• 12 mart salı günü saat 07.06’da istanbul’un üzerinden geçecek. gökyüzüne bakmayı unutmayın.
  • insanlık tarihinin en pahalı yapısı en son 150 milyar dolardı
  • giden astronot ortalama 1 yıl kalıyor diye biliyorum.

o sırada cinsel ihtiyaçlarını nasıl gideriyorlar? koskoca adamlar 31 çekmiyorlardır. birbirlerini de afedersiniz sikmeyeceklerine göre nasa bunun için özel birşeyler düşünmüş olmalı.
  • bugün saat 20:14’te istanbul’dan görülebilecek. nasa nın sitesinden eş zamanlı kamerasından türkiye’yi istanbul’u izleyebilirsiniz.
  • dün gece tesadüfen gördüğüm mühendislik harikası. her gün olduğu gibi, yine akşam olunca balkona çıkıp gökyüzüne bakayım dedim, kısa da olsa. baktım yukarıda parlak bir nokta var. ama yıldız olamaz çünkü ışığı sabit, kıpraşmıyor. acaba hangi gezegen diye düşünürken, hareket ettiğini fark ettim. bu sefer uçak mı acaba dedim ama uçakların da ışıkları böyle lamba gibi sabit olmaz, yanıp söner. sonra büyük bir heyecanla fark ettim ki, bu uzay istasyonu olmalıydı. hemen kontrol ettim sky safari ile, evet ta kendisiydi. o hızla, o yüksekilikten insan yapımı bir cismin geçiyor olması, içinde insanların olduğunu bilmek, gerçekten çok heyecanlı bir şey. düşününce dünya çevresinde her 90 dakikada bir tur atıyor, benim tam o ana denk gelmem bile ilginç aslında. bir de istasyonun daha zor görüneceğini sanırdım, ancak şehirden uzak olmayan, öyle çok karanlık olmayan bir yerden bile açık bir şekilde görülebiliyor, alçak bir yörüngede olması (400 km) nedeni ile böyle bu. siz benim gibi şans eseri değil de bilerek görmek isterseniz, şuradan konumunu öğrenebilirsiniz.
  • teleskopla dünyadan fotoğrafı çekilebilen uzay istasyonu. https://youtu.be/waxqscefkbo
  • sürekli olarak tepemizde dolanan köy kahvesindeki insanlara göstermemle birlikte her gün beni arayarak ne zaman geçecek bu alet diye sorulan futbol sahası büyüklüğündeki araştırma laboratuvarı
  • içindeki astronotlar her 90 dakikada bir gündoğumunu ve günbatımını gördükleri için, saatleri greenwich zamanına göre ayarlı ve uzaydaki günlerini dünya‘daki gibi yaşıyorlar.
  • az önce, saat 22:34 itibariyle istanbul'un üzerinden geçen.

tweet

edit: konuyla alakalı tweet eklendi
hesabın var mı? giriş yap