filmi daha önce görmüştük ama o film alien değil a space odyssey efendim..

  ilk hal9000 tüm insanlığa hayırlı uğurlu olsun.
 • gune$ panellerinin acilmasinin ardindan gokyuzundeki tum yildizlardan daha parlak olarak gozukmeye ba$lami$ olan uzay istasyonu. uzay mekikleri icin bi nevi otobus duragi. brazilya gibi bi ulkenin bile bu istasyonun yapimina katkisi olmu$ken bizim agzimiz acik seyrediyo olmamiz da ilginctir tabi.
hesabın var mı? giriş yap