şükela:  tümü | bugün soru sor
 • milli cimnastikçi.aski spor klubu sporcusu olup defalarca üst üste türkiye şampiyonu olmuştur. ve fekat her zaman olduğu gibi futbola dönük spor medyası tarafından asla farkedilmemiştir, bir çok uluslararası turnuva ve yarışmalarda dereceleri olan bu kişi, ağustos ayında amerikada yapılacak ve 2004 olimpiyat oyunlarıseçmesi niteliğinde olan dünya cimnastik şampiyonasında ülkemizi temsil edecek takımın en favori sporcusudur.
 • ülkemize avrupa şampiyonasında bronz madalya kazandırmıştır ümit, bakalım yarın kaç gazetede kaç sütun yer alacak. 3 temel branştan biri olan cimnastik'de göğsümüzü kabartan, yıllarca verdiği emeğin karşılığını az da olsa almış kişi. harbiden sporcu.
 • hamit turhanın yazdığı yazıların etkisiyle olsa gerek;

  http://fanatik.ekolay.net/…tid=222&articleid=122177
  http://fanatik.ekolay.net/…cleid=122246&authorid=56

  edinilen bilgilere göre;

  http://fanatik.ekolay.net/…cleid=122308&authorid=56

  25 ocak 2009 tarihinde başlayacağı kampla gelişecek olan 3 yıllık çalışma planı sonucu çok yakında yine büyük başıralarına tanıklık edeceğimizi umuyoruz.
 • ülkemize cimnastik'te buyukler kategorisinde avrupa üçüncülügü ve dunya kupasinda altin madalya getiren ilk ama umarim tek olmayacak cimnastikci.
 • desteklenmemiş bir başka yetenekli, başarılı ve idealist sporcumuzdur. bütün başarı ve kişisel çabalarına rağmen ağzıya kuş tutsa kimseye yaranamamıştır.
  hayat hikayesinin anlatıldığı bir haber aşağıdaki linkten okunabilir :

  (bkz: http://www.hurriyet.com.tr/pazar/12148215.asp)
 • akdeniz oyunları tarihimizde, artistik jimnastik barfiks dalında ilk altın madalyamızı kazandırmış sporcu. helal olsun
 • küllerinden yeniden doğan, büyük yürekli cimnastikci. sirada dunya sampiyonu olmak icin dokulecek ter var.
 • türk cimnastiği adına çok büyük işler başarmış bir milli takım sporcumuzdur. kişiliği ve duruşuyla her zaman kendisini takip eden yeni nesile daima iyi bir örnek olmuştur. son olarak 2013'te mersin ilinde yapılan akdeniz oyunları'nda barfiks aletinde altın madalya alarak bizleri gururlandırmıştır.
 • içimizin dışımızın paralel savaşları, kavgalar, cinayetler, elektrik kesintileri olduğu şu günlerde, sessiz sedasız 2015 cimnastik dünya şampiyonu olarak, ülkemize cimnastik dünya kupalarından ilk altın madalyayı getiren kahraman milli sporcumuz.

  lafa gelince avrupa'nın en genç nüfusu bizdedir, evet kahvehane gençliği...

  ümit'in kısa hikayesi:

  ağrı’da jimnastik aşığı öğretmen babanın evdeki minderlerin üzerinde, televizyonda gördüğü hareketleri oğluna öğretmesiyle başlamış hikayesi.

  bolu jimnastik okulu'nda eğitime başladığı ilk yıllar da sırayla iki kolu da kırılmıştır.

  gazi üniversitesi beden egitimi bölümü okurken, garanti mayışlı bir öğretmen olabileceği okulunu dondurarak bolu'ya geri döner.

  2001 akdeniz oyunları’nda ikinci olduktan sonra türkiye'de antrenörsüz kalır federasyon yardım etmez. türkiye cimnastik federasyonu cimnastikte uluslararası başarı elde eden tek sporcusuna "antrenörünü kendin bul" der. kendi cebinden vererek antrenör tutar.

  bolu’daki kampta kalabilmek için para da ödemek zorundadır. federasyon, bir izin yazısıyla onun kamp için bolu’da kalmasını sağlayabilecekken, o yazı yazılmaz. sevtap aytuğ isimli bir hayırsever yardım eder.

  2007’de almanya’da yapılan artistik jimnastik dünya kupası’nda 5. olur ve dünya otoritelerinin dikkatini çeker. türkiye'nin dikkati ise kpss kitapçıklarındadır.

  iki ay sonra avrupa şampiyonası’nda 7. olur. bir ay sonra ise dünya kupası finallerindedir. tek desteği yarışma sırasında başka ülkeleri çalıştıran bulgar ve özbek iki antrenörden gelir. hırsı ve başarısı bu iki antrenörü o kadar etkiler ki, ümit için lobi yaparlar. ümit, tüm türkiye yine derin bir uykudayken bu kez tarihe geçecek bir başarıya imza atar ve dünya şampiyonu olur.

  türkiye tarihine geçer ama gazete ve televizyonlara haber olarak geçmeyi başaramaz. 2008 pekin olimpiyatları’na hazırlanır. elemelerden sadece iki gün önce ayağı takılıp düşünce kolundaki kaslar yırtılır. “hastanede kolumu alçıya alırlarken, almayın belki iki günde düzelir diye yalvardım ama alçıya almazlarsa bir daha hiç spor yapamayacağımı söylediler. fark attığım sporcular olimpiyata giderken, ben onları sadece uzaktan seyrettim.” der.

  ümit, bolu’ya döner, hırsından deli gibi çalışmaya başlar ve bu kez avrupa şampiyonası’nda üçüncülük madalyası alır. ama ayağındaki prangaların biri çözülse, diğeri kilitlenir. şampiyonadan dönüşte, federasyondan bolu’da kamp yapması için izin ister, yine çıkmaz!
  ümit şamiloğlu, bütün yok saymalara rağmen, bir ay önce akdeniz oyunları’na katıldı ve bu yılın dünyadaki en önemli dördüncü derecesini aldı.

  kısaca türkiye o'na dur dedikçe o çalıştı, çabaladı, kazandı!
 • glasgow'da yapılan avrupa artistik jimnastik şampiyonası'nda, barfiksteki performansını madalya ümidiyle izlerken, bir geri dönüş hatası yaparak 13.733 puanda kaldığına tanık olduğumuz 38 yaşındaki jimnastikçi.

  hollandalı olimpiyat şampiyonu epke zonderland da aynı hatayı yaptı, 14.400 puanı aldığı performansı sırasında ve 2. oldu.

  ümit şamiloğlu, yarışı 7. sırada tamamlarken, isviçreli oliver hegi 14.700 puanla 1. oldu.