şükela:  tümü | bugün soru sor
 • umm* kokunden, insanligin annesi anlamina gelen arapca kelime.

  iste boylece sizi dengeli bir ummet yaptik; ki insanlara ornek olasiniz, peygamber de size ornek olsun diye. **
 • (bkz: anne)
 • peygamber takipçilerine de verilen isimmiş.
 • atilla bulut, türklerin etnik kökenleri kitabında (s. 34) şöyle anlatır:

  ümmet kavramı "imam" kökünden türemiştir ve belli bir amaç çerçevesinde oluşmuş birliktelik anlamını taşımaktadır. sözlükteki karşılığı topluluk, halk, cemaattir. "ümmet" kavramı kuran-ı kerim'in 64 yerinde geçmekte ve birlikteliğin türüne göre farklı anlamlarda kullanılmaktadır. inanç birliği, ırk birliği, akrabalık bu anlamlardan bazılarıdır.

  ümmet bir merkezi olmayan ama mensubiyet duygusuyla birbirine bağlı bir oluşum olarak da karşımıza çıkabilir. ancak özellikle vurgulanması gereken husus, bu kavramın etimolojik olarak "yalnızca islama inananlar birliği" anlamına gelmemesidir. yerine göre inkarcılar da kendi aralarında bir ümmet oluştururlar.

  islamda ümmet kavramı, ilk kez hz muhammed tarafından medine'de oluşturulan politik bir birliktelik için kullanılmıştır. burada ümmet, o gün medine'de yaşayıp şehrin savunmasına katılacak olan (yahudi, hristiyan gibi) farklı unsurları da içine alan bir anlama sahipti. daha açık ifade etmek gerekirse bu, hz muhammed'in girişimiyle kurulmuş bir medine ümmeti'ydi. daha sonraki şartlar bu birlikteliği bozdu ve müslümanlar ayrı bir ümmet haine geldi. zamanla ümmet kavramı müslüman kitleyi anlatmada o kadar özdeşleştirilerek kullanıldı ki, ümmet kelimesi tek başına da bir mensubiyet duygusuyla birbirine bağlı müslümanlar birliği anlamına geldi..."
 • rte'nin şu ara halka seslenirken en çok kullandığı kelimelerden.kendisinin, gayrimüslimlerin de olduğu bir türkiye cumhuriyeti başbakanı olduğunu unutup,müslümanların kralı falan sanıyor herhalde.gerçi endonezya'ya laf geçiremiyor ama...
 • tdk; sadece "hz. muhammed'e inanarak, onun yaptıklarını ve söylediklerini uygulayarak çevresinde toplanan müslümanların tümü" anlamını yüklemiştir bu kelimeye..
 • arapça ummah kelimesinden gelir. millet, topluluk, "aynı atalara ve coğrafya'ya bağlı millet" anlamına gelir. türkiye'de (ve diğer bazı müslüman-çoğunluk ülkelerde) kullanılan anlamı daha çok "tüm müslümanlar" ya da "tüm *islamik mezhep ismi* topluluğu"dur.

  twitter'da aktrollerin sık sık bu kelimeyi kullandığı, trends'e taşıdığı görülür. filistin'de bir olay olur, "ümmet durma". bosna ve çevre ülkeleri sel basar, çevre ülkeleri yok sayıp sadece bosna'ya yardım çağrısı yapılır 'ümmet' kelimesi kullanılarak. sanki diğer ülkelerdeki insan değil, onlara yardım edilmesi gerekilmiyor.

  ondan sonra kendilerine "bak kendini geri kalan dünyadan, insanlardan soyutluyorsun. dine bağlı ayrımcılık yapıyorsun. müslümanları bir grup olarak gösterip 'ben sadece müslüman'a yardım ederim, diğerleri gavur/kafir'e getiriyorsun itici oluyorsun, sonra başka ülkelere 'yardım etsenize buraya' diye sitem ediyorsun" derseniz kabul etmezler. ama kendilerine en ufak bir eleştiride, gruplaştırmada islamofobiden bahsederler.
 • büyük arap milleti demektir. büyük arap milleti anlamına gelişinden de anlaşılacağı üzere ümmetin tek bir dili vardır. o da arapçadır.
 • ak parti yöneticileri için ulusun çıkarlarından önde gelir.