şükela:  tümü | bugün
 • kendi adini verdigi bir tiyatro kuran 1974 yilinda kaybettigimiz tiyatro sanatcisi & yonetmen
 • 61 senesinde şehir tiyatrosunda oyun yönetirken öztürk serengil'den tokat yemiş kişi. öztürk serengil'e göre olay, sahneye konacak oyunun rejisörünün değişerek yerine ulvi uraz'ın gelişi ile başlıyor. ulvi uraz, devamlı serengil'e trip yapıyor. aylarca süren çalışmaların üzerine oyundan bir gün önce ulvi uraz, rolü öztürk serengil'den alıp bir başkasına veriyor. üstelik bunu kimseye söylemeden, onun yerine oynatacağı adamı da gizli gizli çalıştırıyor. oyundan bir gün önce bunu müjdat gezen'den haber alan(o zamanlar müjdat gezen küçücük bir çocuk ve çocuk tiyatrosunda oynuyor) öztürk serengil, ulvi uraz'ın odasına girip, uraz'a okkalı bir tokat yapıştırıyor. bunun üzerine öztürk serengil şehir tiyatrosundan kovulup aynen gerisin geriye sinemaya dönüyor...
 • türk tiyatro ve sinema oyuncusu, yönetmen. kurduğu topluluklarda türk tiyatrosunun birçok tanınmış oyuncusu yetişmiştir.

  ankara devlet konservatuvarı tiyatro bölümü'nü 1943'te bitirdi. aynı yıl tatbikat sahnesi'nde shakespeare'in julius caesar oyununda sahneye çıktı. 1948'de ahmet kutsi tecer'in köşebaşı oyunundaki beybaba yorumuyla dikkati çekti. 1949'a değin tatbikat sahnesi'nde, daha sonra da ankara devlet tiyatrosu'nda çalışırken bir yandan da konservatuvar da ders verdi. 1953'te karısı piyanist selçuk uraz'la birlikte devlet tarafından fransa'ya gönderildi. geri dönüşlerinde türkiye komünist partisi (tkp) üyesi oldukları gerekçesiyle tutuklandılar. uraz serbest kaldıktan sonra, 1958'de dormen tiyatrosu'nda andré roussin'in ninasında yeniden sahneye çıktı ve bu oyundaki yorumuyla ilhan iskender armağanı'nı kazandı. 1959'da istanbul şehir tiyatroları'na geçti ve muhsin ertuğrul'un sahneye koyduğu hamlet'te polonius rolünü oynadı. daha sonra dost oyuncular adını verdiği kendi topluluğunu kurdu ve 1961'de haldun taner'den günün adamı ve eugène marin labiche'ten para isteme benden oyunlarıyla perdelerini açtı. topluluk etkinliklerini daha sonra ulvi uraz tiyatrosu adıyla sürdürdü. uraz 1965'te, haldun taner'in gözlerimi kaparım vazifemi yaparım oyunundaki vicdani rolüyle ikinci kez ilhan iskender armağanı'nı kazandı. site tiyatrosu ve küçük sahne'de oyunlar sahneleyen topluluğun, uraz'ın sahneye çıktığı öteki oyunları arasında oktay rifat'tan zabit fatma'nın kuzusu (1965) ve rıfat ilgaz'dan hababam sınıfı (1966) sayılabilir. topluluk uraz'ın ölümünden kısa bir süre önce dağıldı.

  özellikle türk yazarlarının oyunlarının sahnelenmesini destekleyen uraz, ayrıntılara yönelik oyun tarzıyla hem karakter rollerinde, hem de komedi rollerinde başarılı olmuştu.başlangıçta devlet tiyatrosu'nda karakter rolleriyle tanınmış, istanbul'a gittikten sonra da yumuşak ve ölçülü oyunuyla iyi bir komedi sanatçısı olduğunu kanıtlamıştı.

  uraz, tiyatro sanatçılığının yanı sıra sinema oyuncusu olarak da çalışmıştı.1960'ta denize inen sokak filmindeki rolüyle izmir belediyesi'nin fuar ödülü'nü kazanmış, yarın bizimdir filmindeki rolüyle 1964 antalya altın portakal film festivali'nde "en iyi yardımcı erkek oyuncu" seçilmişti. rol aldığı öteki filmler arasında dişi kurt (1961), yarın bizimdir (1963) ve murtaza (1966) sayılabilir.

  uraz'ın ölümünden sonra karısı tarafından her yıl en iyi yönetmene ve oyuncuya verilmek üzere ulvi uraz tiyatro ödülleri konmuştur.
 • tadi damagimda'ya konuk olan metin akpinar'dan ogrendigimize gore soyle soylermis

  "espiriyi bel hizasinda atarsan herkes alir, gogus hizasinda atarsan biraz azalir ama gene alirlar, bas hizasinda atacaksin, hatta basin biraz uzerinde atacaksin ki soyle -ufak bir kafa topuna cikma hareketi yapiyor burada metin akpinar, yapip yakalayacak"

  nasil bir ic ice gecmis tesbihtir, nasil bir anlatimdir. tabii anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az ama alin, vurun bunu bugunku gorsel sanatlarimizin haline, ciksin ortaya ahval nedir.