• 3 mart 1961 tokyo doğmuştur. ted ankara koleji'nden sonra münihte siyasal bilgiler eğitimi almıştır.
  1997-1998 yılları arasında abd'de baltimore/towson üniversitesinde avrasya'da etnik sorunlar üzerine ders vermiştir.
  1999'da dünyanın en büyük stratejik araştırma merkezlerinden olan asam'ı kurmuş ve başkanlığını üstlenmiştir.
  2000 yılında asam'a bağlı olarak çalışan ermeni araştırmaları enstitüsü'nü kurmuştur.
  2001'de profesör olmuştur ve halen gazi üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapmaktadır.
  stratejik analiz, sadece tbmm üyeleri için olan jeopolitik gündem, türk iktisadi kalkınma ajansı için avrasya analiz dergilerinin ve ingiltere'de yayınlanan thw review of ınternational affairs dergisi ile ankara paper adlı kitap dizisinin editörlüğünü yapmaktadır.
  amrikan ajanı olduğu yolunda söylentiler de mevcuttur. gülüp geçmek gerekir bu tarz şeylere. belki be bu söylentiyi çıkaranlar amerikan ajanıdır.
  mhp başkanı olur mu bilinmez ama ülke için yararlı bir insandır kendileri.
 • namuslu, durust, milliyetci, degerli bir ailenin cocugudur.
  iyi bir egitimden gecmis olan umit ozdag, calısmalarının hepsini milli dava uzerine kurmustur.
  bu calısmaları ulkemizin dıs politikasına yon verecek duzeydedir.
 • bir süre sonra kendisini mhp'nin başında görebiliriz. en azından bu yolda ilerliyor gibi.
 • kendisi asam'ı kurmuş mudur yoksa asam askeriye tarafından kendisine mi kurdurulmuştur tam bilemiyorum ancak tam olarak bildiğim şey askeriye'nin ülker grubu'nu çağırarak "bu çocuklar böyle böyle bir şeyler yapmak istiyor ama paraları yok. siz bir şeyler düşünürsünüz artık" şeklinde "ricada" bulunduğudur. ülker de askerle arasını düzeltmek için bu "haraç" talebine karşılık vermiş olacak ki "avrasya dosyası"nın her sayısını boy boy ülker reklamları süslemektedir. yorumlarında ve analizlerinde reelpolitik'ten milim şaşmayan özdağ'ın diğer taraftan "türk dünyası"-"avrasya" gibi hülyalarda dolaşıyor olması takdire şayandır. diğer takdire şayan hareketi ise ders vermeye gittiği gazi üniversitesi'ne zırhlı makam arabası ve korumalarıyla intikal etmesidir.
 • "menderes döneminde ordu-siyaset ilişkileri ve 27 mayıs ihtilali" kitabının yazarıdır.doçentlik tezidir.398 sayfadır.boyut yayınları yayınıdır.numan esin'in "1961 anayasası ve çağdaş demokrasi vakfı" nın katkıları vardır.tez jüri üyesi toktamış ateş ,yazarın tarafsız olduğunu düşünmektedir.muzaffer özdağ'ın oğlu oluşu nedeniyle bilgiler ilk eldendir.nesnel midir ? jüri üyesi nesneldir diyor...
 • popüler politik kültür tarafından doğruluğunun tartışılmayacağı empoze edilen konularda bile değişik bir bakış açısı getirebilen kişi.

  her ne kadar kendisinin ulusalcı hatta milliyetçi bir çizgide olduğu aşikarsa da, bazı konularda yaptığı saptamaların doğru olduğuna kuşku yoktur.
 • yeniçağ gazetesinin desteğini alarak, mhp genel başkanlığına oynadığı izlenimini yaratan eski akademisyen, eski asam başkanı.
 • artik aksam gazetesinde kose yaziyor, boylece de aksam nasil bir politik cizgiyle devam edecegini kanitlamis oluyor.
