• sık sık, alt yazı okumayı bırakıp juliette binoche 'in güzel yüzüne daldığımı fark ettiğim film olmuştur.

arada bir de türkçe sözlü müzik duydum gibi geldi, meğer doğruymuş: https://www.youtube.com/watch?v=5ufo2mvxaja
    acid arab - stil (feat cem yildiz)
  • un beau soleil intérieur, claire denis'nin yeni filmi. 2017 cannes film festivali'nden de ödül kapan filmde bir de eskiyi anımsatan bir juliette binoche var. bir rivayete göre; filmin ismi ingilizceye "let the sunshine in" diye uyarlanmış. güzel.
  • içimdeki güneş adıyla vizyonda gösterilen, juliette binoche'un "50 yaşımı geçtim ama hala taş gibiyim, ayrıca hayatımın aşkını aramaktan başka derdim yok" temalı filmi.

--- spoiler ---
    en yakın arkadaşın "o adam sana layık değil, sadece lise mezunu ama sen koskoca sanatçısın" muhabeti. kadının da hemen gaza gelip sevgilisiyle kavga etmesi ne kadar tanıdık.
    --- spoiler ---
  • günümüz ilişkilerini en sade en gerçekçi biçimde anlatan film.

--- spoiler ---

gerard depardıue'nun filmin sonunda söyledikleri, juliette'in aşk ve sevgi karşısında ne kadar çaresiz olduğunu anlatıyor.

--- spoiler ---
  • sanırım benim beklentim baya bir büyüktü film için. ama yine de fena değildi tatliş binoche her yaşıyla her haliyle çok güzel. kadınımız ressam, dolayısı ile entellektüel biri ve öyle de bir çevresi var. uzun süren evliliğinden bir çocuğu var, eşinden yeni ayrılmış. tek ve uzun ilişkiye alışmış. yaşı ellisini geçmiş ama hala çekici biri. onunla tek kadını olmak istediği kötü bir adamın metresiyken tanıştık. sonra başka ilişkiler de yaşadı. hatta eski kocasıyla yeniden beraber olmayı da denedi. bir geçiş döneminde gibiydi, kafasında copie conforme filmindeki sorulara benzer bir yan vardı bence. taklitten sıkılmış, ileri olan yaşına ve çevresine rağmen aradığı bir şey var. hatta kahine bile gitti. ilginç üzerine düşündükçe güzelleşti film. araya zaman da girerse seneler sonra baya iyidi diyebilirim.

hey hey ala gözlü dilber dilber
    vaktin geçer demedim mi dimmi .
    ayrıca beni bu ilginç müzikle tanıştıran film oldu.
  • filmekimi 2017 kapsamında arka arkaya iki kadın hikayesi izledim dün sinemada. biri bu diğeri de trine dyrholmun muazzam oyunculuğu ile nicoyu canlandırdığı nico 1988 idi. nico 1988, ne kadar muhteşemse bu film de o kadar kötüydü.

yaşlanmış olması biraz garip hissettiren juliette binoche dışında güzel bir şey yok filmde. çok güzel kadın hikayeleri var edebiyatta, sinemada. bu filmdeyse ne senaryo ne çekim, sinematografik anlamda doyurmuyor insanı. ben de sonlara doğru ekrandan çok saatime baktım. olmamış, isabelle'i anlatamamış bize yönetmen.

edit: malzeme bol oysaki: orta yaşı geçmiş, boşanmış, çocuğu olan bir kadın sanatçı, paris, gizli aşıklar, aldatma, sanat camiası, varoluş sıkıntısı, aşkı arayış, juliette binoche... iyi çekilse tadından yenmezdi.
  • fularli da fularsiz da begenmedim. filmekimi'nde bulabildigim tek film buydu ve nedeni ortaya cikmis oldu.

cidden kotuydu ya. ovecek bir yerlerini aradim ama yok maalesef.
  • benim de hayatımda izlediğim en kötü film olmayı başarmış film. izlerken kurtulmak için çözümün ya esas kadının ya da benim intiharım olduğuna inandım sonlara doğru. 90 küsür dakika ne kadar uzun sürebilir diye düşünüyorsanız izleyin. neden kötü olduğuna dair argümanlarımı sıralamak için bile enerji harcamayacağım, şu entryi yazarken bu film için harcıyacağım son vaktimi harcıyorum, sırf sizin için. kıymetimi bilin.
  • filmi bugün filmekimi kapsamında rexx sinemasında izledim ve şu ana kadar festivalde izlediğim açık ara en kötü film diyebilirim. tamam konu çok klişeydi fakat konunun anlatış biçimi de son derece sıkıcıydı ve uzun uzun diyaloglar ile film izlenmez bir hal aldı. ayrıca filmdeki fransızca'yı çevirirken çevirmen arkadaş bir hayli boşlamış sanırım. uzun diyaloglarda geçen 20 cümle varsa bunun 13-14 kadarını çevirmiş ve geride kalan çevrilmemiş cümleler altyazı senkronizasyonu olumsuz yönde etkilemiş ve filmi iyice çekilmez kıldı.
  • filmekimi kapsamında izlediğim ve hayatımda izlediğim en kötü filmlerden birisi olmayı başarmış vasatlık abidesi.
hesabın var mı? giriş yap