şükela:  tümü | bugün
  • çocukluğumuzda kandırılıp kısaltılmış halini okuduğumuz jules verne romanı. hatta kapağında sarışın genco bir oğlanın dümen önündeki bir resmi vardı..
  • bir oturuşta okunabilen kitaplardan bir tanesi.
  • ilk okuduğum kitaplardan biridir zira hiç bişey hatırlamamaktayım demekki çizgi film kuşağı o zaman kitap okumaktan daha cazipmiş.
  • ilkokuldayken harçlığımdan para ayırarak satın aldığım ilk kitaptır. aynı zamanda kendi isteğimle okuduğum ilk kitaptır. on beş yaşına geldiğimde bir geminin kaptanı olacağım, maceradan maceraya koşacağım diye okumuştum, amma göz açıp kapayıncaya kadar 28 yaşında bir baltaya sap olamamış bir adam olacağımı nerden bileydim ben... hatta 29...
  • kitabı okuduğum günü halen hatırlarım. 10 ya da 11 yaşındaydım ve kitabın başlığını okuduktan sonra ilk düşündüğüm "15 yaşında kaptan olmakta bu kadar şaşılacak ne var.." idi. "biraz uğraşsa herkes kaptan olabilir o yaşta.." 15 büyük bir yaştı benim için, "neredeyse adam" demekti. hele 20'li yaşlar hiç yok idi; 17 18 19 30 31 32... 20'ye ne gerek var ki?

on yılı geçiyorum şimdi 15'i geride bırakalı. gençlik dedikleri dönemde ikinci yarıya geçmişiz. gerçi sayıları böyle bölünce çok da fazla durmuyorlar. 15 ve 10. 10 ne ki değil mi? sadece 10 yıl önce 15'imdeymişim. hiç bir şey değil, valla bak.

şimdi dümeni alabilir miyim lütfen?
  • hayatımda okuduğum ilk roman, jules verne kitabi. okuduğumda 9 yaşındaydım. komşu agabey kitaplarinı bana hediye etmişti. hem ürkmüş hem heyecanlanmış hem şaşırmıştım okurken. benim yaşımdaki biri icin biraz gerilim icerikliydi. aynı tadı alabilmek icin butun jule verne kitaplarını aramaya basladım. cogunu da okudum. annem sagolsun beş parasizdi ama kirtasiyeye kitap yazdiran tek kadindı sanırım. hey gidi hey...
  • 8-9 yaslarinda okulun kutuphanesinde okudugum kitaplardan biriydi. aradan 24 sene gecmis fakat ben bu kitaptan aldigim tadi cok kitaptan alamadim.