• icinde yururken daima yolumuzu kaybettiren ve bizi kirik hayaller bulvarindan ba$ka bir yere goturmeyen sokak... tabi eger bo$sa...
  (bkz: boulevard of broken dreams)
 • ba$rollerinde kadir inanır, $ehnaz dilan, bülent bilgic gibi isimlerin oynadıgı 1986 yapımı bir ye$ilcam filmidir.

  ali silvan'ı canlandıran kadir inanır filmin ba$larında kahvecidir. ancak ali silvan isminin kahvecilige yakı$madıgını dü$ündügünden tez zamanda mafya olur ali silvan.
  mafyanın basamaklarını hızla cıkar ve kısa sürede cok para sahibi biri olur. ama mafya liderinin kafası para i$lerine calı$maz der bu parayı da i$leticek birisi lazım bana der. i$te burada devreye okuldan yeni mezun olmu$ maliyeci kisvesi altında hackerlik yapan bülent bilgic devreye girer. ve olaylar geli$ir..
 • kadir inanırın oynadığı kabadayı filmlerinden biri.
  benim çocukluk/ergenlik arası bir dönemimde izleyip, kesinlikle bir gün büyük bir kabadayı olmalıyım düşüncesine girmeme sebebiyet vermiştir. sigaraya başlamama sebep olmuştur. kadir inanır hayranlığıma da sebep olmuştur. bu film öyle bir filmdir.
  günümüzde ki, alemdarlar, miroğulları vs. diğer kabadayı rolleri kesenler, bu filmde kadir inanır performansını, kazım kartal performansını bir kez daha değerlendirmeliler kanımca...

  (bkz: kabadayı)
 • türk sinemasının godfather'ıdır.
 • 1986 tarihli şerif gören filmidir.

  sinematürk yazarı eylül fırtınası tarafından filme dair kaleme alınmış bir inceleme yazısı aşağıda görülebilir.

  "şerif gören-kadir inanır birlikteliğinin vasat ürünlerinden birisi.
  ikili deprem, köprü,evlidir ne yapsa yeridir, tomruk, yılanların öcü, katırcılar başta olmak üzere tam 12 filmde beraber çalışmışlardır.
  amerikan sinemasının de niro-scosese ikilisine benzetirim aralarındaki işbirliğini.
  de niro nasıl martin scorsese'nin alter egosunu temsil ediyorsa galiba kadir inanır'da gören'in alter egosunu temsil ediyor gibi.
  kadir inanır kadırgalı ali silvan tiplemesi ile en karizmatik ve ilginç kabadayı tiplemelerinden birini bu filmde canlandırıyor.
  adeta kabadayılık kutsanıyor ali silvan kişiliği ile.
  haddehanede çekilmiş görüntüler etkileyici.
  şerif gören'in güneşin tutulduğu gün filminde de değindiği sinema salonlarının farklı amaçlara hizmet etmesi bu filmde de işlenmiş.
  diyaloglar yer yer çok yapmacık.cenaze sahnesi bir garip..şirketler topluluğunun büyümesinin ve dev bir holdinge dönüşmesinin verildiği kurgu-sekans gören'e yakışmayacak kadar amatörce çekilmiş.
  kazım kartal mide ağrısından kıvranırken ve doktorunun içkiyi,sigarayı yasaklamasına rağmen kumarhane açılışı sahnesinde viski içerek izleyiciye kötü örnek oluyor.
  mekan olarak şerif gören güneş'in tutulduğu gün'den sonra birkez daha kadırga'yı tercih etmiş.
  müziğinden de aldığı kuvvetle gerçekten çok ilginç bir film umut sokağı.
  sıradan olmadığı kesin.her şerif gören filmi gibi farklı ve kendine özgü.
  kadir abimiz olsun mümkünse de kabadayı rolünde olsun diyenler için ise tam bir kadir inanır resitali... "

  http://www.sinematurk.com/'dan alıntıdır.
 • sonunu iyi bağlasalarmış oscarlık filmmiş ama olması gerekenden bir 10 dakika daha kısa olmuş film.
 • türkçe rapin yüz akı olan pmcden hayki ve patronun son eseri.
 • filmin müziği hasan yükselir tarafından yapılmıştır. çoğu eksiğine rağmen umut sokağını izlenebilir kılan iki şey kadir inanır'ın inanılmaz iyi oyunculuğu ve hasan yükselir imzalı müziğidir.

  pijamalarını giydikten sonra koltuğa uzanıp efendi efendi çıtır leblebi yemekte olan şahsımı bir anda yer altı dünyasının karanlık babalarından birine çevirmiştir. öyle ki kendimi bir anda kaşlarımı olabildiğince çatıp çerez tabağının emniyetini açmaya çabalarken buldum.

  keşke aynı müzik, aynı türde ama senaryosu daha güçlü herhangi bir filmde kullanılabilse.
 • filmin müziği ayrı bir efsanedir.kadir inanır'ın kadıgalı ali silvan rolünde devleştiği bir filmidir.
  son sahnesinde yokluktan alıp çıkardığı, kara paralarını aklattığı, holding kurdurduğu bacanağı rolünde bülent bilgiç'in canlandırdığı bülent alper ile diyaloğu kabadayılığın adeta tanımdır.
  bülent alper; artık dev bir holding kurmuş kendisini bataklıktan çıkarıp, sermaye veren ali silvan'ı küçük görmeye, arkasından iş çevirmeye başlamıştır.

  --- spoiler ---

  ali silvan: bütün babalar artık seni biliyor ve tanıyor, iplerini senin oynattığını sanıyorlar.

  bülent alper: evet ben oynatıyorum. sen ali silvan bacanağım, ortağım, iş hayatında ve ülkenin yönetiminde yeni bir yolun genç öncüleri olduğumuzu görmüyor musun? ülkemdeki her vatandaş verimli bir insanoğlu olacak.başarısızlıklar ve asalaklar yok olacak ve güzel bir toplum çıkacak ortaya... işte bunu ben gerçekleştireceğim.iktidara geleceğim.

  ali silvan: peki halk evet diyecek mi?

  bülent alper: diyecek! kamuoyu oluşturmanın tek yolu; doğru gözüküp insanlara söylemediklerini söylemektir, yalan olsa bile.

  ali silvan: bak bülent alper! biz var ya, niye kabadayıyız? düzenle uyum sağlayamadığımız için, kimsenin iplerimizi oynatmasından hoşlanmadığımız için, isyankar olduğumuz için. sen çok büyüdün!

  ve bülent alper'i çeker vurur.

  bülent alper: niye?

  ali silvan: içimden öyle geldi.sevmedim söylediklerini!

  --- spoiler ---
 • 1080p düşmüş beyler.

  edit: link yenilendi

  https://youtu.be/tg4b7sh9lem
hesabın var mı? giriş yap