şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yün bebek filminin yönetmeni ve senaristi. filmi new york'tan ödülle döndü. anadolu'nun bir köyünde kurduğu arslanköy kadınlar tiyatro topluluğu ile adını duyurdu. yevmiyesinden artırarak bu filmi gerçekleştirdi. kendisi bir tarla emekçisi. şimdi altın portakal'da yarışacak. umarız ödülle döner. cnn türk'te verdiği öğütler yürek ısıtıcıydı. *
 • (bkz: osman şahin)
 • biz şeerde okumaya yazmaya küsmüşken, köy yerinde sanatını konuşturan tiyezemiz. adının hakkını veren insan diye de yorumlayabiliriz. insana köylü ekrem ağbiyi hatırlattığı da görülmüştür: https://www.facebook.com/…o.php?v=10152390163741474
 • müdür'ün ona "feminist misin sen?" dediği zamanı anlatırken ağlayan teyzemiz.
  "çok şık giyinmiş biriydi çok şıktı. ama bence penguen gibiydi"

  hasret çiçekleri belgeselini mutlaka izleyin
 • bir kadının başarı hikayesi bütün kadınlarındır. bu kadının hikayesinde umut var, devirdiği yıllarına rağmen güç var, toplum baskısına baş kaldırı var, o kocaman yüreğinde sanat aşkı var. elli küsür yaşına rağmen tiyatroya bi aşkla başlamasının ardında çok güzel hikayeler var. hiç unutmayan kadınlar var, demis lale muldür. ümmiye koçak yüreğinde ne taşıdığını hiç unutmayan ve hafızaya kazınılası bir kadın.
 • 1957 adana doğumlu, ilkokul mezunu. içindeki okuma aşkıyla, tiyatro sevdasıyla arslanköy kadınlar tiyatro topluluğunu kurdu. pek çok tiyatro eseri yazıp sahneledi. tarlalarda çalışıp kazandığı paraları biriktirerek kadına karşı şiddet sorununu anlatan yün bebek filmini yazıp yönetti. 49. antalya altın portakal film festivali'nde galası yapılan filmi ümmiye koçak'a new york avrasya film festivali'nde "sinemada en iyi avrasyalı kadın sanatçı" ödülünü kazandırdı.
 • " 957 yılında adana'da çelemli köyü'nde doğan ümmiye koçak, okumayı çok istemesine rağmen 10 kardeş oldukları için ilkokuldan sonra okula gönderilmedi. ümmiye koçak, ilkokulu bitirdikten sonra okuduğu kitaplarla kendisini geliştirdi. ilk okuduğu kitap maksim gorki'nin "ana" adlı kitabı oldu.

  evlendikten sonra mersin'in arslanköy'üne taşınan koçak, köy kadınlarının yaşadıklarını tüm dünyaya göstermek için, 2001 yılında "arslanköy kadınlar tiyatro topluluğu"nu kurdu.

  topluluğun sahneye ilk koyduğu oyun remzi özçelik'in "taş bademleri" adlı oyunu oldu. grup, daha sonra kendi hikayelerinden oluşan bir oyun derleyerek "kadının feryadı" adlı oyunu sahneye taşıdı. ümmiye koçak, "hasret çiçekleri" adlı oyunuyla 2006 yılında sabancı uluslararası adana tiyatro festivali'nde sahne aldı.

  koçak, daha sonra tarlalarda çalışarak kazandığı paraları biriktirerek kadına karşı şiddet sorununu anlatan "yün bebek" filmini yazdı ve yönetti. 49. antalya altın portakal film festivali'nde galası yapılan filmi ümmiye koçak'a new york avrasya film festivali'nde "sinemada en iyi avrasyalı kadın sanatçı" ödülünü kazandırdı.

  32 yıllık evli ve 3 çocuk annesi olan 57 yaşındaki ümmiye koçak bugüne kadar 11 tiyatro oyunu yazdı. koçak, arslanköy kadınlar tiyatro topluluğu ile yaklaşık 500 kez sahneye çıktı ve oyunlarını türkiye'nin dört bir yanında 30 bine yakın kişi izledi."

  http://www.ummiyekocak.net/
 • en harika feministtir bu teyze. ve aşağıdaki cümleleriyle hayatın anlamını biz sözde eğitimli özde konformist sınıfa iyi öğretmiştir:
  "en başta herkes 'deli bu kadın' dedi. ben de dedim deliyim, tahtamın biri eksik. ne dediyseler kabul ettim."
  https://www.youtube.com/watch?v=ntjk3bpn_ai
 • hayran olduğum insan. bir insan eğer bir şeyi isterse hiçbir şeyin ona engel olamayacağının en büyük kanıtı ümmiye koçak.
 • harika kadın. bilge. bu muhteşem kadını bu güne kadar tanımadığım, duyamadığım için büyük utanç içindeyim. geç de olsa bunu sağlayan cesare borgia'ya müteşekkirim... türk kadını, anadolu kadını bundan 1 asır önce gücüyle, kuvvetiyle, azmiyle bu cumhuriyetin kurulmasını sağladı, ümmiye koçak da bize yine kadınlarımızın bizim kurtuluşumuz olduğunu gösterdi. şu beş dakikalık videoyu izlerken gerçekten ağladım. helal olsun ümmiye anacım... ellerinden öpüyorum....