şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: risk budur)

  (öncelikle belirtmeliyim ki sorumlu her yazar gibi aramaya inandım mamafih bir sonuç bulamadım.)

  --- anahtar sözcük tanımı ---

  klozet kapağı: o kadın-erkek tatlı çekişmesindeki oturaktan değil de oturağın da üstünü kapatan oturakla beraber ismi "klozet kapağı" olarak geçen kapak kastedilmektedir.

  --- anahtar sözcük tanımı ---

  umumi tuvaletlerdeki kapalı klozet kapağı bir tek beni mi geriyor bilmiyorum ama bazı zamanlar karşılaştığımız bu küçük önemsiz detay bende her defasında gerilim yaratıyor.

  bunun nedeni affedersiniz ama kapağı kaldırınca altından kelimenin tam anlamıyla ne bok çıkacağının belli olmaması.

  sırf bu yüzden eğer seçme lüksüne sahipsem direk olarak klozet kapağı açık ve temizliği tuvalet kapısından belli olan diğer tuvalet alternatifine yöneliyorum.

  iki ay önce başladığım yeni iş yerimde kim bilmiyorum ama biri var ki her seferinde bu klozet kapağını kapatıyor. tuvaletleri kadın erkek beraber kullansak da yazılmamış bir centilmenlik anlaşmasına göre bizim kattaki iki kabinden sağ taraftaki genellikle erkeklerin sol taraftaki de genellikle kadınların boşaltımlarını yaptıkları kabinler. yalnız bu adam kimse (herhalde çişe gitme döngülerimiz birbirine yakın) benden hemen önce tuvalete gitmiş oluyor ve sağ taraftaki kabinin tuvalet kapağı onun yüzünden (belki de "onlar") çoğu zaman kapalı oluyor. bu yüzden her seferinde "lütfen korktuğum şey ile karşılaşmayım" diyerek kapağı çekine çekine açıyorum ya da bazı zamanlar bu riski alacak cesareti kendimde görmüyorsam direk o sol taraftaki kabini kullanarak bu işle baş ediyorum. yine de her seferinde bu gerginlikle karşı karşıya kalmak çok yoruyor.

  hadi iş yerindeki insanlar eğitimli insanlardan oluşuyor ve nazar değmesin ama şu ana kadar risk alıp da iğrendiğim bir durumla karşılaşmadım.

  peki ya şehirlerarası tesislerdeki, garlardaki, lokantalardaki kapalı klozet kapakları? bu riske değer mi?
 • klozet kapaklarının açık durması gerektiğini bizlere hatırlatan başlık olmuş

  umumi tuvalet, dinlenme tesisi, hotel, okul, ev tuvaleti farketmez. klozetin kapağı açık bırakılmalıdır. bu tuvaleti temiz bırakma zorunluluğu getirir. kimse pisliğini ayan beyan bırakamaz böylece.

  kapak kapalıyken sifon çekilmeliymiş. evet o pislik ondan sonra sırtınızla yaslandığınız kapağa yapışsın öyle mi? bunu tavsiye edenler bir de doktorlar * ya da her seferinde kapağın sırt bölgesini temizleyeceğiz. bence çok saçma. evet sifon çekildikten sonra az da olsa yere sıçrayan bir su olabilir. ama zaten tuvaletlerde ekseriyetle terlik giyeriz ki giymemizin sebebi de budur.

  eyyorlamam bu kadar. tuvalet kapağını açık bırakmak medeniyet göstergesidir.
 • sırtını klozet kapağına yaslayan insanların da var olduğunu öğrenmemizi sağlayan başlık.
 • tuvalette sırt yaslamak nedir diye sorgulatan sorunsal. acaba fakiriz de hiç deri kaplama masajlı sırt yaslama yeri olan tuvalet mi görmedik.
  ve şok edebilir ama sifon kapak kapalıyken çekilmeli, o minik su damlacıkları etrafa atlıyo
  https://m.youtube.com/watch?v=eg_pnrcle9a ingiliççe ama ingiliççesiz de gideri var