şükela:  tümü | bugün
  • abdurrahim ete tarafindan yazilan güzel eser.
  • an itibariyle ilk bölümü yayınlanan iç karartıcı yeni fox dizisi
  • hakkında düşündüklerimi burada özetlediğim yeni dizi:
    #/63868593
  • dizi iyi gibi, du bakalım nasıl devam edecek. (nezaretin duvarında aldırma gönül ilgimi çekti.)
  • lan dizide hapishane sahnesi çekmişler, (gençlik ıslahevi de olabilir) koğuşta 20 çocuk var ama bi' tane at hırsızı kılıklı yok, hepsi jön, hepsi cillop.

yapacağınız işi öpeyim, çok net.
  • keyifli giden bir dizi. diğer dizilere göre farklı bir havası var.
  • "ilk bölüm başlar başlamaz sözlüğe de birşeyler yazdıralım" diye pr kararları alınmış yeni dizi... reklam kokan satırlar her zaman kötü kokuyor.
    yapımda ve yayında emeği geçenlerin yolu açık olsun.
    dileriz, üretime verilen önem, pazarlama tekniklerine verilen önemden daha kaliteli olur.
  • hapishane dizisi dendi, biraz bakayım dedim. hakikaten tiviye mahkum olmayışımı kurban keserek falan kutsamalıyım. insanlar böyle şeylere mahkum edildiğinden diriliş dizisini eleştirilemez falan sanıyor.

inceleme: dizi adından da anlaşılacağı üzre(kelepçe) hapiste geçiyor.(yersen)
    genç zengin çocukları ve es kaza aynı ortamlara mahkum edilecek fakir ailelerin trajik hikayeleri. buraları bir şekilde yiyebilrsin. klişenin dibi ama napalım bulamadık idare edin dendi yedik. zaten türkiye'de bir diziden iyi senaryo ve diyalog beklemek sizin kendi ayıbınızdır. ama azıcık ortam yaratabilin bari be. güya hapiste geçiyor ama ben ilk izlediğimde direk zengin bebelerin kolej yaşamı sandım on dakika. meğer hapistelermiş. o kıyafetler o rahatlık vesaire. sonra, adamlar zaten habire dışarda. okula gidiyorlar, baloya gidiyorlar, okul veya arkadaşları ne etkinlik düzenlese hop ordalar. hapishane oldu sana yatılı yurt. bir de üstüne haftasonu izinleri dayadılar. ulan bu ne, pansiyon diye adamların aidat ödemesi gerekir hapishaneye.

elin dizisinde hapishanede pencere görünce için ferahlıyor. seni öyle bir sıkıştırıyolar ki duvarlara klostrofobin azıyor. ama yemiyor bizde işte. öyle kafelerde oturup senaryo yazan adam nası hapishane ortamını kaleme alacak. 3 bölüm yürütememişler. bütün hikayeyi dışarı yığmışlar hemen. adamlar hapse mahkum güya ama şehirde otomobilleriyle fink atıyor, cinayet işliyorlar.

hapishane ve erkek dizisi temelde, ama sahnelerde daha çok genç, yüzleri parlayan sarışın kızları görüyorsun. yahu elin dizisi yaptığında sadece erkek gördüğünden homofobinden oluyosun(misalen). erkeklerin erkeğe olan muhtaçlıklarını izliyor şaşırıyor/geriliyorsun. burdakilerin bir eli yağda bir eli bağda. valla varsa istanbulda böyle bir hapishane beni de yazdırın. ne zamandır taşınmak istiyordum da geçinemem diye gelemiyordum mis gibi fırsat olur bana da.
  • yapımda ve yayında emeği geçen herkesin kazandıklarından zehir, zıkkım olması dileği ile. bu gençlere reva gördükleri "dizzyyler" için.
  • az önce bu dizide bir cinayet sahnesi gösterildi. kızı paylaşamayan iki ergen arasındaki sürtüşme hurda arabaların olduğu bir yerde gösteriliyor. zengin olan fakir olanın elini ayağını bağlamış kafasını suya sokuyor çıkarıyor vs derken en sonunda çocuk nefessiz ve hareketsiz kalıyor. zengin ve hırçın çocuk yüzündeki büyük huzur ifadesiyle ıslık çalarak arabasına atlıyor ve okuluna dönüyor.
    ne sakıncası var bu sahnenin derseniz söyleyeyim; kavganın nedeni bir kızın iki kişiden birisini seçmesi meselesi. yani oldukça basit bir mesele. yani tercih edilmiyorsanız ve arkanızı toplayanınız varsa böyle canice hareketlere kalkışabilirsiniz. sonra gelin rehberlik servisinde bu serseri ergenlerin anlattıklarını dinleyin. çıldırırsınız. hayatta her şeye sahip olabileceklerini, güzelliklerini, yakışıklılıklarını kullanarak gelir elde edebileceklerini, insanlara zarar verseler de başlarına bir şey gelmeyeceğini zannederek yaşıyorlar. sonra hamileyim diye kandıran kızlar, terkedilince öldüren erkekler peydah oluyor. ama bu sektörün iki yüzlü canileri çocukların aptal fantezi dünyalarını böyle sapıkça besleyip ardından iki hüzünlü tweetle vicdanlarını rahatlatıyorlar.