19 entry daha
  • aralık ayından beri bütün dünya, eninde sonunda 'pandemi' kabul edilecek ölümcül bir hastalık salgınıyla, ülkemiz ise bin türlü ekonomik zorlukla boğuşurken mevcut şartları hiçe sayıp, dinen zorunlu olmayan keyfi bir turistik mevzunun (ibadet demiyorum özellikle) peşinde koşan haspalarıma bak sen, ortamı beğenmiyorlar.

sen bütün uyarıları kulak ardı et, bas git elin memleketine çuvalla döviz bırak, bir de üstüne hastalık kapıp memleketine dön, sonra da zerre kadar düşünce kırıntısı taşımayan hareketlerinle başkalarının canına kast etmeyesin diye seni karantinaya aldıklarında laga luga et...

eğitilmezsiniz, eğitilemezsiniz. buna bile layık değilsiniz ama ağzımı bozasım yok. şunlara bak, yemek kuyruğuna girmeyi bile beceremiyorlar...
  • olay yurtların ne kadar temiz, kirli olması değil ki. olay tamamiyle karantinanın bu olmaması.
    sen bu insanlarda virüs olabilir diye bir yere topluyorsun ee virüs olan olmayana bulaştırdı bile. karantina tek kişilik odalarda sosyal izolasyon sağlama olayı değil mi? birinde varsa yarın 20 sinde öbür gün 100ünde virüs yayılmış olacak. ne anladık bu işten. sözde karantinaya alınan insanların videolarını görünce aklıma gelen ilk şey bu “körlük” romanı değil mi yahu oldu.
    umarım yakınları tepki gösterir de insanlara eldiven, maske, koruyucu kıyafet ve izole bir karantina uygulaması yaparlar. yoksa sonunuz hiç iyi değil hacılar!
    .
  • 11.5 milyar tl bütçesi olan diyanetin, videonun yayılamadan türkiye' de ki bütün yurtları temiz çarşaf ve yastığa boğabilecek kapasitesinin olması, fakat hiç sesinin çıkmaması rezaleti.
  • rezalettir. nedenini (bkz: #103577100) şurada daha uzun yazdım. olay hijyen değil, sterilizasyon problemi. izolasyon problemi. eğer aralarında 1 kişide virüs varsa çok kötü sonuçlar doğuracak bu durum.
  • sayın itogluit, ortada bir rezalet varsa, sorumlusu öncelikle salgın sırasında umreye gidecek kadar sorumsuz olan bu kişiler, sonra da hem onların gitmesine izin verip, hem de dönüşte bu insanları koyacak onca spor salonu dururken öğrencileri sokağa atan hükümettir. ayrıca, camileri kapamayan diyanete de kafam girsin.
  • içinde bulunan yaşlı amca ve teyzelerin çoğunun neden tutulduklarına dair fikirleri bile olmayabilir, elbette açıklama yapılmıştır kendilerine fakat bu insanlar sosyal medya kullanmayan yaşlılar. bizim gibi olan bitenden anında bilgi sahibi olamıyorlar. yakın temas konusunda bilgilendirilmedikleri çok açık. düzgün sıraya girmelerini sağlayacak personel bulunmadığından cefa çekiyorlar. hayatlarının geri kalanını huzurla belki torun severek geçirecekleri yerde maruz kaldıkları muamele fena. umreciler kontrol edilmeliler dedik, tıklım tıkış sağlamlarda virüs kapsınlar demedik.

etrafımız virüsle çevrilmişken, idlib'den başka şey konuşmamış, gündemi suriye'ye kitlemiş erdoğan hükümeti, kurumları ve medyasıyla vebal almıştır. tur şirketi diyanet işleri başkanlığı, bu insanları ancak dün gündeme getirmiş, sağlık bakanlığıysa hasta mahremiyeti adıyla corona vakası çıkan illeri ve olası temasları gizleyip bireysel mücadelenin ocağına incir ağacı dikmiştir
  • kimsenin hangi dine inandigina, ya da inanmadigina, nasil ibadet ettigine vs karismak kimsenin haddine degil; bu cepte.

fakat bu insanlar, zorunlu olmadikca yurt disina cikmayin uyarilarina ragmen gittiler. mantikli miydi? asla. fakat zamani geri alamiyoruz. bu yuzden insanlara kin kusmanin da bir manasi yok.

karantinaya alinmalari kesinlikle ve kesinlikle sartti. fakat bu diyanetin butcesiyle hem ogrenciler hem de umreciler icin daha insancil kosullarda saglanabilirdi.

merak ediyorum; bu butce boyle bir zamanda kullanilmayacak ise ne icin olusturulmus? bundan daha yararli ne icin kullanilabilir?

acilen yurtlar daha steril ve guvenli bir hale getirilmeli. boyle karantina olmaz.

ayrica ‘ogrenciler o yurtta yillarca kaliyor, onlar da sikayet etmesin’ diyen arkadaslar, ortada ciddi bir hastalik riski var. kosullar karantinaya uygun hale getirilmeli
  • çocuk ve yaşlı insanlari böyle rezil bi şekilde görünce dayanamıyorum.

eziyet ediliyor şu anda. içlerinde bir tane bile hasta varsa bulaştı zaten hepsine.

böyle iş mi yapılır.
  • yemek dağıtım videolarını izlerken resmen kanım dondu. böyle karantina mı olur. şeyma'nın tokmakçısı ortamlarda fink atarken, beren'ler kenan'lar gününü gün ederken tüm suçlu bu hacılar mı. avrupa'dan amerika'ndan gelenleri niye karantinaya almadınız o zaman. yazık yemin ediyorum yazık. sırf algı yapacağız diye şu yaşlı insanlara yapılanlar yazılanlar çok yazık
  • rezalettir. 70-80 yaşında ömrünün sonundaki insanlara, kyk yurtlarında kötü karantina şartları sağlamak ayıptır. adamları yemek sırasında ellerinde kağıt tabldotlarla görünce ben üzüldüm. ülkede 20bin hasta olur, dersin imkan bitti. ama şu an böyle bir şey yok. doğru planlama ile 21000 kişi çok rahat karantinada bakılırdı. bu hata çok açık şekilde diyanetin. oturdukların makamın imkanlarını, arabasını vs düşünmekten işlerini düşünemiyorlar.
5 entry daha
hesabın var mı? giriş yap