 • yillardan bu yana ne olduğunu tam anlayamadiğimiz bir adam ümit özdağ. kariyerine bakilinca içinde japonya'yi, amerika'yi, avrasya vakiflarini görmek, pentagon'un ve times kiyisi istihbarat aleminin sükseli dergisi foreign affairsi, aileden gelen bir darbecilik terbiyesi'ni falan bulmak mümkün. neyin nesi, kimin fesi bilmek de çok ihtimal dahilinde değil. kimdir, nedir, neyin uzmanidir, hatta kimin uzmanidir ona da elbette rufailer karişir. esasen vaktiyle cnn türk'ün körfez sayaşı sırasında canlı yayınlara konuk ederek ünlü yaptiği amerika'dan yeni gelmiş "uzman"lardan biri olarak yer edindi. uzun bir süre türkiye'de amerikan tipi think-tank'lerin yokluğunu eleştirmiş, bu işler için öncelikle "stratejik fikirler" lazım diyerek dolaşmış, sonunda muhtemelen ordunun bir kanadinin desteğiyle asam'i kurmuştur. (bu arada asam'in içinde kim var kim yok o da ilginç bir mesele). körfez savaşı dönemi canlı yayınlarda ve daha sonra yapilan her diş politika programında spikerlerin konuk "uzman" lari tanitirken kullandıkları emekli general, emekli mit ve dişişleri mensubu, emekli büyükelçi şeklindeki sifatlar , sıra ümit özdağ'a geldiğinde biraz eveleyerek "dış politika uzmani'na dönüşürdü. eh özdağ'da kariyerine bu uzmanlıkla devam etmeye gayet eğilimliydi. 2001'de nasıl oduğu pek anlasilamayan bir biçimde profesörlüğe terfi etti. son 3-4 yildir da kendisine siyaset zemini aradığı biliniyordu. bu zemini de muhtemelen mhp içinde bulmuş görünüyor. hem de mhp 'nin en sert ve şiddet yanlisi kesimleri içinden taraftar topladığı, parti içi muhalefet yürüten gruplara yaslanmaya çalıştığı söyleniyor.
  şimdilerde "damarlarında asil kan dolaşan, samimi milliyetçi" bu abimiz yine gündemde. körfez savaşı döneminde olduğu gibi siradan savaş yanlisi ve ulusalcilik elbisesi giydirilmiş faşizan fikirlerini alternatif diş politika başlığı altında ortalıkta dolaştırmaya devam ediyor.
  bugün radikal'de yayinlanan ve neşe düzel tarafindan yapilan röportajinda da sözkonusu fikirlerini daha dolaysiz bir şekilde ifade etmiş. neşe düzel'in savaş karşıtı ve ırak-kuzey irak sorununun barışçıl yöntemlerle, savaş dışı alternatiflerle çözümlenmesine yönelik düşüncelerine "siz kürt devleti'nin kurulmasini istiyorsunuz galiba neşe hanim!?" diyerek azarlayıcı bir tonda yanit vermiş zat-ı muhterem. türkiye seyirci kalamaz, savaş ve işgal dahil her tür yönteme başvurulabilir, kürtleri de, araplari da, amerika'yı da avrupa'yı da karşımıza alalım buyurmuşlar. ama en önemlisi sözleri arasında şöyle bir güzellik de var: ab süreci kesintiye uğrayabilir, önemli değil, ama belki amerika'yla ilişkimiz düzelebilir, koordinasyon içinde kuzey irak'a müdahale edebiliriz, vs. demiş laf arasinda.
  condeliza hanım türkiye'ye gelmiş, amerika türkiye'yle 1 mart tezkeresi öncesine dönmeye, ırak operasyonuna dahil etmeye vs. çalışırken özdağ çok "orjinal" şeyler söylüyor ... sonra ümit özdağ'a amerika'nin adamı, ulusalcı faşist falan diyorlar.. çok ayıp şeyler bunlar tabi. dememek lazim...
  kar yağıyor, kara bakalım biz.. sarikamiş'ı düşünelim.. hey gidi enver paşa.. sen bile daha samimiydin be...
 • bugünkü radikal'deki röportajı beni şoke eden adam. bir an afalladım.. yeri gelmişken söylemek gerek: içeriden birinin anlattığına göre özdağ geliyomuş toplantı odasına, "arkadaşlar, bu konu hakkında asam'ın görüşü budur" diyip çıkıyomuş.. evet.
hesabın var mı? giriş yap