şükela:  tümü | bugün
  • hem hekimliği ile, hem de hasta ve yakınlarına aşıladığı yüksek moral motivasyon ile en zor hastalıklarda dahi insanları hayata döndürmeyi başaran genel cerrah ve müthiş insan.

bir yakınımızın pankreas başı bölgesinde bir kitle olduğunu ve kitlenin alınabilmesi için acilen iyi bir genel cerrah bulmamız gerektiğini öğrendiğimizde hemen araştırmaya koyulduk. gözümüzün önünde birkaç haftada eriyip giden hastamızı bir an önce uzman bir hekime emanet etmemiz gerekiyordu. ne kaybedecek vaktimiz, ne de işinin ehli olmayan bir hekime denk gelme lüksümüz yoktu. nitekim bahsi geçen whipple ameliyatı sayılı hekimin altından başarıyla kalkabildiği çok riskli ve büyük bir ameliyattı. hızlı bir araştırma akabinde prof dr ünal aydın ile yollarımız kesişti.

en zor cerrahi operasyonlarda dahi işinin hakkını fazlasıyla veren ünal hocanın mesleğindeki başarılarına ufak bir google araştırması ile ulaşabilirsiniz. facebook sayfasından birebir hasta ve hasta yakınlarının yazılarına ulaşabilirsiniz. ben size farklı bir yönünden bahsetmek istiyorum. ilk andan itibaren hastaya ve hasta yakınlarına karşı o kadar açık ve bilgilendirici konuşuyor, o kadar sıcak bir ilişki kuruyor ki; hasta ve yakınlarının bir anda kararan dünyasına adeta ışık oluyor. hastalığı ve yapılacak operasyon ve tedavileri anlatırken tıbbi terimlerden uzaklaşarak herkesin anlayabileceği bir dilde anlatıyor. bu sayede hastalık kafanızda bir kabus olmaktan çıkıyor ve hasta “şu anda yaşadığım problemin sebebi şu, bunları bunları yaparak da bu problemin üstesinden geleceğim” mantığını çok basit bir şekilde kafasında oturtabiliyor. ki bizim hastamız normalin üzerinde vesveseli bir hasta olmasına rağmen, ilk günden itibaren kurduğu bağ ile hastanın hayata tutunmasının en büyük mimarı oldu ünal hoca. ameliyattan sonra aldığımız kemoterapi seanslarında da zaman zaman ünal hocanın hastalarına denk geldik ve hepsinin ortak fikri, hocanın adeta bir psikolog gibi olduğuydu. kemoterapi süresince belli aralıklarla doktora kontrol muayenesine giden hastaların hepsi bir an önce kontrol zamanı gelse de doktorla görüşebilsek diye can atıyordu. kanser gibi hastalıklarda hastanın hayata karşı duruşunun ve motivasyonunun tedaviyi ne derece etkilediği herkesçe malum.

bir de iyileştirmek iyiliktir adında bir derneği varmış ünal hocanın. ihtiyacı olan daha fazla insana ulaşmak amacıyla güzel bir oluşum olmuş. daha fazla duyurmak ve hem gönüllü hem de maddi olarak daha fazla desteklemek gerekiyor bu tarz oluşumları. nitekim birçok hastalığın operasyon ve tedavi süreci oldukça yüksek maddi olanak gerektiriyor.

bu yazıyı da özellikle yazmak istedim ki, bu tarz bir hastalıkla mücadele etmek durumunda kalan tek bir insana dahi ulaşması güzel olacaktır. gecesi gündüzü olmadan, insan hayatına kendisini böylesine adamış olan ünal hoca gibi insanların hakkını nasıl verebiliriz gerçekten bilmiyorum. tek diyebileceğim sağolsunlar, varolsunlar ki daha fazla insan sağ olsun, var olsun.