*

şükela:  tümü | bugün
 • "ümit tokçan" cüsseli bariton sesiyle yıllarca türkü sevenlere seslenmiş, aynı zamanda bir çok derlemesi bulunan bir sanatçıdır... yine kendi derlemesi olan hekimoglu isimli türküsüyle adeta bir simge olmuş, nice yürekler acıtmıştır.
 • istanbul radyosunun ses sanatçılarından olup,zamanında filmler de çevirmiştir.
 • "bir yiğit gurbete gitse", "dostum dostum" "gelmemiş dünyaya senin gibi" "gel sevdiğim gel", "giresunun evleri", "hekimoğlu" gibi bir çok eseri seslendirmiş, dinlenirken mest olunan güzide sanatçı.
 • batum'dan göçen kafkas kökenli bir ailenin oğlu olarak ordu'da dünyaya gelen kisi. ilkokul ve ortaokul eğitimini ordu'da iise eğitimini istanbul'da haydarpaşa lisesi'nde tamamladı. orta öğrenim yıllarında ordu musiki cemiyeti'nde ilk müzik çalışmalarına başladı lise yıllarında devam ettiği türk musikisi cemiyeti'nde, neriman tüfekçi ve nida tüfekçi gibi sanatçıların öğrencisi oldu 1966 yılında, trt'nin açmış olduğu ''türk halk müziği stajyer ses sanatçılığı'' sınavını kazandı. stajyerlik süresi içinde, neriman tüfekçi, nida tüfekçi, tuncer inan, yücel paşmakçı gibi usta sanatçılardan dersler aldı 1969 yılında ankara'da, askerlik hayatı başladı.

  askerlik görevi süresince, ankara radyosu'nda, ordu, tokat ve giresun yörelerinden derlediği türkülerin yorumunda gösterdiği başarı ile kısa sürede halk tarafından sevilerek tanınmaya başlandı askerlik dönüşü trt istanbul radyosu'nun kadrolu türk halk müziği ses sanatçısı oldu. 15 yıl süren sahne hayatının ardından 1987 yılında tekrar trt'ye kadrolu sanatçı olarak geri döndü türkiye'nin çeşitli yörelerinde ve yurt dışında bir çok ülkede konserler veren ümit tokcan, bilhassa geniş ses sahası, ses rengi ve kıvrak hançeresi ile seslendirdiği orta anadolu'nun ''bozlak'' ve türkülerini ve ayrıca; orta/doğu karadeniz bölgesi türkülerini ustaca yorumlaması ile kendini sanat camiasına kabul ettirdi. 22 adet kaset, 7 adet long play sahibi olan ümit tokcan, çeşitli yörelerden 60 kadar da türkü derleyerek türk halk müziği repertuarına kazandırdı ''hekimoğlu derler benim aslıma'', ''oy bir sigara ver bana'', ''yayladan mı geliyon'', "sokakbaşı meyhane" gibi parçalar derleyerek seslendirdiği türkülerden bazılarıdır. ümit tokcan, halen trt istanbul radyosu thm ses sanatçısı olarak çalışmalarına devam etmektedir.
 • almanya'da çocukken filmlerini seyretme mecburiyetinde bulunduğum halk müziği şarkıcısı. avşar beyi aklımda kalan tek filmi.
  (bkz: yıldıray çınar)
 • 1973-1974 ikisinden birinde, kumburgazda yazliktayiz (yazlik dedigim bambulardan kulubeler, sezonluk kiraliyordun) cocuguz tabii o vakitler, kumda top oynuyoruz, (bu abide yandaki sitede kaliyor aksamlari turku soyluyor site sakinlerine falan) denk geldi topa bir vole koydu umit abi, top denize. gitti top, arkasindan baka kaldik on saniye bakti bize ve giden topa, dondu kicini gitti siteye. o gun bugun sevmedigim turk halk muzigi sanatcisi.
 • (bkz: ahu gözlüm)
 • gürcüdür. sevgili kardeşimin isim babasıdır. karadeniz türkülerini çok güzel yorumlar ama bence ankara türküsü fidayda'yı bir de onun sesinden dinlemek gerek. küçükken ne alakaysa kendisini izzet altınmeşe ile karıştırırdım. izlediğim filmlerinden birinde esas kızın göğüslerine bir dalışı vardı , yıllarca hep o haliyle hatırladım kendisi ( nasıl da etkilenmişim).
 • gece itibariyle beyaz show'da kolbastı'nın aslında ne kadar da naif bir oyun olduğunu bizlere göstermiştir. oynarken delirenler izlesin de feyz alsın.
 • hacı taşan ile zamanında meşk etmişliği bulunan, gömlek üzerinde olduğu halde yakalarını ütülemeye çalışırken boynunu yakabilme gibi karedenizli temelvari olayları çokça bulunan, sesi, yorumu muhteşem emekli trt sanatçası. ayrıca bir keresinde ordu karşılama oynayışına denk gelmiştim trt'de, fena oynuyordu.