*

şükela:  tümü | bugün
 • *
  "ulviye mevlan, kadınlar dünyası'nı çıkaran, osmanlı müdafaa-i hukuk-ı nisvan cemiyeti'ni kuran kişidir.
  ulviye mevlan civelek'in yaşamını yeğeni nezihe civelek sayesinde öğrenebildim. kocası mevlanzade rıfat, atatürk'e muhalif düşüp sürgüne gönderildikten sonra, kendisinden ayrılan ulviye mevlan, daha sonra kendisinden yaşça küçük olan antakyalı doktor ali civelek'le evlenmiştir. evlilikleri boyunca mutlu bir yaşam süren ulviye mevlan öldükten sonra anısını yaşatmak isteyen kocası, antakya kırıkhan'da bir sokak ve sokakta bulunan bir kiliseyi restore ederek bir kütüphane açmış bunlara karısının ismini vererek belediyeye bağışlamıştır."*

  rıfat mevlan kadınlar dünyası'na karşılık, yine kadın haklarını savunan erkekler dünyası'nı çıkarmış.
 • ilk feminist türk kadınlarından biridir.
 • bazı kaynaklarda 'nuriye ulviye mevlan civelek' olarak geçer. yaptığı iki evlilikten dolayı kaynaklarda farklı soy isimlerle anılmış.
 • osmanlı son dönemi devrimcilerinden.20'li yaşlarda çıkardığı 'kadınlar dünyası' dergisiyle 1913-1921 yıllarına damga vurmuş cesur bir feminist.dergisinin ilkesi de "kadınların hak ve hukuku tanınmadıkça erkek yazılarına yer verilmeyecek"dir.yüzyıl önce, kadının haklarından bihaber yaşatılmaya zorlanıldığını dile getirmiş ve halen daha yanılmamıştır.
 • feminizm kocayı bulana kadar sözünün yanlış olduğunu ispat eden osmanlı feministidir.

  kadınlar dünyası dergisinin ilk sayılarında nuriye ulviye adını kullanmıştır. ancak evlendikten sonra ulviye mevlan olarak yazı yayın işlerine devam etmiştir.

  kocayı bulunca davayı satmamıştır.