şükela:  tümü | bugün
 • unlu misirli kadin sarkici. sesi oldukca guzeldir ama ondan onemlisi soyledigi sarkilar cok eski ve guzel (misirli bir arkadasi yalancisiyim) arap siirleri icerir ve gordugum en kisa sarkisi 26 dakikadir. cs'teki arabstreets map'inde fondaki muzik bu kisiye aittir. bu kisinin ingilizce adi om kalthoom'dur.
 • beni sündüsten sonra en çok güldüren isimdir.
 • misirin ve ortadogunu en unlu sarkicisi. sarkilari ortalama 60 dakikadir. ayrica counter strike cs_arabstreets haritasindaki gaz muzik om kalthoom'a aittir. sarkilari agir ve damardan olup halis muhlis arabictir.
 • kaddafi'nin darbe yapmayi planladigi gece libya'da konser verdigi icin darbe planini bilmeden alt ust eden kadin. gerci o alt ust etmese de zaten kil payi basarili olmus kaddafi'nin darbesi. kil payi basarili olan darbe de libya'ya bir diktator hediye etmis.
 • ortalama 6-7 saat suren konserleriyle (ki bunun yaklasik 1 saati yalelli ile gecmektedir) insanlara muzik zafiyeti* yasatan misirli android.
 • misirin abdulvahapla beraber gelmis gecmis en buyuk müzisyeni kabul edilen sarkici.
 • her dilde farklı yazılan zor isimli ünlü arap şarkıcı ümmü gülsüm
 • arap müziğinin en güçlü yorumcusu olarak kabul edilen farklı ses rengiyle dünyanın en meşhur islam üniversitesi el-ezher'den caizdir fetvasıyla şarkılarını söyleyen ve arap ırkını örgütleyen diva.
  bugün bile radyo başına oturduğunuzda cızırtılı derinden derine gelen ümmü gülsüm şarkıları ile karşılaşmanız olasıdır. meşhur mısırlı şair ahmed rami ile evliydi. en çok ahmet rami'nin bestelenmiş şiirlerini okudu.
  ayrıca taleal bedru diye bilinen, hz. muhammed'in mekke'den medine'ye hicreti esnasında medinelilerin söylediği şiirin ilk bestelenmiş halini okuyan kişidir. daha doğrusu, taleal bedru ümmü gülsüm'ün okuması için bestelenmiştir. şarkıları 25-30 dakikanın altına düşmez. en sevilenleri zayel heva, inta umri, fakkaruni, zalemnal hub....
 • 'bir ah çekişiyle binleri kendinden geçiren, yerlere seren'dir.
 • orhan gencebay ve müsküm gürsesde, dolaylı olrak da erkin korayda nağmelerine rastladığım arap müziğinin gelmiş geçmiş en büyük sesi.
  ses rengi cinsiyetsiz olarak değerlendirilir. orkestrasına olağanüstü hakimdir. sahneye çıkmadan önce sazlar dakikalarca `peşrev geçerler. seyirci kıvama gelir. alkışlar, çığırtılar ve övgüler eşliğinde sahneye çıkar yer gök onun aşkıyla birbirine girer. sazlar ona yol verir herşey susar ve o başlar. söyleyen o değildir sanki bir başka, ötelerden bir sestir eşyayı ve ruh saran. mucizevi gırtlak nağmeleri hayretten hayrete sürükler. mana ile başlayan raks, inişler ve çıkışlarla, çarpma ve çeşitli müzikal oyunlarla doyumsuz bir şölene dönüşür.
  günümüz şarkıcıları bir saat bile sahnede zor dururken şarkılarında yaptığı doğaçlamalarla, sazlarının ara nağmeleriyle sadece bir şarkısı bir saati aşkın 4-5 saatlik konserler verir. tüm şarkıları antoloji olabilecek nitelikte kendinden sonrakileri etkileyecek kuvvettedir. onu bir kez dinlediyseniz, müptela olmuşsunuzdur. ya habibii....