şükela:  tümü | bugün
  • gece yolcuları nın gitaristiydi en son, hala öyle midir bilemiyorum.
  • nasa'da çalışan ordulu gök fizikçisi.
  • nasa'dan canlı yayın yapıyor: https://twitter.com/umutayildiz
  • twitter'da ülkemiz çocuklarının hayallerinin peşinden gitmesini sağlayabilecek hayallerinizinmektubu etkinliğini başlatan kişi.
  • fc schalke 04 altyapısında forma giyen 2000 doğumlu forvet oyuncusu.
  • nasa jpl'de doktora sonrası araştırmalarını sürdürmekte olan, tam da ihtiyacımız olan türden bir türk bilim insanı.

geçenlerde twitter'da isminin yanına ph.d. unvanını yazdığı için aydın adamdan hazzetmeyen yurdum çomarlarının saldırısına uğramış ve kendilerine bu cevabı vererek bizi güldürmüştür.
  • mahmut meselesinin videosu.
  • güzel bir internet enstantanesinin baş rol oyuncusu olmuştur.

edit: yorum kısmı da enstantane dediğimize dahil tabi.
  • görev değişikliği sebebiyle(öyle dediğini hatırlıyorum) kendisine verilen tatili, (arayı herneyse) 18 üniversiteye seminerler vererek geçiren astrofizikçi. bu okullardan biri olan itü'de de bilgilendirici ve eğlendirici(ben ciddi anlamda çok eğlendim) semineriyle ileride çok önemli bir bilim insanı olacağını göstermiştir.
  • istanbul'daki üniversitelerin kendisinin söyleşilerinde gereken önemi yeterince gösteremediği
    (ıtu bir afiş bile asmamıştı ve salonu bulmakta zorlandı herkes, boğaziçi ise salon kapasitesi dışında iyiydi, ıtu'de troll amca vardı birde kepler fiziği ile meydan okumaya çalıştı ama herkes farkındaydı)
    ve 2013'den beri nasa'nın jpl merkezinde - kaliforniya teknoloji enstitüsünde nasa tarafından kullanılan yer- doktora sonrası çalışmalarını sürdüren türk astrofizikçidir.

(jpl, güneş sisteminde robotik keşifler yapmak için kullanılan abd'nin önde gelen merkezlerinden birisi konumunda.)

dr. umut yıldız türkiye'deki sunumlarına peş peşe gelmesine rağmen inanılmaz bir titizlikle ve bilgilendirici olmasını sağlayarak devam ediyor. 8 konferans bitirdi ve son 8 konferansı kaldı. istanbul'da son konferansı kaldı cumartesi iü ile birlikte.

ülkemizdeki genç arkadaşların yoğun bir ilgisiyle #hayallerinizmektubu etkinliğini başlattı ve inanıyorum ki bir çok kişiye ilham kaynağı olup yol gösterdi. yakında daha güzel bir projeyi şuanki haliyle #hedefmars projesini açıklayacaktır fakat proje henüz gelişim aşamasında. ayrıca, 14-17 yaş arası 3 kız öğrenci umut hocayı görmek ve kendi ağzından duymak istediklerini duymak için il dışından istanbul'a gelmişlerdi ve özyeğin üniversitesi'nde bir araya gelindi - cnn türk bunu haber yapıp video şeklinde sitelerine eklediler -

linkedlnumutyıldız bu linkten profesyonel ağ hesabına girdiğinizde deneyimlerini, çalışmalarını ve projelerini görebilirsiniz.

resmi web sayfası buradan kendi kişisel sayfasına ulaşabilir ve daha detaylı bilgiler görebilirsiniz.

twitter umut yıldız buradan ise türkiye sürecini ve #hayallerinizinmektubu dahil bir çok tweeti görebilirsiniz.