şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bestesi yesari asım arsoy'a ait hüzzam şarkı, ayrıca efsane film rebetiko'nun bazı sahnelerinde arka plan müziği olarak duyulabilir, ayrıca biraz farklı bir makamdan yorumuna kırım'da da rastlanmıştır

sözleri de şu şekildedir:

ümitlerim hep kırıldı
    yarim artık dönmeyecek
    gözyaşlarım dökülürken
    busesiyle silmeyecek

beni bir gün güldürmedi
    elbet o da gülmeyecek
    gözyaşlarım dökülürken
    busesiyle silmeyecek
  • rebetiko filminde izleyip soundtrack'ini on seneden fazla tükettikten sonra trt'nin bir radyo programında türkçe versiyonuna rastladım. geç de olsa anladım ki imitlerim ismiyle geçen şarkı yesâri asım arsoy'un ümitlerim hep kırıldı'sı. rembetiko filmindeki versiyonu rastladığım en içli ve başarılı koro icrasındandır. eseri seslendiren gül yazıcı ve elif güreşçi gibi solistlerin bir daha seslendirmeden önce eseri tekrar tekrar rembetiko film müzikleri'nden ve victoria hazan, özdal orhon gibi klasik icralara ilave lena stabouli ve george dalaras'tan dinelemesi iyi olabilir. ki ah çekip yarim artık gelmeyecek diyen şarkı darbukayla, bir meyhane şarkısı gibi değil santur, keman, buzuki, klarinet gibi bir saz takımıyla namuslu icra edildiğini farketsinler. türk malı esere icra esnasında ruh üflemek konusunda rum müzisyenleri türk icra heyetlerine nispetle açık bir fark ortaya koymuştur.

anlatır ki yari gelemyecek olan bir bizim millet değildir.
  • son 3 gündür sürekli olarak eda karaytuğ hanımefendiden dinliyorum ve artık gerçekten inanıyorum onun geri gelmeyeceğine!

https://www.youtube.com/watch?v=lkxrremdmx0
  • "ayrılsam da ağlasam da
    bende bu aşk ölmeyecek" diye biter bu hüzzâm muazzam şarkı. yesârî asım arsoy merhumun "ümitlerim hep kırıldı" deyişi, bir nevi âşığın menevişli hâli.

"imitlerim" adıyla rebetiko yorumu ayrı âlemdir. rembetiko filminin belkemiğidir. çok can yakıcı mı diyeyim, candan can alıcı mı, kirişi devirici ya da ciğeri dağlayıcı mı, hakikaten kelimeye sığmaz bir duygulanım yaratır.

fakat ölümcül darbeyi indiren, hatta ortada aşktan başka şey bırakmayan, aşktan gayrı her şeyi öldüren esas yorum, sevgili müzeyyen senar yorumudur. vesilesiyle rahmetli hanımefendiyi anmak nasip oldu, ruhu şâd olsun.

https://www.youtube.com/watch?v=cvnedwtnjku
  • tabii kırılır birader!

hani ''boş ümitler peşinde koşma!'' derler bazen insana, duymadın mı hiç? senin kırıldığını söylediğin ümit ''boş ümittir.''
    bak birader, ''hayatı boyunca boş ümitler peşinde koşmuştur'' dediğimiz insanlar, ümitlerin her türlüsüne, hiçbir yoklamaya lüzum görmeden çabucak kapılıveren, gerçeklerden çok hayallerin üzerine bina kurmaya elverişli bir yapı ile dünyaya gelmiş yitik insanlardır. böyleleri, ne yazık ki, senin gibi girdikleri ümit pazarından her zaman aldanmış olarak çıktıkları için sık sık hayal kırıklığına uğrar ve günün birinde ümitten de ümidi ''böyle ümidin ta amunakorum'' deyip keserler. o nedenle ne yapmalı? boş ümitlere kapılmamalı ve akıllı olmalı. yoksa bu boş ümitler yolunda sadece kırılan ümitlerin olmaz, aklını da alırlar, aklını!... hahaha.