şükela:  tümü | bugün soru sor
 • moğolların yürüdük durmadan albümünden 5 sene sonra çıkaracağı albüm
 • icerigi asagidaki gibidir.

  01- çaya kaç şeker
  02- geri sar
  03- haydarpaşa merdivenleri
  04- yalan
  05- umut yolunu bulur
  06- moğol misketi
  07- kadınlarımız
  08- kriz bastı
  09- bulutlar adam öldürmesin
  10- günler
  11- alarm
  12- uğur mumcu anısına
 • moğollar
  “ umut yolunu bulur”
  albüm lansman konseri
  moğollar yeni albümleri ‘umut yolunu bulur’ ile beş yıl aradan sonra sevenleriyle buluşuyor.
  geçtiğimiz sene 40. kuruluş yılını görkemli bir türkiye turnesi ile kutlayan, türk rock müziği’nin öncü temsilcisi moğollar; içerisine onlarca kaydı, sayısız deneysel performansı ve birçok ulusal ve uluslararası ödülü sığdırdığı kariyerine, beş yıllık bir aradan sonra ‘umut yolunu bulur’ isimli albümüyle devam ediyor. sevenlerine en son 2004 yılında emre plak tarafından yayımlanan ‘ yürüdük durmadan ‘ albümleriyle seslenen moğollar; bu aranın ardından yeni bir albümle dinleyicisine ulaşıyor.
  cahit berkay, taner öngür, engin yörükoğlu, ve serhat ersöz’ den oluşan çekirdek kadrosuna, 2008’de cem karaca’nın oğlu emrah karaca’yı solist olarak dâhil eden moğollar; ‘umut yolunu bulur’ albümlerinin kayıtları sırasında müzisyen utku ünal’ı da, 2.davulcu olarak ekibine kattı. genişleyen ve güçlenen kadrosuyla moğollar, kırk yılı aşkın müzik kariyerine, yeni bir albüm ekleyerek devam ediyor.
  kayıtları s.e.s.’de gerçekleştirilen, moğollar’ ın on birinci stüdyo albümü ‘umut yolunu bulur’, on iki yeni moğollar şarkısı içeriyor. genelinde, söz ve müziği cahit berkay ve taner öngür’ e ait olan şarkıların yanı sıra; albümde nazım hikmet ve can yücel’in şiirlerinden etkilenerek hazırlanmış beş şarkı bulunuyor. yapımını, emre plak’ın üstlendiği ‘umut yolunu bulur’ isimli son moğollar çalışmasının miksleri jamiroquai ve underworld gibi dünyaca tanınan grupların prodüktörü mike nielsen; masteringi ise pink floyd, bob geldof gibi isimlerle çalışmış efsanevi ses mühendisi andy jackson tarafından gerçekleştirildi.
  öğrenmenin ve deneyimlemenin sınırı olmadığına inanan ve zaten yıllardır bu düsturdan beslenen moğollar, hem kulaklarımızın aşina olduğu, hem de yepyeni pırıltılar barındıran ‘umut yolunu bulur‘ adlı albümleri ile, çoğumuzdan daha genç ve dinamik olduklarını bir kez daha gösteriyor ve 40 yıllık macera dolu yolculuğuna kaldığı yerden devam ediyor.

  albüm lansman konseri
  tarih : 24.12.2009 21:30:00
  mekan : balans jolly joker
  bilet fiyatı ; 25 tl
  www.biletix.com
 • sözleri de şu şekildedir;

  söz: gonca öncel – müzik: cahit berkay

  savrulurken düşünceler
  her an aklımda
  ben kalırım zaman gider bakmaz ardına
  gün değirmeni boş duvarlarda
  dur dönüp durma dur dönüp durma
  her günüm köprü oldu bilinmez bir ana
  yürüdükçe yalnızlaşıp döndüm varlığıma
  gördüm kendimi kirli ayna da
  çizdim yeniden boş bir sayfa da
  can dayanır keder yorulur
  karanlık elbet güneşi doğurur
  en bulanık sular bile durulur
  umut kaybolsa da yolunu bulur

  edit :imla
 • kanaatimce moğolların yeniden bir araya gelişinden sonra çıkardığı en iyi albümü.

  moğollar '94'te, bugüne kadar duyduğum belki de en iyi melodilerden birini barındıran ıssızlığın ortasında gibi bir parça olmasına, dört renk dört mevsimde moğolların en çok tanınan parçalarından biri olan bişey yapmalı gibi bir parça olmasına, bu albümlerde ve saymadığım 30. yıl ve yürüdük durmadanalbümlerinde de kimi çok hoş parçalar olmasına rağmen, bu dört albüm de bir albüm bütünlüğü oluşturmuyordu benim nazarımda. ayrıca arada sıkıcı ve zorlama parçalar da yok değildi.

  sevdiğim gruplar arasında sayabileceğim bir grup olmasına rağmen ilk kez bir albümünü çılgınlar gibi dinliyorum moğolların. umut yolunu bulur hem çok bütünlüklü, hem de tek tek bakıldığında sözleri yanında müzikal olarak da çok doyurucu parçalar barındıran bir albüm.

  emrah karacanın da yıllardır moğollar müziğine aşina biri olarak kulağımı tırmalamaması, sesinin batmaması oldukça sevindirici. üstelik nötr bir performanstan öte, basbaya oturmuş sesi moğollara.

  son olarak davulcu olarak utku ünalın da gruba katılması ve grubun serhat ersözle başlamış olan gençlik aşısı girişimi, daha çok uzun yıllar moğollar geleneğinin süreceğini müjdeliyor gibime geliyor.

  umut yolunu bulur, 2010'un türkiyesinin gerçekten çölleşmiş sanat ve müzik dünyasında, çölün ortasında açmış bir çiçek gibi. daha da önemlisi, aydın tavrı çölleşmişliğinde, önemli bir aydın tavrı ve duruşu. ihtiyacımız var!

  umut yolunu bulacak...
 • ilk videosu geri sar isimli şarkıya çekilen moğollar albümü.

  http://www.youtube.com/…uyap#p/search/3/pp2b6iq7sn4
 • birkaç kez dinledikten sonra hemen koşup müzik marketten aldığım albüm..vermek istediği mesajları lafı fazla gevelemeden veren bir albümdür ayrıca..
 • bir albümden öte kavram olarak düşünürsek, "o işler öyle kolay değil işte hiç bildiğin gibi değil" diyebileceğim kavram.

  (bkz: su yolunu bulur)
 • türkçe müzik adına son zamanlarda çıkan en iyi albümlerden. albümün genelinde müziğin başarısı göze çarpıyor. buna bulutlar adam öldürmesin, kadınlarımız, geri sar, umut yolunu bulur gibi şarkılarda emrah karaca'nın başarılı vokali eklenince albüm daha bir dinlenir hale gelmiş. geçenlerde ntv'nin yeşil ekranında bulutlar adam öldürmesini çaldılar, o da başarılıydı. bir de albümün genelinde hissedilen bir çevre bilinci var sanki. alarm isimli şarkının varlığı da bunda etkili tabii. güzel albüm.
 • hakettiği değeri göremeyen* 2009 çıkışlı moğollar albümü. müzikal açıdan ayrı, sözler açısından ayrı bir güzel. son zamanlarda dinlediğim en mükemmel albüm.