şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 10 şubat 2019 galatasaray trabzonspor maçı'nda trabzonspor'u doğradığı iddia edilen fifa kokartlı hakem ümit öztürk'ün aslında sadece bir tane önemli hata yaptığı gerçeğinin yok sayılması ile ortaya çıkan trajik durum. tabii "bir tane de olsa önemli hata yapmasınlar kardeşim." diyebilirsiniz. bence de yapmasınlar, ama cüneyt çakır'ın bile var'da izlediği pozisyonda hatasında ısrar edip son adamı ihraç etmediğini görmüşken, ümit öztürk'ü linç etmek biraz ikiyüzlülük oluyor bence. üstelik cüneyt çakır'ın hatası bir kupa finalinin* neticesini etkilerken ümit öztürk'ün hatası sadece 3 puanlık bir lig maçını etkiliyor.

  bana göre trabzonspor aleyhine tek bir önemli hata yapılmıştır, o da skor 3-1 iken marcao'nun ekuban'a yaptığı hareketin penaltı gerektirdiği halde atlanmış olmasıdır. ama bakmayın işte, hazır itiraz etmişken ne var ne yok bağıralım sesimiz çok çıksın anlayışı ile gürültü koparılıyor. zaten gürültünün çoğunu da fenerbahçe ve beşiktaş medyası koparıyor. diğer tartışmalı pozisyonlara bakacak olursak:

  1 - galatasaray'ın kazandığı penaltı: henry onyekuru pozisyonu harcayacakken arda akbulut ayağına vuruyor ve oyuncuyu düşürüyor. dokunmasa pozisyon kayboluyor aslında, ama tıpkı 2 kasım 2018 galatasaray fenerbahçe maçı'nda fernando muslera'nın yaptığı gibi gereksiz bir penaltıya sebebiyet veriyor tecrübesiz eldiven. sonuç olarak hareket kusurlu ve penaltı gerektiriyor.

  2 - diagne'nin atılması gerektiği iddiası: diagne'nin elle oynama nedeniyle gördüğü sarı kart doğru. ancak sonrasında hugo rodallega'ya yaptığı faul nedeniyle de ikinci sarı kartı görmesi gerektiği iddia ediliyor. bir kere diagne'nin hareketinde bir gaddarlık/sertlik yok, geriye tek mesele kalıyor. tehlikeli hücumu kesmek. işte bu noktada bu pozisyon tamamıyla gri ve hakem yorumuna kalıyor. dünya üzerinde buna kart gösterecek hakemler olduğu gibi göstermeyecek de çok ciddi oranda hakem olduğunu biliyorum. zaten, rezil türk spor medyası gündeme hiç getirmemiş olsa da bu hareketten daha önce (sanırım) zargo toure tarafından badou ndiaye'nin düşürüldüğü pozisyon da en az bu pozisyon kadar tehlikeliydi, ancak hakem yine sarı kartına başvurmamıştı. şu linkin 16. saniyesinde başlayan pozisyonda sarı kart kullanmayan bir hakemin diagne'nin yaptığı hareket için sarı kart kullanması ancak büyük bir tutarsızlık/tarafgirlik olabilirdi. belli ki ümit öztürk'ün "umut vadeden atak" anlayışı ortalamanın üzerinde bir keskinlikte ama en azından tutarlı. birbirinin neredeyse karbon kopyası olan iki pozisyonda aynı kararı veren hakemi eleştirmek, ikincisinde farklı karar vermesini talep etmek düpedüz şaklabanlık. beinsports bu hareketi özetlere koymadığı için bizim düşük iq'lu spor yorumcularımız da adeta bu pozisyonu unutmuş durumdalar. ama iki pozisyonu yanyana koyduğunuzda ve ndiaye'ye yapılan faulün daha önce olduğunu göz önünde bulundurduğunuzda, ümit öztürk'ün diagne'yi oyunda tutmak için değil bu tip pozisyonlarda yorumu bu şekilde olduğu için sarı kart kullanmadığını anlayabilirsiniz. ama biraz iq lazım dediğim gibi.

  3 - nagatomo'nun atılması gerektiği iddiası: malum bu haftasonu konumuz "fuck off" kırmızı kart gerektirir mi gerektirmez mi oldu? bu tartışma bir tarafa, ümit öztürk'ün yuto nagatomo'yu atması gerektiğini iddia etmek basbayağı cehalet. çünkü, biz nagatomo'nun "fuck off" dediği çıkarımını zoom'layan kameradan defalarca izleyerek yapıyoruz. ama bir hakem o mesafeden oyuncuya bakıyor olsa bile bir anlık dudak okuyarak kırmızı kart kullanamaz. çünkü hakemlikte dudak okuma yöntemiyle küfür/hakaret tespiti kabul edilmez, zira güvenilir bir yöntem değildir. sadece hakemin kendisine küfür edildiğini bizzat duyması gerekir ki ihlal tespiti yapsın ve cezalandırmayı gerçekleştirsin. ümit öztürk'ün aralarındaki mesafe ve yüksek gürültü nedeniyle nagatomo'yu duymuş olabileceğini zannetmiyorum. sadece dudak okuyarak ve hissiyatına güvenerek nagatomo'yu atmış olsa işte hakemliği o zaman biterdi. zira raporunda "duymadım ama bana öyle geldi." yazan bir hakemin fifa kokartını anında söktürürler. "yok kardeşim raporuna 'duydum' diye yazardı." diyorsanız da o sizin karaktersizliğiniz. herkes minareyi çalıp kılıfını hazırlayan cibiliyetten gelmek zorunda değil.

  not: soldado vs. nagatomo diyenlerin anlaması gereken, soldado'nun büyük bir salaklık yaparak hakeme yakın mesafeden bu ifadeyi kullanmış olmasıdır. yani, alper ulusoy raporuna "bana küfür etti." diye yazdığında kimsenin çıkıp da "nereden duydun?" deme şansı kalmıyor. ama nagatomo'nun şansı bu ifadeleri hakemden uzak bir noktada kullanması oldu. hakem kırmızı gösterseydi ve nagatomo (kulüpten akıl alarak) maç sonunda "ben türkçe belli kelimeleri öğrendim. faul yok! faul yok!" demiştim dese hakem sap gibi ortada kalırdı. esas infial o zaman yaşanırdı.

  edit-1: yazı içeriğinde de belirttiğim gibi anlayabilmek için biraz iq gerekiyor. bu anlamda şanssız doğanlar fetö, şike, ana, bacı vs. gibi anlamsız goygoylar yapmaya çalışabilirler. kafası biraz olsun basanlar ise yazı içeriğinde belirtilen hususları çürütmeye girişebilir. belki biz de bir şeyler öğrenmiş oluruz sayelerinde.

  edit-2: diagne'nin pozisyonunun %100 sarı kart olması gerektiğini iddia eden terliksi yaşam formları için hakemle aynı görüşte olan 1-2 isim paylaşalım: bünyamin gezer, deniz çoban --- bana bakın amipler sakın aksi görüşte olan hakem hocalarını sıralamayın, çünkü pozisyonun gri olduğunu zaten ben söylüyorum. ama hakemin iki tarafa da aynı şekilde karar vererek tutarlı olduğuna dikkat çekiyorum. zekanız/bilginiz yetiyorsa ndiaye'nin pozisyonu ile karşılaştırarak savunun görüşünüzü. bunu yapamıyorsanız "abi benim iq, ayakkabı numaram seviyesinde, idare et." demiş oluyorsunuz.

  edit-3: bir de ümit öztürk'ün bir daha galatasaray maçlarına verilmemesi endişesiyle hareket ettiğimi savunanan süper zekalar var. lan, bir galatasaraylı'nın şu saatten sonra en son isteyeceği hakemdir ümit öztürk. bu algı operasyonlarının etkisi altında kalan bir hakem, galatasaray maçına çıksa tüm gri pozisyonları rakipler lehine karara bağlar. salak olduğunuzu biliyordum da bu kadarına pes doğrusu!
 • yanlış tespit. "var" yere linç edildi.
 • başakşehir yerine gs şampiyon olsun diyen ılık götlü beşiktaş ve fenerbahçelilerin mutlaka okuması gereken yazı. bir kaç sene sonra benzer bir yazıyı fethullah gülen için bile yazar bu şerefsizler.

