şükela:  tümü | bugün
 • cannes'da büyük ödülü kapmıştır.
 • --- spoiler ---

  cezaevine girdiginde okuma-yazma bile bilmeyen,toy bir magrip delikanlisi olan malik , icerde racon kesen korsikali grup tarafindan kullanilmaya baslar , keser doner sap doner ve gun gelir malik kendi raconunu kesecek kivama gelir..
  de battre mon coeur s'est arrete yi ne kadar begenmediysem bu filmi de o kadar begenmedim.yorucu mu yorucu bir aktuel kamera kullanimi , bir yere varmayan ara sekanslar , goze sokulan ancak yeterince tanitilmayan karakterler , spirituel ogeler iceren soyut sahneler , bu kadar fransiz filmde ne aradigi belirsiz ingilizce sarkilar , bitmemekte direten uzun bir film.
  usta tiyatrocu niels arestrup un yaninda , adi sani duyulmamis oyunculardan muthis bir performans.
  skor jacques audiard i sevemeyen kitlenin fikrini degistirecek kadar ikna edici degil..

  --- spoiler ---
 • güzel bir mapus damı filmi olduğu söylenebilir.

  --- spoiler ---

  tahar rahim çok güzel oynamış, çok başarılı. zaten biz izleyiciler de* film başlar başlamaz onun yanında yer alıyoruz. ne kadar saçmasapan bi adam olsa da; geçmişi -daha doğrusu geçmişsizliği-, mapusa ilk düştüğündeki aptal halleri, orda ona reva görülenler filan içimiz ısınıyor oğlana. başarılı olsun istiyoruz, öğrensin okumayı. filimciler de bizi kırmıyor tabii. sonrası el-djebena'nın kariyer basamaklarını üçer beşer zıplayışı.
  film gereksiz uzun olsa da, hoş geçiyor vakit, bizim istediğimiz rotanın dışına hiç çıkmıyor, bitince de ağzında tadı kalıyor.
  böyle fransa ve mağribli gençler, üst seviye oyunculuklar, farklı kültürlerin karakterlerin sınıfların her bi bokun buluştuğu yer mapus, mutlu son, aile, "teyyarah" filen güzel şeyler bunlar.

  --- spoiler ---

  bi de "golden globe best foreign language film" ödülünü das weisse band'a kaptırıvermiş.
 • bu yıl if istanbul'un hit filmler kapsamında gösterilecek olan jacques audiard filmi.
 • en iyi yabancı film dalında oscar'a aday gösterilen filmler arasında yer alan jacques audiard filmi.

  http://www.un-prophete-lefilm.com/
 • --- spoiler ---
  "taşaklarıyla düşünmeyen bir arabın" hikayesi.
  --- spoiler ---
 • ağır spoiler içerir.

  öncelikle başrol oyuncusu başarısız olduğu hayat okulundan, eğitimini görmek üzerine 41 milletten insanın bulunduğu mapus damlarına düşer.
  klasik olarak hiçbir şey umduğu gibi gelişmeyecektir. hapisane'nin mafyozları ilk olarak body salonundan kendilerini gösterirler ve hedefleri yeni gelendir. buraya kadar herşey sıradan, bilindik.

  ama daha sonra gelişen olaylar, anlatım dili, dinsel göndermeler filmi yolundan çıkarıp başka boyutlara götürüyor. çömez zamanla palazlanıyor patronlar'nın amına koyuyor. uyuşturucu yardımıyla peygamber moduna geçip üçüncü gözü açılıyor. "oku" vahyi bu abimize de geliyor. o da okuyup büyük adam! oluyor.

  kısacası güzel film olmuş hoş film olmuş. cannes'da aldığı ödülü de haketmiş. cache'den beri izlediğim en kan donduran ölüm sahnesine sahip olduğunu da belirteyim son olarak.

  not: başrolü milanlı pato'ya vermişler.
 • bugün !f'de izledik *. hatta filmden önce ayça şenbaşkan çıkıp, bir iki cümle saçmaladı, sonra da tribe girdik dedi, ne içtiyse ben de istiyorum. biraz fazla uzun olması dikkatin dağılmasına neden olsa da ana karakterin kişisel çelişkileri, bazen şansa bazen şahsa dayalı stratejileri, hafiften guy ritchie tarzını yakalayan çoklu çıkar ilişkileri ve ırksal/dinsel göndermeler ile güzel bir film olmuş.

  --- spoiler ---

  peki karakterin hiç bir şeyi olmayan adamdan, kral mafya babasına dönüşmesinin nedeni; adamın olayları çok iyi yönlendirmesinden miydi, yoksa olayların akışı mı bunu zorunlu kıldı?

  --- spoiler ---
 • (bkz: overrated). vurmayın.
 • filmden aklımda kalanların tamamen spoiler ile ilişkilendirilmesi şu şekildedir.

  --- spoiler ---

  jiletin djebena'nın ağzını kanatması

  noel baba şapkasını müslümanın kafasından alan diğer müslüman

  geyiklerin yola atlaması

  gerçekçi uyuşturucu sahneleri

  jacky'i sırhlı arabadan almak

  oku
  --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap