şükela:  tümü | bugün
 • ulusal mali yardımlaşma sistemi'nin sitesiymiş bu. renkler olsun, linkler olsun böyle bir pis pis sırıtıyor gibi site.
 • kısacası mantık şu, sen bana 55tl gönder üye sayım 500.000 (beşyüzbin) olduktan sonra sana 300-400 lira göndericem, ondan sonraki hedef 1000000 (bir milyon) olduğunda da 1000 lira kazanabileceksin. peki bu adamlar bu parayı nasıl kazanıyor şöyle efendim, 55 lira ödüyorsun ve bekliyorsun bu sırada beklerken bu senin göndermiş olduğun parayı evvel zaman içerisinde beklemekten yılmış kişilere 70-80 lira gönderiyor. sonuç olarak bu kısır döngü devam ediyor. ocak2013 de açılmış web sitesi şuana kadar 8000 üye aldığını iddia ediyorlar ki para kazanmak için bu oranla tahmin ediyoruz ki bi 60 yıla ihtiyaç var. savunmaları büyük ihtimalle şöyle olacak, daha yeniyiz trend olunca anlık yükseliş olacak ve günde 10.000 üye hedefimiz bla bla bla, hee oldu.

  herneyse konuyu fazla dağıtmadan;

  kendileride her 55 tl gönderildiğinde anında 5 tl üye başı kazanıyor ki biz buna nakit akışı, kurnazlık diyoruz. bunu tespit etmek için matematik bilmeyede gerek yok. ancak ales 93 diyorum olum :)
 • facebook'ta kel alaka bir gruptaki paylaşımın altında bir salağın müşteri bulma amaçlı yorumu sayesinde an itibariyle haberdar olduğum post modern titanic.
  genç jenerasyon belki hatırlamaz daha evvelki buzdağına çarpıp tamamen patladığı için ( gemi olan değil para tarikatı olan*) yakında bu da aynı duruma gelir.

  gelelim bu hedenin kendisine:
  tam bizim milletin damarından vuracak laflar içeriyor "ulusal" ve "yardımlaşma". sonra "mali" denilerek resmiyet havası verilmiş. "sistem" denilerek düzenli bir olgu gibi yutturulmuş.

  kim işletiyor ? merkezi neresi ? bu toplanan 55 liranın 5 lirası kimin cebine gidiyor ? (umys ye kalacak dedikleri) anlamak mümkün değil. *

  hakkında yazılmış şu iktisadi eleştiri yazısı şahane.

  halkı yoksul ve çaresiz kalan ülkeler her zaman böyle bataklara batar ama sonrası aynı kolay para vaad eden bankerler gibi hüsran olur benden demesi.
 • sahte 55 lirayla kayıt olduğum oluşum. tanıtım videosunda da söylendiği gibi şimdi oturup paraların hesabıma gelmesini bekliyorum.
 • yeni bir keriz silkeleme sistemi. ama helal olsun mega, qnet, lyoness gibi abilerinden çok daha iyi bir isim bulmuşlar.
 • bir de helal para demişler... zuhahahahahaa
  bu kelime ile çok dinci kandırırlar...