  feto'nun boş yere suçlanması. fetö'nün tek suçu galatasaray'ı sevmekti. o yüzden linç edildi. biz tek siz hepiniz len mq.
 • ts nin penaltıyı çalsa böyle linç edilmezdi hem ortam gerilmezdi. çalmadığına göre ya kötü hakem ya art niyetli.
 • - ben penaltı dedim penaltı
  - ben hakem fuck-off'u duyamaz dedim, duyamaz
  - diagne'nin pozisyon gri, öteki pozisyon kahverengi, biri bok rengi

  ne güzel lan. siz hakeme itiraz etmek istediğinizde toplaşalım arkanızda hakeme, federasyona itiraz edelim; siz hakem iyi dediğinizde biz de iyi diyelim, susalım, oturalım yerimize. alıştınız yıllardır siyasetinizle, mafyanızla, tarikatlarınızla futbolu yönetmeye, yönlendirmeye, hala düzen böyle devam edecek zannediyorsunuz. millet uyandı, trabzonspor uyandı, beşiktaş uyandı, anadolu kulüpleri uyandı, bu ülkede futbolun virüsünün galatasaray olduğunu herkes anladı artık.
 • aynı yönetimi gs nin lehine değil de aleyhine yapsa başta fatih terim ve abdürrahim olmak üzere tüm yönetim,teknik heyet hatta amerikan başkanı dahil televizyonlarda açıklamalar yaparak tff ve mhk yi etki altına almaya çalışacak olan takımın taraftarları şimdi hakem ümit öztürk denilen hakemi aklamaya çalışmakta. nagatomo fuck off dedi atılmadı ama;
  --- spoiler ---

  manuel fernandes (3 maç) | bir dönem beşiktaş forması giyen portekizli oyuncu, 2011-12 sezonunda mersin idmanyurdu ile oynanan maçın ardından soyunma odasının kapılarını tekmelediği için 3 maç ceza almıştı.
  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  caner erkin (6 maç) | beşiktaş'ın başakşehir'i konuk ettiği maçın son dakikalarında hakem mete kalkavan'ın arkasından küfür eden caner erkin'in görüntüsü ekranlara da yansıyınca büyük polemik oluştu. caner için 6 maçlık ceza kararı çıktı.
  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  beşiktaşlı atiba hutchinson, 84. dakikada hasan kabze'nin kullandığı penaltı atışından önce kendisine ceza sahası çizgisinin gerisinde durmasını işaret eden hakem halis özkahya'nın uyarısını dinlemeyince kırmızı kart gördü. yönetimi çok kızdıran bu davranış nedeniyle atiba'ya en az 50 bin dolar para cezası geleceği ifade edildi.
  --- spoiler ---

  ama sorsan hakemler tff beşiktaş'ı kollamakta. ve iyi ki "var" var. yoksa haliniz nice sizin.
  not:kagawa spor.
 • eğer fenerli biri olsaydı şimdi salyasını saçarak küfür edecek olan bir taraftarın, konu kendi takımı olunca realist söylemlere başlaması. komiksiniz.
 • “dünya üzerinde buna kart gösterecek hakemler olduğu gibi göstermeyecek de çok ciddi oranda hakem olduğunu biliyorum.”
  fifa hakem komitesi başkanı konuşuyor sanki. sen kimsin ulan yar.k? göstermeyecek çok ciddi oranda hakem olduğunu biliyormuş. neymiş pozisyonda gaddarlık yokmuş. o dediğin olsa direkt kırmızı zaten. diagne’nin topla oynama niyeti var mı? yok. arkadan doğrudan rakibi düşürmek için mi sallıyor tekmeyi? evet. zaten bu ikisi sarı için yeterli. umut veren atak olayı ise olayı ise işin ekstrası.
  hee bir de nagatamo’nun 2 kez fuck of diye bağırması var. ne hikmetse o hiç sayılmamış.
  yahu neyi tartışıyoruz ki? adam penaltıyı gidip izlemesine rağmen vermeyecek kadar fanatik. biz hala burada pozisyon tartışıyoruz. aynı hakem geçen sene alanya’da şampiyonu belirledi yahu.
 • hayır, yok yere linç edilen bu ümit öztürk olarak değiştirilsin.
 • arkadaşın yazdıklarının büyük bir kısmının doğruluğuna inanıyorum ama hakemin art niyetli olmadığına inanmıyorum. ayrıca ota boka fetocü, pkkcı diyen tiplerden de iğreniyorum. fanatik bir trabzonspor taraftarı olarak ibb denilen futbolun foseptik çukurunun şampiyon olmasındansa bizim 3 - 5 puanımızın daha katledilmesine razıyım.