şükela:  tümü | bugün
 • öyle virüsle, bilmem zombilikle uğraşarak, raccoon city'e dehşet salan virüsü üreten firmanın tas kendisidir, resident evil serisinin varolma sebebidir inan olsun...
 • resident evil'da insanlarin zombiye donusmesine neden olan proje/firma.
  - abi sizin bir proje vardi ne oldu?
  - abi o $emsiye oldu batti firma.
 • şirketin sloganı göte giren şemsiye açılmazdır...
 • alanında lider kariyer yapılası güzide firma. lakin aşağıdaki pozisyonlar için personel alacaklarmış:

  zombi üretim tesislerinde görevlendirilmek üzere kalite kontrol şefi

  aranan özellikler:
  - üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun
  - zombi üretimi, tasarımı ve üretilen zombilerden fellik fellik kaçılması konularında en az 5 yıl deneyimli
  - b sınıfı ehliyetli
  - seyahat engeli bulunmayan

  ayarı kaçan zombi güruhunu temizleme timine asker

  aranan özellikler:
  - askerliğini komando olarak yapmış manisa kırkağaç veya izmir foça menşeyilli
  - zombiye godumuydu kafasının pekmezini akıtabilme kudreti ve tecrübesine sahip
  - helikopterin birinden diğerine atlarken şarjör değiştirebilmesi tercih sebebidir

  ilgilenen arkadaşların insan_kaynaklari@umbrellacorp.com adresine kısa özgeçmişleriyle başvurması rica olunur
 • resident evil extinction filmi fragmanında artık uydusu olduğu görülen (oha) kötülerin kötüsü şirket.

  pis şemsiye.

  edit:filmin ikinci bölümü sonunda da görülüyormuş bu uydu...milistroke a teşekkürler.
 • (bkz: megacorp)
 • amblemi tapınak şovalyesi haçına benzemektedir.
 • racoon city felaketinden sonra çöktüğü sanılan, resident evil 4'te başında albert wesker'ı gördüğümüz, şu saatten sonra underground şirket...
 • öncelikle resident evil oyunlarını oynamadığımı belirtmeliyim. aşağıdaki görüşlerim, tamamen izlemiş olduğum 4 resident evil filmine dayanmaktadır ve yanlışlar içerebilir. bazı yorumlar, gözlemlere dayanarak yapmış olduğum çıkarımlardır. yani aşağıdakileri okuduktan sonra "haa demek böyleymiş" demeniz gerekmez:

  sanılanın aksine çok evil bir şirket değildir. ilk filmdeki virüsü de, virüsü kara borsaya satma çabası içinde olan bir çalışan yaymıştır. fakat kendi de virüsten etkilenmiş, filmin sonunda pelt olmuştur. umbrella'nın yapmış olduğu karanlık işler varsa, o da g-virus olarak adlandırılabilir. t-virus, sakat ve kas hastalığına sahip insanlar için umut olması amacıyla geliştirilmiştir. t-virus, ölü hücreleri canlandırarak, yaşamaya devam etmesini sağlamıştır. böylece sakat insanlar yürüyebilecektir. fakat düşünülmeyen şey, insanın öldükten sonra bile hücrelerinin çalışmaya devam etmesi olmuştur. bu nedenle zombi beyni, hücreleri yaşatabilmek için tek şeyi düşünmeye başlar, tabiki de "taze et" yani insan eti. aslında salacaksın bu zombileri doğu anadoluya, küçükbaş hayvan yesinler, gezsin tozsun, kayak yapsınlar.

  umbrealla'nın bu noktada yaptığı şey, virüsü askeri amaçla kullanmayı düşünmesi olmuştur. klasik amerikan hayali olan süper asker (aynı konu ironman, hulk ve spiderman'de de vardır) yaratma çabaları, umbrella'ya g-virus'u buldurmuştur. fakat g-virus, t'den daha tehlikeli ve düzensizdir. g'den etkilenenler, zombi değil, hayvan olmaktadır. zombilere göre süper akıllı ve süper hızlıdırlar.

