şükela:  tümü | bugün
 • kanada bazli olaganustu sert deep tribal house sarkilariyla taninan, vince ailey, kenny glasgow, dj sneak gibi yeteneklerin de plak cikardiklari sirketin adi
 • bir macabre albumu
 • asıl açılımı "university and airline bomber"dır; saldırılarını üniversiteler ve akademisyenlerin yanısıra havaalanlarına değil bir american airlines uçağına [ki bu bombada yükseklik ayarlı bir mekanizma kullanılmıştır], united airlines'ın başkanı percy wood'a [wood burada önemli; percy wood'un soyadı bir tesadüf mü bilinmez ama unabomber'ın wood kelimesine genel olarak "wood"a takıntısından söz edilebilir. mümkün oldukça bombaları tahta ve odun parçalarından yapmaya çalışmıştır, hatta uç örneklerde tahta vidalar kullanmıştır. ayrıca, kaliforniya orman birliği (böyle çevrilebilir sanırım) başkanı da bir başka saldırısında hayatını kaybetmiştir.], boeing'e yöneltmiştir. kurbanları arasında bir bilgisayar firması sahibi de vardır.

  bu dava, fbi tarafindan unabom şeklinde adlandırılmış, bunun üzerine theodore kaczynski de unabomber olarak anılır olmuştur.

  bombaların hepsinde, gazetelere, dergilere ve akademisyenlere gönderdiği mektuplarda freedom club anlamına gelen fc kısaltmasını kullanmıştır.
 • (bkz: phil laak)
 • 10 entry sahibi ve en son 10 yıl önce yazmış birinci nesil sözlük yazarı.
 • theodore kaczynski

  --- spoiler ---

  breaking bad dizisinin final bölümünde marie schrader'ın walt'u benzettiği kişi.

  --- spoiler ---
 • 1995-96 yılları civarında jay leno tarafından iki akşamda bir dalgası geçilen eylemci.

  heriflerde ne mizah anlayışı var. dünyanın başka hangi ülkesinde böyle bir işle dalga geçilmesine izin verilir, bilmiyorum.
 • "unabomber" sözcüğü "university and airline bomber" (üniversite be havaalanı bombalayicisi) açılımında sonradan türetilmiş ingilizce bir sözcük olup, harvard mezunu matematik profesörü theodore kaczynski için kullanılmıştır. kaczynski, üniversiteden ayrılıp elektrik dahil her türlü teknolojik olanağı reddederek yaşadığı dağ evinden 1995 te yazdığı manifestosunda sanayi devrimi ve sonrasında teknolojik gelişmelerin insanlığa felaket getirdiğini anlatmış bununla kalmayıp 1978'den 1995 e kadar teknoloji karşıtı eylemler düzenledi. 16 ev yapımı bomba yaparak 3 kişinin ölümüne neden olmuştur. kendi imalatı olan bombalarini alanında unlu olan universitelerin mühendislik, bilgisayar, kimya, genetik, gibi bölümlerine, havayolları mudurlerine uçak fabrikalarina vb. gondermistir.
 • discovery'nin yeni yayınlanan "manhunt" dizisinin teması olan eski fbi vakası.