şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kaynak

sabah sabah üzmüştür.
  • işinde profesyonel olduğu belli olan bir teyze.
    ihtiyaçlarını gidermenin bir yolunu bulmuş.
    tanrının çalışma sistemini çözmüş. şimdi iki tövbe iki dua işlem tamam.
  • ekmek çalanlar, çocuğuna bakamadığı için intihar eden babalar, borcunu ödeyemediği için kendini yakanlar, 1-2 lira daha ucuz olduğu için meyve sebze kuyruğunda bekleyenler...

(bkz: durmak yok yola devam)
  • ulu manitu'ya görünmeden çalıvermiştir.

sıkıntı yok yani.
  • her ne sebeple olur ise olsun çirkin bir davranış.
    keşke göstere göstere çalanlara, çaldığı yetmez gibi bizleri de yıllarca borç altında koyanlara hesap sora bilsem.
  • masum görülmemesi gereken davranış. tamam anladık ekmeğe ihtiyacın var ama bir kasa ekmek mi ihtiyacın? hırsızlığı meşru göstermek gibi bir amacım olmamakla beraber aşırı derecede art niyetli bir davranış. mesele ihtiyaç ya da açlık değil. geçiniz efendim.
  • ben şimdiye kadar gerçekten - ama gerçekten - ihtiyacı olup da çalan ya da dilenen insana rastlamadım. ar damarı çatlamamış hiç kimse böyle bir şey yapmaz, yapmaya da mecbur hissetmez kendini. o yüzden salak salak duyar kasmayın burada. "yaşamayan bilemez" derseniz eğer; ben de "ben yaşadım" derim. ben ilkokuldayken evimizde tam iki gün yiyecek hiç ama hiç bir şeyin olmadığı oldu. apartmanda yeniydik, zaten apartman da yeniydi, içinde oturan yoktu. anne tarafı akrabalar başka ilde idi. babam ise hiç bir akrabasından tek kuruş isteyemeyecek durumdaydı. olmaz demeyin, oldu mu oluyor işte. evde kimse vakarını bozmadı, durumu konuşmadık bile. üçüncü gün sabah olur olmaz babam benim bisikletimi alıp il dışından gelmesini beklediği arkadaşının yanına gitti, borç aldı. öğlen eve geldi, gelirken peynir almış. fırına verip börek yaptırmıştık.

hadi diyelim, gerçekten ihtiyaç sahibi bu kadın, ve ahlaki vidaları biraz gevşek. ihtiyacın kadar al? üç al beş al..? bütün kasa ne?

bu ülke ikinci dünya savaşı yıllarında kıtlık yaşadı. gerçek anlamda açlıktan öldü insanlar. fırınların etrafında ekmeğin kokusunu çekerek ölen insanlar bulurlarmış. herkes bu kadın gibi yapacak olsa o dönem, bildiğiniz anarşi çıkar, millet birbirini boğazlardı. yani her ihtiyacı olanın her istediğini yapma hakkı yoktur. duyar kasıp da adamın sinirlerini bozmayın..