şükela:  tümü | bugün soru sor
 • italyan romancı beppe fenoglio'nun 1963'te yayınlanmış, en meşhur romanı.

  roman, ikinci dünya savaşının son yıllarında italya'nın kuzeyinde faşizme karşı direnmekte olan milton adlı bir askeri konu alır. milton savaştan önce yaşamakta olduğu kasabaya gelip de, aşık olduğu kız fulvia'nın evini ziyaret ettiğinde, evde çalışan kadın fulvia'nın milton'un yakın arkadaşı giorgio ile bir ilişki yaşamış olabileceğini ima eder. bundan sonra, milton için savaş falan kalmamıştır.

  üstünden izin alarak, gerçeği öğrenmek için kendisi gibi direnişte olan, fakat faşistlere esir düşen giorgio'yu aramaya koyulur.

  romanın muhtemelen en ilgi çekici yönü, ana karakter milton ile etrafındaki dünya arasındaki enteresan ilişkidir. roman boyunca, milton çamurlu tepelere tırmanır, kışın soğuğu geçmek bilmez, romanın ilk sayfalarında savaş öncesi hatıralarla anlatılan fulvia'nın villası, romanın sonunda, yalnızca dört gün sonra, çürümüş, eskimiş, terk edilmiş gözükür milton'un gözüne. milton'un kafasındaki bilinmezlikleri simgeleyen sis de, roman boyunca bir türlü kalkmaz.

  zaten romanın sonunda da, faşist askerlerden kaçmakta olan milton, ağaçların ve yaprakların arasında, tamamen çamura bulanmış bir şekilde bütün roman boyunca kendi hislerini simgeleyen doğayla bir hale gelir.

  sadece muhteşem sonu için bile okumaya değecek bir eser.
 • paolo taviani'nin yönettiği 2017 yapımı film.

  (bkz: luca marinelli)
 • taviani kardeşler iftiharla sunar: hesaplaş!
  olay, içeride mi dışarıda mı geçiyor?
  o sisler, o sözler sana mı bana mı söyleniyor?
  milton, shakespeare, kıskançlık ve dilemma.
  pür sinema.