şükela:  tümü | bugün
 • 2009 sonbahar yarıyılından itibaren koç üniversitesinin rektörü olacak, stanford universitesi elektrik mühendisliği bölümü öğretim üyesi.
  merakla bekliyoruz.
 • koç üniversitesinin uzay bilimci yeni rektörü...
 • koç üniversitesi'nin yeni rektörü olduğu, üniversiteye 19 aralık 2008 günü rahmi koç'un attığı mail ile açıklanmış olan elektrik mühendisidir. sayesinde gelen kutusunda rahmi koç'tan gelen bir mail görmek gibi bir durumu yaşadık.
 • umran inan dilerim koç universitesi için çok yerinde bir seçim olmuştur. ancak okulumuzun rektör seçimi politikasında kafamın almadığı bir kaç nokta var.

  1. senelerdir türkiye'den uzak olan bir adam haliyle koç universitesi'nin de dinamiklerinden uzak yaşamıştır bunca zamandır. atilla aşkar döneminde rektörlüğe yakın pozisyonlarda olup, bu okulu rahmi koç'un deyimiyle mükemmeliyet merkezi haline getirmek için ciddi anlamda çalışan ve üstüne üstlük öğrencilerle ilişkileri çok başarılı ve üstüne üstlük akademik kariyerleri aşmış pek çok hoca var. neden bu insanlara bu fırsat sunulmuyor da koç universitesi ile daha önceden hiçbir ilgisi olmayan birisi senelerdir koç universitesi'ne pek çok değer katan hocalarımızdan daha öne bir anda geçebiliyor?

  2. bir rektör atamasının ses getirmesi o rektör atamasının başarılı bir atama olduğunu anlamaya yeter mi?

  3.bir rektörün akademik kariyerinin mi yoksa öğrenciler ile akademik personel ile, idari personel ile, hatta kantinciler ile iyi ilişkiler kurabilmesi mi daha önemli. rektörlük bir yöneticilik işidir, bomba akademisyenler bomba yöneticiler demek değildir malesef, bunu atilla aşkar da çok bariz bir şekilde gördük.

  4.tüm bu soruları haybeye sorduğumun farkındayım. bu tür tepe pozisyonlara daha önceden o kurum ve kurululşla alakasız kişileri getirme koç holding içinde oldukça yaygın görülen bir uygulama.

  5. fazla klasik bir bakış açısı va hatta önyargı olarak gelebilir ama bence keşke ümran inan yerine okulun genelinin bildiği, sevdiği ve koç universitesini daha ilerilere taşıyabilecek, yöneticilik meziyetleri yüksek bir kişi yeni rektör olsaydı.
 • rektörlük devir teslim töreninde yaptığı konuşma metninin birer kopyasını okuldaki öğrencilerine mail olarak yollamış rektördür. konuşma metninin daktilodaki gibi monospace karakterlerle yazılmış olması ve içerisinde sürekli tekrarlanan smiley'ler sanki bir chat log'u okuyorum hissini verdi. bu yüzden rektör olduktan sonra bile kasılmayıp alçak gönüllülüğünü koruduğunu düşünmekteyim.
 • kendisini yıllar önce trt'de bir programda görmüştüm. zannedersem amerikadaki türkler gibi bir şeydi adı ama emin değilim. o zamanlar bilime meraklı toy bir delikanlı idik, televizyonda kutuplardaki istasyonlarından, yönettiği grubundan vs bahsedildikçe gurur duymuştum. bu çapta bir bilimadamının türkiye'ye dönüşü basit ve küçük bir olay değildir, ayrıca gözlemlediğim kadarı ile son derece iyi niyetli ve pozitif bir insandır. umarım koç onu hayalkırıklığına uğratmaz. ayrıca bilimadamlığı ile ilgili american physical society'ye fellow olarak seçilmesi yeterli bir referansdır. zira türkiye'de yaşayan başka bir aps fellow'u yoktur bildiğim kadarı ile. bunları bilip ondan sonra '"ısınma var" deyince daha çok fon alınıyormuş! hele hele pırof, hele hele' gibi argümanlarla çıkılabiliyorsa tekrar çıkılmalıdır karşısına.
 • mühendislik bilimlerinde elektromanyetik dalgalar alanında yapmış olduğu "dünya yakınındaki uzun dalgalar konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları" sebebiyle 2010 tübitak özel ödülü'nü kazanmış olan koç üniversitesi rektörüdür.
 • şovanist bir insan kendisi. iş konuşmaya gelince müthiş atıp tutmakta fakat iş çalışmaya gelince bir üstteki entryde belirtildiği gibi müteahhit kafasından öteye gidemiyor. zannedersem koç üni. için pek doğru bir insan değil ama büyükler öyle buyurdu. yapıcak birşey yok.
 • sergilediği profil oldukça dostane: lisans yahut yüksek lisans öğrencisi olsun fark etmez, bir sorun olduğunda ve ara mercilerin öğrencilerin isteği doğrultusunda karar vermediğinde, gidip birebir görebilirsiniz. sizi hatta, öncelikleri arasına alır. şayet meramınızı adamakıllı anlatır ve isteğinizde/sorununuzda haklı iseniz bürokratik tiri viriye bakılmadan, lam-cim edilmeden isteğiniz hallolur.

  bu halk merkezli profilini destekler nitelikte dehşetengiz bir şekilde de kaprissiz gördüğüm kadarıyla:
  avluda arkadaşlarla sigara içtiğimiz, dikildiğimiz bir esnada yaklaşıp "pardon gençler rahatsız ediyorum, mühendislik oditoryumu ne tarafta acaba?"yı sormuş, -benim kendisini tanımamam sonucu- "şu binaya gircen, onun 1. katında görürsün abi" dememi hiç mi hiç yadırgamamış, "eyvallah, sağolasın. hadi size afiyet olsun," diyerek bina girişine doğru seyirtmiştir. ortamda arkadaşlar dedi sonra "puahhaah hayvan herif, rektördü lan o, ne biçim konuşuyon adamla!" diye de, ordan uyandım.
 • (bkz: kâmran inan)