• asya kökenli insanların yaklaşık yüzde 90'ında, hint-avrupa kökenlilerin ise sadece yüzde 65'inde bulunur bu tadı alabilen dil tomurcukları. bu yüzden asyalıların büyük çoğunluğu doğal olarak* asya mutfağından hoşlanırken bir kısım avrupalı ve amerikalı asya yemeklerini tatsız tuzsuz ve kimi zaman rahatsız edici lezzette bulurlar.
  • etiler'de eski pizza express'in yerine açılan restaurant; ilk başta japon restaurant'ı görüntüsü verse de kebapçı olduğu söyleniyor
  • (bkz: cumali usta)
  • cumali ustanin lokantasi - tek kelime ile sahane
  • 20. yüzyılın başında capon bilim adamı ikeda tarafından keşfedilmiş, yapılan araştırmalar sonunda glutamat maddesinin sebep olduğu anlaşılmış olan tad.

en yoğun alınabilecek doğal besin maddesi domates. et, peynir ve kuşkonmazda da doğal olarak bulunmakta.

glutamat maddesi tuzla birleştiğinde daha güçlü bir umami tadı çıkarır, ki bu da domatese tuz serpirdiğinde tadının yoğunlaşmasını açıklıyor...
  • etiler'in en iyi kebapçısı bence.içeriye girerken kendinizi iyi hissediyorsunuz.kebapla, huzuru yanyana getirebildiğim restoran.yalnız kalmayı başaramıyorsanız umamiye gidebilirsiniz.
  • irmik tatlisi kesinlikle cok leziz. kebap ve donerinden bahsetmek bile istemiyorum.
  • son olarak kapısının önünde "siye biye et lokantası" yazan bir tabela gördüğüm yer. umami kebapçısı, siye biye kebapçısı olmuş. gider su içer miyim? içmem!
  • bes ana tattan bir tanesi. glutamate tadi demek yanlis olabilir. glutamate sadece bu tadin dilimiz tarafindan algilanmasina yardimci olan en iyi arac. msg de en populer olan glutamate lardan bir tanesi.
    bu tadi nasil aciklariza gelince, uzun sure pismis et ya da kemik ve bunlardan yapilan soslar;kizarmis ette ki protein tadi en iyi ornektir sanirim. tabi domates ozellikle pismis olani ve patates bu tadi tasiyan besinler arasinda en populer olanlari.

not: glutamate kelimesinin turkcesini 'glutamik asitin tuz ve esteri' olarak buldum sozlukte. cumle icinde bu sekilde kullanimi biraz abes kacacagindan ingilizcesini kullandim. affola
hesabın var mı? giriş yap