*

şükela:  tümü | bugün
  • akira kurosawa'nın 1970'te tv için çektiği ve ingilizce adı "song of the horse" olan bir at konulu belgesel film. belgesel ama sıradışı bir anlatım tekniği kullanılmış; iki anlatıcı var: yaşlı sesiyle muhtemelen bir dede ve küçük bir kız çocuğu olan, yine muhtemelen, torunu. 73 dk.'lık süresi yer yer sıkıcı veya uzatılmış gibi duran anları ihtiva ediyor gibiyse de, sanatsal çekimler, yarışlara hazırlanan atların koşuları, bir atın doğumu, tayın ilk kez araziye çıkışı, at mezatı, at yarışı gibi sekanslarla belgesel izlenilir kılınıyor.

izlemeden önce özellikle büyüsü bozulmasın diye pek araştırmamıştım "uma no uta" denen belgeseli ve dolayısıyla "genel bir at belgeseli", "dünya tarihinde atın yeri" vb. içerikli sanıyordum. oysa günümüzde ve japonya'da (1970 tarihli tv filmi için 1960'ların sonları ve 1970'i baz alabiliriz "günümüz" derken) öznel bir at, atlar, atın "ne" olduğu küçük bir çocuğa sanatsal bir kurguyla anlatılmış.

izlediğimde belgeseli, bir sahnede, ki koşuyorlardı doludizgin atlar, dörtnala giden atın ayaklarının hepsinin aynı anda tamamen yerden kesilip kesilmediği ile ilgili eski bir resim sanatı tartışmasını anımsadım teknolojinin gelişmediği çağlardan kalan...

kurosawa atları sever; 1941 tarihli uma'da da izleri var kariyerinin en başında.

imdb: uma no uta (1970) / akira kurosawa