şükela:  tümü | bugün
 • sürekli toprak rengi kıyafetler giyen, saç baş dağınık takılan, izmir reklam sektörünü on adım ileri taşımış insan. onun vizyonuyla bir çok marka kendine çeki düzen vermiş, yolundan gitmiştir.
 • "marka anlayışı bir din gibidir. somut olarak ele avuca gelmez ancak herkesi varlığıyla etkisi altına alır." diyerek büyücü mü reklamcı mı diye düşündüren sonuç olarak beni etkilemeyi başarmış kardeşimiz.
 • us brainworks'te united states sandığım us'nin, adının kısaltması olduğunu öğrendiğim kişi. biraz instagramını araştırdım sanırım deep space ve extreme sporlara da sarmış birine benziyor.

  //edit: tanımadığı insanlara moruk diye mesaj atan embesillerin sanırım çekemediği insan.
 • yukarıdaki üç entry’yi de eşine dostuna rica minnet yazdırmış; kendisine reklamcı diyen zat. zengin kesim arasında moda olan her şeyi araştırıp kısa sürede kendisine hobi olarak konumlandıran ve günlük konuşma sözlüğüne kelime olarak ekleyen kişi. özetle: reklamcılıkla ve yaratıcılıkla zerre alakası olmayan buna karşın -mış gibi bile yapamayan bir karakter.
 • genelde alsancak'taki, buca dolmuşu görünümlü ajansların hakkında atıp tuttukları reklam gurusu.
 • kendisine reklamcı denilmesini sevmeyen, kendisini reklamcı zannetmeyen, kimseye rica minnet iş yaptırmayan, kendisine reklamcı diyenleri mahcup edecek yaratıcılıkta ve bilgelikte olmasına karşın tevazusuyla saygıyı hak eden karakter.
 • portföyünde kendi sektöründe güçlü birçok firmayı barındıran us brainworks şirketinin vergi rekortmeni ödüllü kurucusudur.
 • altında çalıştırdığı ekibin sürekli değiştiği, tasarım/reklam eğitimi almamış, lise mezunu, firma yöneticisi. müşterilerine hazır helvetica fontunun köşelerini yuvarlayarak logo yapar.

  edit: david ogilvy 1929’da oxford üniversitesini burslu kazanmıştır daha sonrasında okulu bırakmıştır ama aldığı eğitim sayesinde “the theory and practice of selling the aga cooker” adlı pazarlama kılavuz kitabını yazmıştır. steve jobs reed üniversitesini yarıda bırakmıştır ancak oregon’daki bu okulda tipografi derslerine girerek buradan aldığı eğitim ile şu an kullandığımız apple ürünlerinde kullanılan yazı karakterlerinin temelini atmıştır. tasarım / reklamcılıkta eğitim şarttır. genel olarak eğitim zaten şarttır. zürih üniversitesi sanat okulundan mezun olan tasarımcı max miedinger yine burada almış olduğu eğitimi kullanarak helvetica fontunu yaratmıştır. çok ironiktir ki lise mezunu "iş insanı” üniversite eğitiminin hiç bir işe yaramadığını idda etmeye devam ederken helvetica fontunu kullanarak para kazanmaktadır. ayrıca hakkında olumsuz yorum okuyunca kendisini yukarıda bahsi geçen ünlü ve başarılı reklamcı ve ceo’lar ile aynı kefeye koyarak sözlüğe olumlu yorum yazdırır.
 • hakkında olumlu veya olumsuz bir yorum yapmayacağım kişi. işleri bakınca gayet iyi, hatta izmir’e fazla böyle adamlar diyeceğim zira izmir’de böyle iş yapan insanları eleştirmek yerine cesaretlendirmek en doğrusu. adam carl sagan’den, astronomiden, bilimden bahsediyor, adamı bilmem ne mezunu diye eleştiriyor dayılar. nerden saldıracağını şaşırmış naif ve kıskançlık dolu, başarı düşmanı yorumlar düşük insanlara yakışır. benim tek eleştirim instagram fotolarında hep gittiği ülkeleri paylaşmış, işine dair pek bir şey göremedim şirket siteleri haricinde.
 • reklam sektöründe çalışan sirkülasyonu gayet doğal bir durum oldu, bu sektörün genel problemi zaten. belki bu umut saçan’ın ekibinde de geçerli ancak saçan’ın farkı kim gelirse gelsin, kim giderse gitsin çizgisini bozmaması, kalitesini her kurumsal şirkette olduğu gibi sürdürülebilir ölçüde korumasıdır. profesyonel iş hayatında önemli olan kişiler değil sistemdir, bu sistemi de kuran tüzel kişilerdir. bu yüzden kimler geldi kimler geçti hiçbirisi senin kadar sevmedi der, önemli olan yolcu değil hancı olmaktır sözüyle kapanışı yaparım.