  umbrella, racoon'da virüsün yayılması sonrası, bu şehre nükleer bomba atmak zorunda kalmıştır. şehri karantina bölgesi ilan etmiş ve tüm şehri birkaç gün içinde 100 m'lik dev duvarlar ile çevrelemişlerdir. zaten bu herifler, yerin 600 m altına, hive yapan adamlar olduğu için garipsenilmemelidir. attığı nükleer bomba sonrası, hükümetten bir de teşekkür almıştır. çünkü bunu bir nükleer santral patlaması olarak duyurmuş ve acil önlem aldıklarını belirtmişlerdir. tabi hükümet salak değildir. buna inanmalarının nedeni, hükümetteki bir çok kişinin (amerikan başkanı'nın bile) umbrella'da hisselerinin bulunmasının nedenidir. aslında bu şirket, bir nato kadar güçlü değildir fakat çok parası vardır. sonuçta ilaç olsun, sağlık olsun, bunların pazarlamasını yapan bir ticarethanedir. bu nedenle en güçlü şirket diyebiliriz. en azından, savunmaya çok para harcadıklarını biliyoruz.

  çalışanları çok önemlidir bu şirket için. özel güvenlik birimleri vardır. her keşif ve korumaya, helikopterler ile özel rover ekipleri gönderirler. bu ekipler, gizli servis ajanları gibi giyinirler. bunun yanında, özel harekatlar için saldırı ekipleri de vardır. g-virus'unden etkilenen bir kişiyi, tutup super soldier yapmışlar ve zombilerin üzerine salmışlardır. buradan cıkarılan sonuc, her durumu kendilerine göre kullanabildiğini gösterir bu şirketin. yani bir zombi saldırısını bile, bu proje için bekletmiş, projeyi test ettikten sonra nükleer bomba atmışlardır. yani bir bakıma, racoon city vatandaşlarını, kendi testleri için denek olarak kullanmışlardır ya da zombileşmelerine göz yummuşlardır.

  resident evil 3'de, dünyada devlet diye bir şey kalmadığı için umbrella'nın yer altına çekildiğini, ticaret olmadığından dolayısıyla paranın da kalmadığını gösteriyor. buna rağmen, umbrella hala dünyanın ayakta kalan tek şirketi olmuştur. amerika diye birşey bile kalmamıştır fakat bu heriflerin paris'te, japonya'da ofisleri vardır ve belirli aralıklarla toplantı yaparak, yiyecek stoklarını ve iş gücü durumunu konuşurlar. hayatta kalan insanlar, bir yerden bir yere gidebilmek için kıçlarını yırtarken, bunlar önemli birşey olunca, helikopterler aracılığıyla operasyon düzenlerler. şirketin en önemli önceliği, antivirüs bulmaktır fakat sonradan amaçları yine süper insana dönüşür. akılları fikirleri, project alice'dedir. "ulan manyaklar, dünyada insan kalmamış, sen süper kadın üretsen neye yarar bundan sonra?" diyesi geliyor insanın. alice'den aldıkları kanla, dünyada insan kalmamışken, binlerce alice klonlamıştır bunlar. daha sonra amaçlarını, bir de zombileri evcilleştirmeye çevirirler. diyorum ya, her durumdan kendilerine yarar sağlamaya çalışıyorlar. zombiyi evcilleştirmek yerine, git insan klonla, bilim adamı klonla, insanlığı yeniden oluştur a dingil.

  fakat gözüme söyle bişey takılıyor. bugün resident evil'ın yeni filmini izledim. dejenerasyon. bu film, aslında re2 ve re3 arasında geçen bir film olmasına rağmen, filmde umbrella'nın racoon city felaketinden sonra iflas ettiği görünüyor. adamların hisse senetleri değer kaybedip, collapse olmuşlar güya. ulan dünyanın her yerinde gizli ofisi olan, 600 m derinliğe tesis inşaa edebilecek bir şirketin, hisse senetleri değer kaybetse ne olur? anlayacağınız, umbrella bitmiş, eski çalışanları farklı firmalara geçmiş. yani ya re3'te senaryonun içine etmişler ya da re:dejenerasyon'da. zaten bir tanesi japon yapımı, diğeri ise amerikan yapımı. re3'de zaten insan bırakmadılar. 3 yıl sonra re:4 cıkacak, nasıl bir senaryo uyduracak senarist bilmiyorum. bence tüm senaryonun yeniden gözden geçirilmesi hatta re3'ün iptal edilmesi lazım. lakin re:3 her yönüyle saçma idi.

  her ne olursa olsun umbrella büyük şirket. cidden şirketleşmeyi başarabilmiş bir şirket hemde.
 • eleştiriler bence haksız çünkü o da bir şirket. amacı herkes gibi kâr etmek. ayrıca ilaçlar üreterek hasta insanlara yardımcı da oluyorlar bence eleştirirken bunlar göz önüne alınmalı.